Wykończenie wnętrza

Prędzej czy później, każdy z nas musi się z tym zmierzyć - wykończenie domu czy mieszkania. Przygoda życia - z pewnością, jak ktoś lubi wyzwania, nieustanne rozwiązywanie problemów oraz niespodzianki. Na co zwrócić uwagę przy realizacjach projektów wnętrz?

Budżet - prawie zawsze jest przekraczany 

Cechą większości inwestycji jest przekroczenie planowanego budżetu, niezależnie czy wykonujemy remont małego mieszkania, czy budowę autostrady. Dzieje się tak dlatego, że bardzo trudno jest dokładnie przewidzieć wszystkie koszty oraz dlatego.... że większość ludzi jest optymistami :-). ,,Jakoś to będzie" - tu oszczędzimy, to zrobimy własnymi rękami - takie sztuczki powodują, że w pewnym sensie okłamujemy samych siebie. Co jest tego rezultatem?

Przekroczenie planowanego budżetu. Niedoszacowanie kosztów o 30-50% jest standardem, a zdarzają się inwestycje, gdzie budżet jest przekraczany kilkukrotnie - jak to możliwe?

Wyobraźmy sobie najprostszy remont mieszkania. Panujemy malowanie ścian, założenie paneli podłogowych, wymianę drzwi (czytaj więcej)  - standard. Jak oszacować ile będzie kosztować taki remont? Proste idziemy do marketu, sprawdzamy ceny paneli, o - te są ładne, i tanie dodatkowo - w promocji! Mnożymy cenę przez ilość metrów kwadratowych i tworząc dalsze ramy budżetu postępujemy podobnie...

Nie uwzględniamy jednak, że najtańsze panele często są tak niskiej jakości, że bardzo trudno się je montuje (o czym powie nam uczciwy sprzedawca). Również nie doliczymy kosztów np. podkładu pod panele, listw, itp.
Jest prosta rada na ustalenie budżetu, bądźmy pesymistami i dodajmy do wszystkich możliwych kosztów jakie nam przychodzą do głowy 50-100%, unikniemy stresów i niemiłych niespodzianek.

Czas wykończenia wnętrza - pobożne życzenie

Często pytamy się wykonawców - ile czasu potrzebują na kompleksowe wykończenie wnętrza (czytaj więcej), lub na konkretną pracę (np. układanie płytek). Dostajemy jakąś odpowiedź. Zwykle ten czas jest podobnie niedoszacowany jak budżet. Bo awaria sprzętu, bo pracownik się rozchorował, bo nietypowa inwestycja, itp, itd. Klasyczny dom można postawić i wykończyć w rok - teoretycznie, w praktyce jest znacznie dłużej.

Właściwą organizacją ekip remontowych, możemy częściowo przyspieszyć wykończenie wnętrz, ale nie na wszystko mamy wpływ. Jeśli chcemy się wprowadzić do nowego, wyremontowanego mieszkania za np. 12 miesięcy, to nasz cel - deadline, ustalmy wykonawców tak, aby teoretycznie remont miał się skończyć po 6 miesiącach. Wtedy, ten 12-miesięczny termin jest w miarę realny.

Przewidzieć nieprzewidywalne

W wykańczaniu wnętrz, budowie domu czy ogólnie w ,,budowlance" piękne jest to, że nic nie wiadomo na pewno. Zawsze mogą się pojawić problemy, zmiany, trudności - warto być na to gotowym. Przygoda życia, jaką z pewnością jest budowanie domu, nie musi być pasmem stresów, dramatów, problemów, wystarczy być ... pesymistą :)

artykuł sponsorowany

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 84,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny