Jak obliczyć zysk z lokaty i inwestycji?
Wybierając sposób inwestowania, decydujemy się zazwyczaj na jedno z dwóch rozwiązań. Jednym zależy na tym, aby dochód był niekoniecznie duży, ale za to stały – wówczas decydują się na wariant bezpieczny. Są też i tacy, którzy wolą ponieść ryzyko, a więc mogą w krótkim czasie zarobić duże pieniądze, ale równie szybko je stracić.
Różne opcje inwestycyjne
Do pomnażania pieniędzy wybierane są rozmaite opcje inwestycyjne. Wśród najbardziej popularnych (i związanych z najmniejszym ryzykiem) wymienić można lokaty bankowe lub konta oszczędnościowe, oferowane przez banki na różnym procencie. W pierwszym przypadku główna zasada polega na tym, że środków, jakie odkładamy na lokacie, nie możemy wypłacać przez okres trwania „lokowania”. Zainwestować można także w nieruchomości, obligacje skarbowe i korporacyjne lub w fundusze inwestycyjne. W tym przypadku jednak lepiej jest wcześniej pogłębić specjalistyczną wiedzę na ten temat.
Wirtualny kalkulator
Aby obliczyć zysk z lokaty czy inwestycji, przyda nam się wirtualny kalkulator. W przypadku systematycznego oszczędzania skorzystać można np. z tego na stronie: https://domkredytowy.pl/kalkulator-procent-skladany/. To doskonałe narzędzie, do obsługi którego nie potrzeba wiedzy z matematyki finansowej. Wzór, jaki ma tu zastosowanie, to pochodna wzoru na procent składany, którego uczą się już dzieci w szkole podstawowej. Opierają się na nim także banki.
W takim kalkulatorze znajduje się wiele praktycznych funkcji, które umożliwiają w miarę dokładne obliczenie możliwego zysku. Najpierw wpisuje się parametry takie jak:
- kwota kapitału (depozytu) – czyli wartość wpłacanych przez nas pieniędzy,
- okres deponowania – okres, na jaki wpłacamy/inwestujemy nasze środki,
- oprocentowanie – stopa zwrotu naszej inwestycji,
- okres kapitalizacji – częstotliwość, z jaką będą naliczane odsetki od zainwestowanych pieniędzy; może być np. roczny lub miesięczny.
Profesjonalny kalkulator powinien również zawierać opcję pozwalającą obliczyć, ile będzie wynosił należny od zysku tzw. podatek Belki, który oddajemy do budżetu państwa.
Jeśli wprowadzimy wszystkie te dane, to powinniśmy w krótkim czasie poznać orientacyjny zysk zarówno w formie brutto, jak i netto (czyli z po odjęciu podatku Belki). Program jest w stanie pokazać nam także, jaka będzie łączna kwota w momencie, gdy zakończymy naszą lokatę. Oznacza to zysk brutto plus kapitał.
Długoterminowe oszczędzanie i raty inwestycyjne
Część kalkulatorów pomaga także zaplanować długoterminowe oszczędzanie. Do odpowiednich okienek wprowadza się takie dane jak planowana i finalna kwota. Oprócz tego należy uzupełnić deklarowaną co miesiąc sumę, jaką będziemy wpłacać. Na podstawie tych informacji jesteśmy w stanie wyliczyć, po jakim czasie zbierzemy określoną kwotę.
To matematyczne narzędzie przydać się może także do tego, aby obliczyć wysokość rat inwestycyjnych, jeśli chcemy za jakiś czas zrealizować marzenie o kupnie domu, samochodu itd. Wówczas w oprogramowanie wpisuje się wartość inwestycji, wkład własny, oprocentowanie i okres spłaty.
Osoby, które zastanawiają się nad formą pomnażania pieniędzy, powinny przeanalizować różne warianty. Odpowiednie ulokowanie swoich środków to klucz do finansowego sukcesu. Więcej przydatnych informacji na temat lokat i inwestycji znaleźć można na stronie: https://domkredytowy.pl.