Dlaczego pojawia się problem uginających się paneli podłogowych?

Problem uginającej podłogi może być wynikiem kilku czynników. Ważne jest to, aby zorientować się, czego przyczyną jest uszkodzenie, gdyż wyeliminowanie przyczyny powinno poprzedzić samą naprawdę — dzięki temu kolejnym razem problem nie będzie się powtarzał i nie będzie też dotyczył sąsiednich paneli.

Najpopularniejsze przyczyny uganiania się paneli podłogowych zostały przestawione poniżej.

Niewłaściwy montaż poszczególnych paneli

To przyczyna wielu późniejszych problemów z panelami. Wykończenie podłogi, które jest zainstalowane nieodpowiednio, ma tendencję nie tylko do uginania się, ale również do wypaczania i skrzypienia. Niewłaściwy montaż to przede wszystkim układanie paneli na nierównej powierzchni, złe łączenia poszczególnych elementów lub nieprawidłowe klejenie — te przyczyny powodują przede wszystkim odstawanie paneli od podłoża, a taka sytuacja, która utrzymuje się dłuższy czas, powoduje zniekształcenie paneli podłogowych.

Źle dobrany podkład pod panele podłogowe

Zanim rozpocznie się układanie paneli, należy ułożyć na podłodze podkład. Podkład ma za zadanie wyrównać powierzchnię podłogi, a w późniejszym czasie będzie odpowiadał za wygłuszanie kroków. Źle dobrany podkład stworzy nierówności, co odbije się na ułożeniu powierzchni paneli podłogowych. Nierówno ułożone panele podłogowe to problem, który będzie widoczny poprzez uginanie się elementów i skrzypienie w czasie chodzenia.

Problemem mogą być też podkłady niskiej jakości, który z czasem będzie się odkształcał, powodując jednocześnie odkształcenie paneli.

Niskiej jakości panele podłogowe

Nie tylko podkłady niższej jakości mogą powodować uszkodzenia — jeśli kiepskiej jakości będą też panele, pojedyncze elementy mogą się uginać lub znacząco odkształcać. Lepiej unikać takich sytuacji zawczasu, kupując wysokiej jakości produkty, które z pewnością posłużą wiele lat.

Zbyt długa i zbyt intensywna eksploatacja paneli podłogowych

Producenci paneli podłogowych laminowanych podają, że ułożona z ich produktów podłoga jest w stanie wytrzymać około 10 lat. Ten czas może jednak znacząco się skrócić, jeśli podłoga jest zbyt intensywnie użytkowana, narażona na niekorzystne warunki lub wybrano do niej np. niewłaściwy podkłady albo nieprawidłowo przygotowano podłoże.

Mocno lub długo eksploatowana podłoga ma tendencję do wypaczania się, w tym również do uginania.

Wilgoć — działanie wilgoci na panele podłogowe i deski

Pojawiająca się regularnie w pomieszczeniu wilgoć będzie się wchłaniała w panele podłogowe. Nadmiar tej wilgoci, zwłaszcza takiej, która nie będzie odprowadzana prawidłowo, może powodować puchnięcie paneli, ich wypaczenie i uginanie się. Zmiany mogą być niewielkie, niewidoczne gołym okiem, jednak wyczuwalne podczas chodzenia. Wypaczenie paneli podłogowych będzie powodowało odrywanie się ich od podłogi, co z kolei będzie powodowało powstawanie wybrzuszeń, szczelin i uszkodzeń.

Brak lub nieumiejętnie wykonane szczeliny dylatacyjne

Dużym problemem, zwłaszcza w przypadku podłogi pływającej, będzie brak lub źle wykonane szczeliny dylatacyjne. Brak dylatacji powoduje, że pracująca, czyli kurcząca się i rozkurczająca pod wpływem różnych sił podłoga, nie ma miejsca,

Jakie są skutki zbyt długiego działania niekorzystnych warunków?

Pojawiające się regularnie niekorzystne warunki, niewłaściwa, długotrwała lub zbyt intensywna eksploatacja, zły montaż i jakościowo kiepskie produkty mogą powodować znaczne uszkodzenia podłogi. Problemy mogą pojawiać się zarówno w przypadku paneli laminowanych, jak i winylowych, a na złe warunki narażone może być też podłoga drewniana.

