Jak obniżyć rachunki za prąd

Urządzenie do zmniejszenia zużycia prądu — instalacje fotowoltaiczne

Dobrym sposobem na to, by obniżyć rachunki za prąd w domu, jest stosowanie instalacji fotowoltaicznych. W domu często służą do podgrzewania ciepłej wody użytkowej, jednak najbardziej sprawdzają się przy obniżaniu rachunków za prąd.

Panele fotowoltaiczne zbudowane są z ogniw krzemowych umożliwiających zamianę energii słonecznej w elektryczną. Rozróżnia się ich 2 typy:

  polikrystaliczne – tańsze, o jasnoniebieskiej barwie, zbudowane z krzemu polikrystalicznego
 • monokrystaliczne – bardziej złożone i droższe, jednak o wiele skuteczniejsze; posiadają ciemnoniebieską lub czarną barwę i montuje się je w miejscach o ograniczonej dostępności.

Zmniejszanie kosztów rachunków za prąd

Urządzenie do oszczędzania prądu. Jak działa panel fotowoltaiczny?

Panele fotowoltaiczne to systemy ekologiczne i praktycznie bezawaryjne o żywotności około 25 lat. Są gwarancją całorocznej pracy, która nie wymaga żadnej obsługi. Mogą być powiązane z lokalną siecią elektroenergetyczną (system in-gird) lub w pełni autonomiczne (off-gird). Dla większej skuteczności łączy się je w moduły, a ich wydajność zależy od stopnia nasłonecznienia. Latem produkują prąd w nadwyżce, którą możesz sprzedawać dostawcy prądu (jeśli posiadasz system in-gird).

Ile kosztuje instalacja paneli fotowoltaicznych? W tym wypadku nie istnieją stałe koszty, ponieważ ceny takich systemów obliczane są na podstawie wielu zmiennych czynników. Jeżeli myślisz, jak oszczędzać prąd w swoim domu, jedną z firm oferujących doradztwo i wykonawstwo w zakresie PV jest https://proecology-fotowoltaika.pl/.

A może jesteś instalatorem paneli? Jeśli oprócz cen interesują Cię szkolenia z montażu, zajrzyj na stronę hurtowni https://pamar.ik.pl.

Oszczędzanie prądu a oświetlenie LED

Wiesz, że żarówki mogą mieć kolosalny wpływ na zużycie prądu w Twoim domu? Korzystając z 8 tradycyjnych żarówek o mocy 60W (średnia cena 1kWh w 2019 r. to 0,55 zł), które palą się średnio 5 godzin na dobę, płacisz 481,80 złotych rocznie. To  prawdopodobnie ponad 1/3 Twoich rachunków za energię elektryczną!

Przy żarówkach 40W kwota spada do 321,20 zł. Koszty wciąż są jednak spore —i dla portfela, i dla wzroku, i dla środowiska.

Jeśli szukasz sposobu, by oszczędzać finanse, stosuj energooszczędne żarówki LED. Choć koszt ich zakupu będzie 6-7 razy droższy niż w przypadku żarówek tradycyjnych, to inwestycja szybko się zwróci. Roczne zużycie energii w domu przy żarówkach LED o mocy 8W (odpowiednik 60W zwykłej żarówki) spadnie z 481,80 do 64,24 zł (tylko 5,35 zł za miesiąc).  W ten sposób oszczędzasz blisko 85%!

Zaletą zastosowania żarówek LED w domu jest nie tylko oszczędność.

Po pierwsze, są bardzo żywotne i świecą 25 razy dłużej niż zwykłe.

Po drugie, dostarczają przyjemnego światła, nie emitując ciepła.

Po trzecie, to rozwiązanie w pełni ekologiczne — niezawierające szkodliwych substancji (rtęci, kadmu czy bromu) i dzięki temu bezpieczne w użytkowaniu.

Zastanawiasz się, jak szybko zacząć oszczędzać? Zacznij od wymiany żarówek. Jeżeli nie wiesz, jakie wybrać, zajrzyj na stronę hurtowni elektrycznej E-Domus - https://e-domus.com.pl/883-zarowki-led. Ich oferta jest o tyle ciekawa, że możesz najpierw sprawdzić, jak działa żarówka, a dopiero potem za nią zapłacić.

Oszczędzanie na rachunkach

10 sposobów na to, jak obniżyć rachunki za prąd w swoim domu

 1. Tryb czuwania sprzętów? Zrezygnuj z niego. To wygoda, która rocznie może kosztować Cię blisko 250 zł.
 2. Użyj termostatu — to urządzenie do oszczędzania energii elektrycznej. Schemat jego działania oparty jest o inteligentne ogrzewanie, które automatycznie dopasowuje temperaturę do pory dnia. Dzięki czemu dom staje się bardziej energooszczędny. Nawet gdy nie ma Cię w nim przez kilka miesięcy.
 3. Rozważ ocieplenie domu. Taki remont to dodatkowa izolacja, która pozwala utrzymać przez cały rok stałą, optymalną temperaturę wewnątrz budynku.
 4. Zacznij używać sprzętu RTV i AGD w sposób strategiczny. Nie nastawiaj niepełnych urządzeń (pralka, zmywarka), nie zostawiaj ładowarek od telefonów w gniazdkach czy otwartej lodówki. Nierozsądnie użytkowany sprzęt pobiera dodatkową energię przez długie godziny.
 5. Wymień zwykłe żarówki na LED (patrz wyżej).
 6. Zainstaluj panele fotowoltaiczne (patrz wyżej).
 7. Obniż temperaturę podgrzewacza wody.  Pomyśl o dodatkowej izolacji wokół rur, która zapewni urządzeniu podgrzewającemu wodę maksymalną wydajność w miesiącach zimowych, a rury uchroni przez zamarznięciem.
 8. Wymień filtr powietrza, jeśli posiadasz instalację sanitarną HVAC. Prawidłowo funkcjonująca również może zmniejszyć rachunki za prąd.
 9. Sprawdź, czy urządzenia działają poprawnie. Nieregularne czyszczenie, konserwacja brak regularnych przeglądów może sprawiać, że sprzęty pobierają więcej energii.
 10. Sprawdź miejsca utraty ciepła. To szczeliny drzwi i okien, wadliwe uszczelki czy tzw. mostki termiczne (ściany, mury, balkon, poddasze).

Powyższe sposoby i inwestycje pozwolą Ci zaoszczędzić blisko 30% na rachunkach za prąd. Jeżeli średnio wynosiły one 1200 zł, to w ciągu 10 lat wzbogacisz się o 3600 zł. To darmowa energia elektryczna przez 3 lata!

A może znasz jakieś ciekawe urządzenie do oszczędzania energii elektrycznej? Opinie zostaw w komentarzu.

artykuł sponsorowany

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 73,3% czytelników artykuł okazał się być pomocny