Gaz ziemny wykorzystywany jest w ponad połowie polskich gospodarstw domowych, z czego większość używa go jedynie do gotowania posiłków. Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że w 2018 roku sytuacja ogrzewania mieszkań za pomocą energii gazowej dotyczy 14% polskich gospodarstw domowych. W tym również roku kolektory słoneczne były używane przez jedno gospodarstwo domowe na 52, pompy ciepła przez jedno na 200.

W porównaniu do 2018 roku GUS odnotował rosnącą długość sieci gazowej (o 2,3%) i liczbę przyłączy (o 3,8%). Co to oznacza w sytuacji podwyżki cen gazu?

Rosnący w Europie popyt na gaz ziemny, rozwój Gazpromu, coraz wyższe koszty wydobycia surowca to tylko jedne z wielu powodów, które stanowią silną podstawę do przypuszczania o postępującym wzroście cen gazu ziemnego w najbliższych latach. W tym artykule dowiesz się, co zrobić, by się na niego przygotować!

Dane: stat.gov.pl

Jak obliczyć rachunek za gaz?

Zacznijmy od tego, co najważniejsze – obliczania Twojego rachunku za gaz. Czy wiesz, że na fakturze znajdziesz koszt nie tylko za zużyty gaz, ale także za opłatę abonamentową i koszty dystrybucyjne? Co ma zatem wpływ na wysokość Twojego rachunku za gaz?

Po pierwsze – zwróć uwagę na grupę taryfową, do której należysz. Twoja grupa taryfowa zależeć będzie od ilości zużytego gazu (od 3500 kWh do ponad 88 900 kWh rocznie) oraz ilości urządzeń gazowych podgrzewanych w gospodarstwie domowym (np. tylko do podgrzania kuchenki gazowej lub kuchenki gazowej, centralnego ogrzewania i piecyka). Polska Spółka Gazownictwa utworzyła 9 grup taryfowych, do których najczęściej należą klienci i klientki (przy najniższym zużyciu gazu jest to grupa W-1.1 lub W-1.2, przy najwyższym W-4).

Po drugie – w zależności od grupy taryfowej licznik gazu odczytywany jest w innych odstępach czasu. Na przykład w grupie taryfowej W-1.1 licznik odczytywany jest raz w roku, a rachunki płacone są na podstawie prognozowanej faktury. O rzeczywistym zużyciu gazu dowiadujesz się dopiero po roku, na rozliczeniowej fakturze. Odczyt licznika jest możliwy także

2 razy w roku w przypadku takiej taryfy jak np. W-2.2 lub 6-9 razy w roku przy taryfie np. W-3.6. O stanie licznika możemy powiadamiać dystrybutora także co miesiąc, decydując się np. na taryfę W-12T.

Po trzecie – ceny dystrybucji gazu zależą od regionu, w którym mieszkasz.

Pamiętaj, że od tego, do jakiej grupy taryfowej należysz, zależeć będzie stawka opłat. W jej skład wchodzą:

· Opłata za paliwo gazowe, czyli cena 1 kWh dla Twojej taryfy. Aby ją obliczyć musisz zrobić trzy rzeczy:

  1. Na swoim rachunku sprawdź współczynnik konwersji
  2. Zamień metry sześcienne na kilowatogodziny za pomocą wzoru: m3 * współczynnik konwersji = ilość energii w kWh
  3. Pomnóż liczbę zużytych przez Ciebie kilowatogodzin przez cenę 1 kWh dla Twojej taryfy = koszt pobranego przez Ciebie gazu

· Abonament, czyli stała opłata niezależna od Twojego zużycia gazu, ale różna dla każdej z taryf

Sprawdź na stronie Twojego dystrybutora najnowszą cenę za abonament. Cena za abonament różni się w zależności od taryfy, do której należysz!

· Dystrybucja stała, czyli stałe koszty przesyłu i obsługi sieci niezależne od Twojego zużycia gazu, lecz zależne od regionu, w którym mieszkasz

Sprawdź najnowszą stawkę opłaty dystrybucyjnej stałej na stronie Twojego dystrybutora. Pamiętaj, że jest ona inna dla każdego z obszarów!

· Dystrybucja zmienna, czyli koszty utrzymania infrastruktury, zależne od Twojego zużycia

Sprawdź najnowszą stawkę opłaty dystrybucyjnej zmiennej na stronie Twojego dystrybutora. Mają na nią wpływ taryfa, do której należysz oraz zużyty przez Ciebie gaz!

W związku z tym jak obliczyć rachunek za gaz? Wszystkie wyżej wymienione elementy Twojej opłaty za gaz należy zsumować. Uzyskana suma wynosi koszt Twojego rachunku netto. W całościowy koszt Twojego rachunku należy więc wliczyć VAT.

Zanim zaczniesz obliczać swój rachunek za gaz, nie zapomnij sprawdzić najnowszych cen gazu Twojego dystrybutora. PGNiG zmieniło cenę gazu 3 razy w ciągu 2021! W styczniu 2021 roku opłata za 1 kWh/gr w grupie taryfowej W-2.1 wynosiła 10,953 zł, a w październiku wzrosła do 13,846 zł.

Zobacz więcej na temat obliczania przykładowego rachunku za gaz: https://www.rachuneo.pl/artykuly/jak-obliczyc-rachunek-za-gaz

Porównywarka cen gazu Rachuneo: upewnij się, że wybrałeś/aś najlepszego dostawcę!

Jak już wiesz, ceny gazu różnią się w zależności od dostawcy – dlatego tak ważny jest jego przemyślany wybór. I tak chociażby PGNiG za 1 kWh dla grupy taryfowej W-3.6 pobiera 13,846 gr brutto, podczas gdy Tauron 12,524 gr brutto. Wydaje się, że różnica jest niewielka, ale w perspektywie skali rocznej jest to aż 396,6 zł! Porównywarka cen gazu stworzona przez Rachuneo pomoże Ci sprawdzić różnice w cenach Twoich rachunków i tym samym wybrać najkorzystniejszego dla Ciebie dostawcę gazu.

Jak obliczyć rachunek za gaz? Jak przygotować się na podwyżki cen gazu?
Jak obliczyć rachunek za gaz? Jak przygotować się na podwyżki cen gazu?

Celem tej łatwej w obsłudze i przygotowanej przez nas aplikacji jest stworzenie dla Ciebie możliwości porównania Twojej oferty z atrakcyjniejszymi dostawcami gazu i prądu. Zależy nam na tym, aby pomóc Ci w bezpiecznej zmianie dostawcy. Jednym z naszych głównych zadań jest ochrona Twoich wydatków przed podwyżkami cen energii.

Jak to działa?

Jak obliczyć rachunek za gaz? Jak przygotować się na podwyżki cen gazu?
Jak obliczyć rachunek za gaz? Jak przygotować się na podwyżki cen gazu?

Jakie rachunki chcesz obniżyć? Przygotujemy dla Ciebie spersonalizowaną ofertę, mając zawsze na uwadze zaproponowanie Ci oferty chroniącej przed podwyżkami. Zmiana dostawcy nic Cię nie kosztuje, nawet wyjścia z domu!

artykuł sponsorowany

ikona podziel się Przekaż dalej