Termoizolacja domu - na co zwracać uwagę?

Jednym z elementów izolacji budynku mieszkalnego jest termoizolacja fundamentów. Pozwala to na skuteczne zabezpieczenie domu przed stratami ciepła od strony posadzek. Szacuje się, że przez nieocieplony fundament, straty ciepła mogą wynieść nawet do 20 procent. Ponadto brak odpowiedniej izolacji, możemy przyczynić się do pojawienia się wilgoci w budynku mieszkalnym, co skutkuje się w pojawieniu się grzyba i pleśni.

Chcąc dowiedzieć się, jak ocieplić fundament, a także, kiedy należy tego dokonać, w pierwszej kolejności powinniśmy sprawdzić, na jakie kryteria należy zwracać szczególną uwagę. Do takich uwarunkowań zalicza się przede wszystkim rodzaj materiału, z którego wykonano fundamenty. Ponadto warto przyjrzeć się warunkom gruntowym, jak i również wodnym, jakie mają znajdować się pod fundamentami.

Izolacja budynku - czym i kiedy należy wykonać?

Ocieplony budynek mieszkalny nie tylko zapewni doskonałą ochronę przed zimnem w czasie sezonu grzewczego. Ponadto dobrze zaizolowane ściany oraz fundamenty przyczynią się do mniejszych strat ciepła, a co za tym idzie - niższych rachunków za ogrzewanie. Należy mieć na uwadze, że jednak każdy z materiałów przeznaczonych do izolacji termicznej wyróżnia się nieco innym parametrem współczynnika przenikania ciepła. Jest to współczynnik, dzięki któremu dowiemy się, jakie mamy realne straty ciepła, stosując konkretny materiał.

Zabezpieczenie fundamentów przed stratą ciepła wykonamy przy użyciu takich materiałów jak:

  • Styropian - dom ocieplony styropianem, to najpopularniejsze i jednocześnie najtańsze rozwiązanie. W zależności od rodzaju styropianu współczynnik przenikania ciepła waha się od 0,03 do 0,045 [W/(mK)]. Najważniejsze jest jednak to, aby izolacja była wykonana prawidłowo styropianem, musimy do tego celu zastosować materiał dedykowany do fundamentów.
  • Płyty z polistyrenu ekspandowanego - w tej grupie produktów, dzięki którym możliwa jest termoizolacja budynku, zaliczają się twarde płyty z polistyrenu ekspandowanego (EPS), jak i również wodoodporne płyty o grubości do 6 cm. Zastanawiając się nad tym, czym i jak ocieplić fundament, warto mieć na uwadze, iż współczynnik wymiany ciepła dla tych materiałów utrzymuje się na poziomie ok. 0,030-0,035 [W/(mK)]. Jeżeli chcemy, aby izolacja była wykonana prawidłowo przy pomocy płyt (EPS), to musimy zadbać o ich właściwy montaż. Do tego celu wykorzystujemy specjalny klej, które w swoim składzie nie zawierają rozpuszczalników organicznych.
  • Kruszywo keramzytowe - jest to materiał, którym otaczamy fundamenty, a także stosujemy bezpośrednio pod posadzką. Dzięki temu budynek mieszkalny będzie jeszcze lepiej ocieplony. Kiedy należy zastosować kruszywo keramzytowe? Na pewno na etapie stawiania fundamentów, a także jeszcze przed ostatecznym wykonaniem podłogi. Należy pamiętać o tym, że prawidłowo wykorzystane kruszywo keramzytowe, powinno być koniecznie odpowiednio zaimpregnowane.
  • Pianka poliuretanowa - jest to coraz częściej wybierany materiał na ocieplenie fundamentów, jak i również całego budynku. Jest to doskonałe zabezpieczenie domu przed utratą ciepła, ponieważ współczynnik przewodzenia ciepła utrzymuje się na poziomie od 0,022 do 0,038 [W(mK)]. Dodatkową zaletą tego materiału jest jego bardzo wysoka odporność na ogień.

Wiedząc już, czym powinien być ocieplony fundament, pojawia się na pewno pytanie dotyczące tego, kiedy najlepiej tego dokonać. Odpowiedź jest prosta, ponieważ musimy patrzeć nie tylko na same warunki atmosferyczne, ale jednocześnie na kolejność wykonywanych prac. Ponieważ zazwyczaj większość izolacji termicznych fundamentów polega na ociepleniu ich od zewnątrz. Dlatego wykonuje się je po postawieniu fundamentów oraz ich solidnym zawiązaniu. Sprawdź także ten artykuł na temat ocieplenia fundamentów krok po kroku.

Jak ocieplić fundament domu

Wiedząc już, że ocieplenie fundamentów możemy wykonać styropianem lub płytami (EPS), kolejnym krokiem jest zobaczenie tak naprawdę, w jaki sposób należy zrobić to prawidłowo. Należy mieć na uwadze, że ocieplenie styropianem lub każdym dowolnym materiałem nie powinien być wykonywany od wewnątrz. Na płyty powinna być nałożona folia tłoczona. Dzięki czemu warstwa izolacyjna zyska dodatkowe zabezpieczenie przed uszkodzeniami chociażby ze strony gryzoni.

Musimy koniecznie pamiętać o tym, iż rzeczywiście prawidłowo wykonane ocieplenie, będzie zawierać jeszcze hydroizolację. Czym w takim razie najlepiej jest zaizolować fundamenty przed wilgocią? Wykonując ocieplenie, warto, aby pod fundamentami znalazła się folia kubełkowa. Jest to folia wykonana z polietylenu wysokiej gęstości. Prawidłowo zamontowana folia powinna ściśle przylegać do styropianu lub innego materiału termoizolacyjnego.

Wiedząc już, w jaki sposób ocieplić swój dom od strony fundamentów, dobrze jest zapoznać się ze wskazówkami również w innych tematach. Tutaj przyda się wiedza na temat tego, jak zrobić wentylację w starym domu, ile powinien wystawać parapet wewnętrzny, a także w jakiej odległości sadzić tuje od domu.

ikona podziel się Przekaż dalej