Problemów warto unikać już na etapie montażu paneli, wybierając produkty wysokiej jakości i odpowiednio dobierając podkłady oraz panele podłogowe do siebie. Zadbaj też o dokładność montażu. Odpowiednie przygotowanie i solidność wykonywania prac pozwoli Ci uniknąć ogromnej części późniejszych problemów.

Jak naprawić uginające się podłogowe panele?

Co, gdy szkoda już się stała i trzeba uginające się panele podłogowe naprawić? Sposobów jest kilka, a w zależności od przyczyny należy się odpowiednio zająć naprawami.

Trzeszczące i uginające się panele podłogowe można spróbować naprawić, wypełniając nieszczelności odpowiednimi olejami, klejami lub pastami, przeznaczonymi właśnie do takich napraw. Aby jednak ten sposób przyniósł efekty, szczelina nie może być zbyt szeroka. Po pewnym czasie preparaty wysychają, zabieg należy wtedy powtórzyć. Jest to zatem dość krótkotrwałe rozwiązanie.

Większe nieszczelności wypełnia się pastami, trocinami lub specjalnymi mieszankami. Takie działanie wymaga jednak wyjęcia elementów, a demontaż paneli może sprawić niektórym dużo trudności. Poszczególne panele podłogowe łączone są na pióro i wpust lub sklejane do siebie, zatem ich rozerwanie nie jest proste i przy braku umiejętności i cierpliwości może to narobić więcej szkód niż pożytku. Panele podłogowe należy zdemontować, wycinając je spomiędzy innych. Brzegi paneli czyści się papierem ściernym. Uszkodzonego panelu, który nie nadaje się do ponownego włożenia, nie montuje się, zastępuje się go nowym. W czasie prac działaj ze starannością, cierpliwością i uwagą, a jeśli boisz się, że sobie nie poradzisz, skieruj się po pomoc do fachowca.

Brak dylatacji obwodowej w pomieszczeniu, gdzie ułożone są panele podłogowe, można z kolei dość łatwo naprawić. Wykonaj dodatkową dylatację lub pogłąb istniejącą. Możliwe, że wystarczy podkucie ściany na wysokości paneli. Nieestetyczne wgłębienia ukrywa się przy pomocy listew przypodłogowych, zatem nie martw się, że dylatacja będzie widoczna.

W przypadku złego pokładu należy przygotować się na jego wymianę, zatem na demontaż paneli i ich późniejszy, ponowny montaż. Kiepskiej jakości podłogi, które uginają się mocno, mają dużo szczelin i są też porysowane lub uszkodzone w inny sposób, lepiej wymienić w całości.

Jak dbać o panele podłogowe?

Wiadomo nie od dzisiaj, że lepiej jest zapobiegać, niż leczyć, zatem odpowiednie dbanie o panele podłogowe pomoże Ci ustrzec się późniejszych problemów. Wybieraj wysokiej jakości produkty, zarówno podkłady, jak i panele podłogowe, a montaż przeprowadzaj ze starannością, dokładnością i zgodnie z zaleceniami producenta paneli.

W czasie późniejszej eksploatacji dbaj o to, by nie narażać paneli na niepotrzebne uszkodzenia. Panele zmywaj wilgotną, ale nie mokrą szmatką lub mopem i dbaj o to, by nie były narażone na ścieranie poprzez np. piasek z butów.

Co, jeśli naprawa nie dała efektów?

Nie zawsze da się naprawić uginające się podłogowe panele. W takim wypadku lepiej będzie zdecydować się na wymianę całej podłogi, niż ponosić niepotrzebne koszty nieefektywnych napraw. Panele podłogowe to piękne wykończenie i warto je zastosować, pamiętając o naszych powyższych radach.

Jeśli szukasz pięknych i trwałych paneli podłogowych wysokiej jakości, zobacz na: merkurymarket.pl. Atrakcyjne ceny i szeroki wybór czekają!

artykuł sponsorowany

ikona podziel się Przekaż dalej