Kubatura brutto a kubatura netto – definicja

Definicja pojęcia „kubatura” jest szersza niż może się wydawać. W budownictwie nazwa ta często oznacza pojemność, czyli objętość budynku, jednak czasami używa się tego określenia, by nazwać wielkość czy bryłę domku jednorodzinnego. Dlatego wyróżnia się dwa określenia – brutto i netto. Obie wartości powinno znaleźć się w opisie projektów domów

Kubatura brutto to suma kubatury wszystkich kondygnacji, czyli powierzchnia całkowita budynku, mierzona po zewnętrznym obrysie, pomnożona przez wysokość (od podłogi do stropu, oznaczającego także osłaniającą warstwę izolacji cieplnej).

Kubatura netto iloczyn powierzchni wszystkich kondygnacji z wysokością od podłogi do stropu. Jest to suma wszystkich kondygnacji, to znaczy zarówno podziemnych, jak i nadziemnych. Do kubatury netto wlicza się balkony i tarasy, podcienia i loggie, ale nie wlicza się strychu nieużytkowego. Może jednak służyć do obliczenia wymiarów budynku z poddaszem użytkowym. Sprawdź także ten artykuł o rodzajach powierzchni w domu.

Obliczanie kubatury domu jednorodzinnego brutto

Obliczanie kubatury domu jednorodzinnego brutto jest trudniejsze, niż może się to wydawać, ponieważ do całości wlicza się bardzo wiele elementów. Nie wystarczy zliczyć wartości powierzchni netto wszystkich pomieszczeń i przemnożyć ich przez wysokość. Warto wiedzieć także, że kubatura budynku to nie jest kubatura pomieszczenia pomnożona przez ilość pomieszczeń. Nie istnieje także żaden uniwersalny wzór, który pozwoli na obliczenie kubatury w przypadku wszystkich domów, ponieważ każda bryła jest inna.

Kubatura budynku brutto to nie tylko sama bryła, do tego wlicza się także:

  • kubaturę przejść, prześwitów i przejazdów,
  • poddasza nieużytkowe,
  • przekryte, zewnętrzne części budynku (loggie, podcienia, ganki, werandy)
  • kubaturę krużganków, balkonów i tarasów, którą mierzy się do wysokości balustrady.

Warto jednak mieć na względzie to, że ta wartość nie obejmuje ław i stóp fundamentowych, kanałów i studziennej instalacyjnych. Nie wlicza się w to także schodów zewnętrznych, ramp czy pochylni dla niepełnosprawnych. Kubatura budynku nie obejmuje powierzchni netto osłon kominów czy attyk, a także wszystkiego, co znajduje się pod gzymsem czy daszkiem. A może zainteresują cię także te artykuły o adaptacji poddasza?

Do czego jest potrzebna kubatura budynku?

Informacje o tym, ile wynosi kubatura budynku odpowiadają na pytanie o to, jak duży jest budynek. Te dane zawarte są w opisie projektów domów i są bardzo ważną informacją dla konstruktora i wykonawcy budynku. Ale nie tylko. Kubaturę powinien znać każdy użytkownik budynku – to podstawowa wartość techniczna, która może być bardzo przydatna na co dzień. Warto sprawdzić, czy wybudowany dom ma zbliżoną kubaturę do zaplanowanej według projektu. Jeśli nie, może to znaczyć, że w czasie wykonania zostały popełnione jakieś błędy techniczne.

Kubatura budynku netto może posłużyć nam za podstawę do obliczeń powierzchni grzewczej. Jest to w tym wypadku powierzchnia całkowita budynku (na wszystkich ogrzewanych kondygnacjach) pomnożona przez wysokość pomieszczeń. Kubatura netto służy także do obliczania bilansu cieplnego, co jest ważne przy audytach energetycznych i tym podobnych. Ponadto kubatura brutto jest także pojęciem finansowym. Od jej wysokości w bardzo wielu gminach zależy obliczanie wysokości należnego podatku. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o ogrzewaniu domu.

Dom jednorodzinny a kubatura budynku, czyli kubatura brutto i netto oraz obliczanie kubatury domu jednorodzinnego
Jak obliczyć kubaturę budynku? Wyjaśniamy krok po kroku

Jak obliczyć kubaturę domu jednorodzinnego krok po kroku

  1. Początkowo potrzebna jest kubatura pomieszczenia. Oznacza to po prostu, że dla każdego pokoju, przedpokoju czy pomieszczenia funkcyjnego musisz osobno obliczyć kubaturę. Wzór jest bardzo prosty – to standardowy wzór na objętość prostopadłościanu – szerokość pomnożona przez długość razy wysokość. Wysokość w przypadku kubatury netto liczy się od podłogi do sufitu.
  2. To dopiero pierwszy krok, drugim jest zliczenie wszystkich pomieszczeń. Warto pamiętać o tym, że do kubatury budynku liczą się wszystkie pomieszczenia, włącznie z poddaszem użytkowym, schowkiem na miotły czy zagospodarowana wnęką pod schodami.
  3. Krok następny to policzenie wszystkich cokołów i wystających części konstrukcji dachu. Przede wszystkim należy doliczyć balkony i tarasy, jeśli są ogrodzone z jednej strony barierką, należy za wysokość przyjąć wysokość barierki.
  4. Kolejnym krokiem jest doliczenie do kubatury pomieszczeń wszystkich pozostałych wymiarów. W ten sposób można otrzymać kubaturę netto budynku.
  5. Kubatura brutto to objętość budynku liczona po zewnętrznym obrysie. Nie można zapomnieć o doliczeniu do niej poddasza (nieważne, czy jest użytkowane, czy nie) i piwnic. Jeśli budynek ma nieregularny kształt, warto podzielić go na równe prostokąty czy kwadraty, uwzględniając wszystkie wypustki.
  6. Jeśli dom jest ozdobiony cokołami lub osłoną komina, należy odliczyć ich powierzchnię od sumy powierzchni wszystkich kondygnacji.

Kubatura dachu – co to jest i jak to obliczyć?

Kubatura dachu to bardzo zbliżone pojęcie. Oznacza ono, ile powierzchni znajduje się pod dachem budynku. W tym wypadku obliczanie jest o wiele trudniejsze, ponieważ do każdego rodzaju dachu przydatny będzie inny wzór. A może zainteresuje cię także ten artykuł o kosztach utrzymania domu?

Dokładne obliczenie w zasadzie jest niemożliwe, dlatego można skorzystać z tego, że bardzo wiele dachów można porównać do różnych figur. Dach czterospadowy oblicza się na podstawie wzoru na objętość ostrosłupa ściętego. Dach dwuspadowy jest już troszkę trudniejszy do przeliczenia. Jeśli dach jest płaski, należy wziąć pod uwagę całkowitą wysokość, więc także to, co znajduje się nad stropem, czyli ostatnią warstwę izolacyjną.

ikona podziel się Przekaż dalej