Obliczanie kosztów podróży. Ile pali samochód? Co wpływa na średnie spalanie?

Średnie spalanie paliwa to najważniejszy czynnik, który wpływa na koszty dojazdu. Nie istnieje żaden jednolity wzór, który mógłby wskazać, ile pali dane auto. Średnie spalanie w czasie podróży będzie uzależnione od indywidualnych czynników. Chcąc określić, ile pali dany samochód, możemy uzyskać informację na kilka sposobów. Pierwszą, bardzo prostą metodą jest uzyskanie stosownych informacji na stronie internetowej producenta samochodu.

Druga, metoda to zapoznanie się z raportami spalania na portalach branżowych. Jest to świetny sposób na zaznajomienie się ze średnim spalaniem na trasie. W nowszych pojazdach możemy także skorzystać z odczytów komputera pokładowego. Większość nowszych aut osobowych posiada zaawansowane komputery, które obliczają rzeczywiste, bieżące zużycie paliwa.

Ostatni, najdokładniejszy sposób to samodzielne obliczanie kosztów. Jest to najbardziej wymagający, ale i najdokładniejszy sposób. Dzięki temu dowiemy się precyzyjnie, ile pali samochód podczas jazdy w trasie lub w krótkich przejazdach po mieście. Okazuje się, że średnie spalanie podczas podróży może być uzależnione nie tylko od pojemności i mocy silnika. Duży wpływ na średnie spalanie posiadają również takie parametry jak ciśnienie w oponach, używanie klimatyzacji w czasie podróży, specyfika trasy, liczba pasażerów, a także sposób zmiany biegów i styl jazdy kierowcy. Do obliczenia kosztów spalania możemy wykorzystać prosty wzór.

Jak obliczyć koszt paliwa w czasie podróży. Kalkulatory i prosty wzór

Jednym ze sposobów obliczania kosztów paliwa na trasę jest skorzystanie z darmowych kalkulatorów. Znajdziemy je na wielu portalach branżowych. Darmowe kalkulatory pozwalają na średnie oszacowanie wydatków na trasę o dowolnej długości. Obliczanie bazuje na aktualnych cenach paliw, wskazanej odległości oraz ustalonemu przez nas średniemu spalaniu. Dużym atutem kalkulatorów jest prosta obsługa i szybkość przeliczenia. Bardziej zaawansowane kalkulatory uwzględniają nawet liczbę pasażerów oraz ich wagę. Jest to dość istotny parametr, który wpływa na średnie realne spalanie pojazdu.

Minusem kalkulatorów jest mniejsza dokładność. Co prawda stosują one uniwersalny wzór na przeliczenie kosztów, jednak musimy znać bardzo dokładne spalanie pojazdu. Bez tego parametru, uzyskany wynik może okazać się niemiarodajny. Dlatego kolejny sposób na obliczanie kosztów dojazdu jest precyzyjne określenie, ile pali auto na trasę. Po obliczeniu spalania pojazdu możemy wykorzystać wzór, który pozwoli nam na precyzyjniejsze oszacowanie kosztów eksploatacji samochodu. Sprawdź także ten artykuł z poradami, gdzie szukać aktualnych cen paliwa.

Jak obliczyć koszt paliwa na trasę? Wzór

Na wstępie ustalamy, ile pali nasz pojazd. Będzie to podstawa do dokonania dalszych obliczeń. Metoda na samodzielne obliczanie spalania samochodu jest bardzo prosta. Wystarczy, że zatankujemy pojazd do pełna, następnie spiszemy stan licznika lub go wyzerujemy. Po przejechaniu odcinka 50 lub 100 km ponownie tankujemy samochód do pełna. Ilość zatankowanego paliwa będzie oznaczała średnie spalanie na wybraną przez nas trasę. W przypadku odcinka 50 km wystarczy pomnożyć ilość zatankowanego paliwa przez 2. W efekcie uzyskamy średnie spalanie na 100 km.

Wiemy już, ile pali nasz pojazd. Możemy teraz oszacować koszty podróży na dowolnie wybraną trasę. Uproszczony wzór obliczeń to:

(średnie spalanie x długość trasy)/100 x cena paliwa = koszt podróży

Dokładniejsze wyliczenia kosztów przejazdu obrazuje następny wzór, w którym uwzględniamy liczbę pasażerów. Zakładamy, że każdy kolejny pasażer o wadze ciała 80 kg, jadący w niewielkim samochodzie osobowym wpłynie na zwiększenie spalania o 0,4 litra na 100 kilometrów. Dla przykładu zakładamy, że w samochodzie osobowym jedzie dwóch dodatkowych pasażerów. Trasa ma długość 100 km

Średnie spalanie (6 litrów/100 km) x długość trasy (100 km) + (dodatkowe spalanie na pasażera 0,4 litra x 2) = 6,8 litra na trasę

6,8 litra na trasę x cena paliwa (średnia cena benzyny 5,44 zł/l) = koszt podróży w wysokości 36,99 zł.

Powyższe wyliczenia mają charakter poglądowy i wskazują, jak obliczyć koszt paliwa podczas przejazdu. Dokładna cena będzie uzależniona od wielu, opisanych powyżej czynników. Jeśli chcesz uzyskać więcej informacji i wzorów obliczeniowych, skorzystaj z pozostałych artykułów na tym portalu. Dowiesz się z nich między innymi, jak obliczyć cenę netto lub jak obliczyć koszt uzyskania przychodu. W osobnych artykułach wskazujemy także, jak oszczędzać prąd w mieszkaniu i domu jednorodzinnym.

ikona podziel się Przekaż dalej