Naprawa spłuczki podtynkowej

Cieknąca spłuczka

Jeżeli woda przez cały czas wypływa ze spłuczki, problem może mieć różne przyczyny. Najczęściej jednak jest tak, że zanieczyszczenia znajdujące się wewnątrz uniemożliwiają swobodne poruszanie się ruchomym elementów mechanizmu. To prowadzi do tego, że zawór spłukujący nie zamyka się i to jest główna przyczyna awarii spłuczki.

Miejmy na uwadze to, że choć producenci spłuczek podtynkowych (jak choćby Koło, Cersanit czy Geberit) proponują nam różnorodne modele tych elementów, to jednak schemat działania każdego z nich jest w istocie ten sam i nie ma w nim nic skomplikowanego. Kiedy poznamy mechanizm działania, cieknąca spłuczka przestanie być problemem.

Miejmy też na uwadze to, że naprawa spłuczki podtynkowej może zostać przeprowadzona zarówno na niewielką, jak i dużą skalę. Niekiedy w zupełności wystarcza jedynie prosta wymiana uszczelki (a zatem awaria spłuczki szybko zostaje zażegnana). Czasami jednak sprawa okazuje się być bardziej poważna i egzemplarz należy rozebrać. Jednak, co już podkreślaliśmy, dzięki prostocie jego działania oraz bardzo uproszczonemu schematowi, każdy jest w stanie poradzić sobie z zadaniem.

Awaria spłuczki - postępowanie

W pierwszej kolejności należy przeanalizować usterkę i ustalić, co konkretnie stało się jej powodem i jak powinno wyglądać dalsze postępowanie. Pamiętajmy jednak, aby na początku zająć się zakręceniem zaworu dopływu wody.

Specjaliści przekonują, że w przeważającej większości przypadków za cieknącą spłuczkę odpowiada uszkodzona uszczelka. Warto wiedzieć, że ten niewielki i niedrogi egzemplarz (dostępny w marketach budowlanych za kilka złotych) nie należy do elementów wiecznych i traci swoje właściwości po 3-4 latach.

Jeżeli zatem mamy w łazience przeciekającą spłuczkę podtynkową jednej z wiodących marek (jak wspomniane już: Cersanit, Geberit czy Koło), możemy być spokojni, na pewno uda nam się znaleźć uszczelki dedykowane konkretnym modelom. Nieco gorzej przedstawia się sytuacja wówczas, kiedy nasz sprzęt jest dziełem mniej znanej marki, wtedy z dobraniem uszczelki mieć pewien problem. Jeśli szukasz więcej informacji o budowie spłuczki podtynkowej, sprawdź także ten artykuł o zestawach podtynkowych do WC.

Zepsuta spłuczka podtynkowa

Obecnie ze spłuczkami podtynkowymi spotkać się można w wielu polskich toaletach. Zapewne o ich popularności decydują przede wszystkim względy estetyczne, bardzo stylowo bowiem prezentują się one w przestrzeni. Pozwalają na to, by skrzętnie ukryć elementy instalacyjne.

Kiedy jednak wyposażony w zawór napełniający oraz spłukujący model przestanie działać niezawodnie, nie warto przejmować się utrudnionym nieco dostępem do niego. Naprawę wbrew pozorom przeprowadzić można szybko i bezproblemowo (szczególnie wtedy, kiedy jesteśmy posiadaczami sprzętu wiodących marek: Cersanit, Koło czy Geberit).

Cieknąca spłuczka

Spłuczka podtynkowa - schemat

Warto podkreślić, że każdy właściwie model tego typu charakteryzuje się tak naprawdę tym samym schematem działania. To właśnie dlatego naprawa spłuczki podtynkowej, która przepuszcza wodę, nie powinna nastręczać dużych trudności. Wiedzieć należy przede wszystkim, z jakich elementów jest zbudowana i jak dostać się do jej środka.

Schemat działania wygląda tu następująco;

  • należy przeprowadzić demontaż spłuczki (a konkretnie jej zewnętrznego elementu) przez usunięcie przycisku i płytki, która osłania cały stelaż
  • w dalszej kolejności ustalić musimy, czy zawinił tutaj mechanizm napełniający czy też spłukujący, pamiętajmy, że całość mechanizmu znajduje we wnętrzu, do którego mamy jednak dostęp jedynie przez nieduży otwór, pracę zatem wykonujemy z dużą dawką precyzji
  • jeżeli zawinił zawór napełniający, należy wyczyścić jego membranę, gdy jednak to okazało się bezskuteczne, z pewnością wymiana całego zaworu będzie nieodzowna
  • znacznie częściej okazuje się jednak, że spłuczka przepuszcza wodę z powodu awarii przewodu spłukującego, w tym przypadku trzeba zająć się starannym wyczyszczeniem uszczelki lub ewentualnie jej wymianą

Zepsuta spłuczka podtynkowa

Na szczęście w przeważającej większości przypadków awarie spłuczki są mało skomplikowane i z powodzeniem można samodzielnie zająć się ich naprawą, postępując wg wskazanego schematu. Rzadko dochodzi do sytuacji, w której mechanizm przepuszcza wodę, a uszkodzenie okazuje się być na tyle poważnym, że konieczne jest rozebranie całości, co wiąże się ze skuwaniem płytek. Jednak nieczęsto tak się zdarza i przeciekająca spłuczka zwykle jest oznaką mniej skomplikowanych problemów.

Dlaczego poleca się zwykle samodzielne wykonanie tej naprawy? Bo nie dość, że problem zepsutej spłuczki nie należy zwykle do skomplikowanych, to jeszcze do przeprowadzenia działań nie są potrzebne żadne akcesoria czy narzędzia. Warto zatem spróbować samemu uporać się problemem, nie wydając dzięki temu pieniędzy na usługę serwisantów.

Gdy jednak po przeprowadzeniu podstawowych czynności (typu wyczyszczenie membrany czy też wymiana uszczelki) okazuje się, że nadal istnieje problem i przeciekająca spłuczka dalej przeszkadza, należy zwrócić się po pomoc do specjalistów. Kiedy skorzysta się z ich usług, dobrze byłoby poprosić ich o sprawdzenie innych podstawowych elementów armatury łazienkowej, by nie okazało się, że już niebawem będziemy musieli borykać się z kolejną awarią.

Demontaż spłuczki podtynkowej - jak naprawić spłuczkę podtynkową?

Wszystkich tych, który zastanawiają się właśnie nad tym, jak naprawić spłuczkę podtynkową, pragniemy uspokoić. Nie jest to zajęcie wymagające specyficznych umiejętności czy wiedzy, a poznanie schematu działania urządzenia w zupełności pozwoli na to, by się z zadaniem uporać.

Warto podkreślić jeszcze to, w którym z przypadków za awarię odpowiada zawór spłukujący, w którym zaś awaria jest wynikiem usterki zaworu napełniającego. W tym pierwszym przypadku sytuacja wygląda tak, że woda wylewa się ze zbiornika nawet po spuszczeniu wody.

Za usterkę odpowiada zawór napełniający wówczas, kiedy wycieka po napełnieniu zbiornika do końca. To rozgraniczenie pomoże w każdorazowym ustaleniu, jak naprawić spłuczkę podtynkową skutecznie, szybko i tanio. Uporanie się z demontażem spłuczki i wyeliminowaniem usterki to nic trudnego!

ikona podziel się Przekaż dalej