Jak nawadniać ogród?
Nawadnianie trawnika jest niezbędne, by ogród pięknie prezentował się o dowolnej porze roku. Zadbany trawnik jest przecież niewątpliwie ozdobą każdego ogrodu. Prawidłowe podlewanie trawnika sprawi, że łatwiej będzie uprawiać niektóre gatunki roślin. W jaki sposób nawadniać ogród? Jakie są sprawdzone sposoby na nawadnianie? Dowiedz się więcej.
Nawadnianie trawnika, krok po kroku
Systemy nawadniania trawników
Założenie trawnika to jedno. Nie wystarczy jednak zasiać trawę i czekać, aż stanie się cud. Trawnik wymaga pielęgnacji zupełnie tak samo, jak wszystkie rośliny w ogrodzie. Powinieneś o niego zadbać, by cieszył oko niezależnie od miesiąca w roku czy pogody. Trawnik jest wizytówką w każdym ogrodzie, więc konieczne będzie jego odżywianie, pielęgnowanie, a także nawadnianie. Skupimy się dziś na tej ostatniej czynności, będącej jedną z najważniejszych w ogrodzie. Wśród systemów nawadniania trawników możesz wybrać:
- System ręczny (tradycyjny)
- System automatyczny
Na decyzję, które podlewanie trawnika wybierzesz, wpływać powinna powierzchnia trawnika, ale też ilość słońca na tym obszarze, wydajność źródła pobierania wody oraz warunki glebowe. Przed montażem jakiegokolwiek systemu należy również wziąć pod uwagę, jaka jest częstotliwość opadów w danej porze roku, a także jakie są średnie temperatury na zewnątrz. W lecie, nawadnianie trawnika powinno być z reguły bardziej obfite.
Nietrudno się domyślić, że wygodniejsza opcją jest podlewanie automatyczne. Najczęściej, nawadnianie trawnika odbywa się w tym przypadku przy użyciu zraszaczy wynurzanych czy też rotacyjnych. Dzięki nim, trawnik będzie podlany z każdej strony, w optymalnej ilości. Automatyczne systemy nawadniania ze specjalnymi zraszaczami umożliwiają również oszczędności – szczególnie w ilości zużywanej wody do podlewania ogrodu. Możesz również zasilać taki system np. ze własnej studni. W dodatku, nawadnianie trawnika może odbywać się bez obecności domowników. Dobrej jakości systemy nawadniania znajdziesz tutaj: https://www.podlane.pl/.
Czy konieczne jest planowanie nawadniania ogrodu?
Jak już wspominaliśmy, system podlewania trawnika zależeć będzie w dużej mierze od indywidualnych potrzeb, ale też wielkości ogrodu. Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na nawadnianie trawnika ręczne (np. wąż ogrodowy) lub automatyczne, każde może świetnie spełniać swoją rolę. Rzecz jasna pod warunkiem, że będziesz znał przeznaczenie danego systemu nawadniania i potrafił poprawnie go wykorzystać.
Trzeba też pamiętać, że w każdym z tych przypadków konieczne będzie zaplanowanie podlewania ogrodu. Powinieneś ułożyć projekt nawadniania, który zgodny będzie z całym planem ogrodu. Musisz sam ustalić, w jaki sposób rozłożony zostanie system nawadniający trawnik. Nie zapominaj przy tym o zasięgu zraszaczy – muszą one dostarczyć wody w każdym miejscu trawnika. Warto pamiętać, że niektóre elementy systemu nawadniania powinny na siebie nachodzić. Chociażby dlatego, że wiatr może zmieniać zasięg zraszaczy.
Jak nawadniać ogród? Przydatne wskazówki
Serce systemu nawadniania, czyli pompa ogrodowa
Pompa ogrodowa jest w zasadzie najważniejszym elementem całego systemu nawadniającego ogród. Właśnie dlatego istotne jest, którą z nich należy zamontować. Rodzaj pompy w ogrodzie będzie zależeć od tego, jaki masz zbiornik na wodę w ogrodzie, ale i poziomu wody, który się w nim znajduje. Wśród polecanych pomp do ogrodu, na szczególną uwagę zasługują:
- Pompy zanurzeniowe – tego rodzaju pompa pobierze wodę nawet ze zbiornika wodnego, w którym woda znajduje się ponad 7 metrów pod poziomem gruntu. Co ciekawe, tego typu pompy posiadają obudowę odporną na korozję. A więc, mogą stale przebywać w źródle wody, nie uszkadzając się.
- Pompy samozasysające – aby ją uruchomić, nie trzeba jej zalewać wodą. Pompa samozasysająca, zwana również powierzchniową, łatwa jest w użytkowaniu. Z powodzeniem, urządzenie może stać się przenośnym, stosowanym według aktualnego zapotrzebowania.
- Pompy głębinowe – najlepiej sprawdzą się w użytkowaniu wody ze studni wierconej. Muszą one mieć jednak optymalną średnicę rury osłonowej (z minimum 4 calowym otworem).
Należy pamiętać, by pompę ogrodową do nawadniania trawnika zawsze wybierać pod kątem posiadanego źródła poboru wody. Wysokiej jakości pompy ogrodowe znajdziesz w tym miejscu: https://www.podlane.pl/nawadnianie-trawnika-cat-135.
O czym pamiętać podczas nawadniania ogrodu?
Aby móc skutecznie przeprowadzić nawadnianie trawnika, należy robić to systematycznie oraz optymalnie obficie – poprzez dostarczanie wody w odpowiedniej ilości (nie za dużo, ale też nie za mało). Trzeba pamiętać o regularnym podlewaniu trawnika, bo zbyt rzadkie nawadnianie może niekorzystnie odbić się na stanie roślin. Optymalna ilość wody jest ważna – podawana o odpowiedniej porze, ale też w odpowiedni sposób. Tutaj nie ma miejsca na przypadek. Dzięki przestrzeganiu wymagań dotyczących prawidłowego nawadniania trawnika, będzie on najpiękniejszą wizytówką każdego ogrodu.
Należy pamiętać również o tym, że podlewanie trawnika wodą z wodociągu może być wygodnym rozwiązaniem – jednak, na pewno nie oszczędnościowym. Jeżeli posiadasz na swojej posesji inne źródło wody (jak studnia), zdecydowanie rozsądniej będzie właśnie nim zasilić cały system nawadniania ogrodowego.
artykuł sponsorowany