Ocieplenie poddasza - styropianem, pianką poliuretanową czy wełną mineralną? Zalety i wady

Ocieplenie poddasza ma bardzo duże znaczenie dla termoizolacji całego budynku. Pamiętajmy, że przez poddasze może uciekać od 10 do nawet 25 % energii cieplnej. Przy zastosowaniu odpowiednich materiałów zmniejszymy ten współczynnik do minimum, zapewnimy sobie większy komfort użytkowania pomieszczeń, a jednocześnie ograniczymy wydatki na ogrzewanie. Poniżej zaprezentujemy przegląd najpopularniejszych materiałów termoizolacyjnych - sprawdzimy, jakie parametry ma wełna mineralna, styropian i pianka poliuretanowa, a także wskażemy, jak ocieplić poddasze.

Warto pamiętać, że koszt ocieplenia poddaszy można obliczyć kilkoma kliknięciami korzystając z tego kalkulatora.

Jak ocieplić poddasze? Pianka poliuretanowa, wełna mineralna czy styropian

Jaki materiał wybrać do ocieplenia poddasza?

Podczas ocieplenia poddasza użytkowego będziemy musieli umieszczać materiał izolacyjny pomiędzy przestrzeniami więźby dachowej. Izolacja powinna być bardzo szczelna by uniknąć powstawania mostków termicznych. Dlatego najlepiej sprawdzają się materiały elastyczne, które można łatwo dopasować do nierówności i szczelin poddasza. Warto rozważyć różne rodzaje materiałów i porównać ich koszty korzystając z tego kalkulatora online.

Dobrym rozwiązaniem będzie wełna mineralna,a także ocieplenie poddasza pianką poliuretanową.Piankę nanosi się metodą natryskową, co pozwala na wyeliminowanie wszystkich ewentualnych mostków termicznych. Izolacje natryskowe są stosowane dopiero od niedawna, jednak szybko zyskują nowych zwolenników. W chwili obecnej większą popularnością nadal cieszy się jeszcze ocieplenie poddasza styropianem.Jednak takie rozwiązanie wymaga dużych umiejętności monterskich, a niewłaściwe wpasowanie płyt może się wiązać z większymi stratami energii cieplnej.

Zarówno styropian, wełna mineralna, jak i pianka poliuretanowa są powszechnie dostępne i najczęściej wykorzystywane do ocieplania poddaszy użytkowych. Z pewnością warto zaprezentować ich najważniejsze wady oraz zalety.

Jeżeli chciałbyś się dowiedzieć, jaki jest koszt ocieplenia poddasza, czytaj więcej tu.

Ocieplenie poddasza wełną mineralną - zalety i wady

Wełna mineralna – zapewnia wysoki stopień izolacji termicznej, a jednocześnie stanowi izolacje akustyczną. Jest najczęściej wybierana do ocieplania poddaszy użytkowych. Najlepiej sprawdza się średnio twarda wełna mineralna o dużej sprężystości. Możemy ją łatwo wpasować we wszystkie szczeliny i trudno dostępne przestrzenie pomiędzy więźbą dachową.

Jedną z największych zalet wełny jest także jej niepalność. Tego typu termoizolacja zabezpiecza też więźbę dachową przed pożarem. Więcej informacji na temat rodzajów wełny mineralnej znajdziesz tu.

Ocieplenie poddasza styropianem - zalety i wady

Styropian – ocieplenie poddasza styropianem jest rzadziej stosowane. Materiał posiada bardzo dobre właściwości termoizolacyjne, jednak nie tworzy skutecznej izolacji akustycznej. Łatwo się pali, przez co nie zabezpiecza więźby w przypadku pożaru. Do ocieplenia niektórych poddaszy użytkowych wykorzystuje się sprężysty styropian o niskim współczynniku przenikania ciepła. Styropian sprężysty posiada specjalne nacięcia, które ułatwiają jego dopasowanie do szczelin poddasza.

Na szczególną uwagę zasługują tutaj produkty grafitowe, których współczynnik przenikania ciepła wynosi jedynie 0,033 W/m2. Jest to bardzo dobry wynik, który sprawia, że ocieplenie poddasza styropianem staje się bardzo skuteczne. A o tym, jak styropian wybrać do ocieplenia poddasza przeczytasz tutaj.

Ocieplenie poddasza pianką poliuretanową - zalety i wady

Pianka poliuretanowa – w izolacjach natryskowych stosuje się specjalną piankę poliuretanową. Warto pamiętać, że ocieplenie poddasza pianką poliuretanową jest dość proste i nie wprowadza ryzyka powstania mostków termicznych. Pianka penetruje każdą szczelinę, a po zaschnięciu tworzy skuteczną warstwę termoizolacyjną. Sprawdza się szczególnie dobrze w przypadku poddaszy o skomplikowanym kształcie więźby dachowej.

Ocieplenie poddasza pianką poliuretanową zwiększa także wytłumienie akustyczne, stanowi barierę dla wilgoci i nie dopuszcza do powstawania pleśni oraz grzybów. Warto pamiętać, że izolacje natryskowe mogą być stosowane zarówno we wnętrzu jak i na zewnątrz budynku (w drugim przypadku tworzy dodatkową hydroizolację).

Podstawową wadą pianki poliuretanowej jest jej wysoka cena - w porównaniu do innych typów izolacji. Jako wada ocieplenia poddasza pianką pur często wskazywana jest też niska trwałość tego typu materiału. Część fachowców twierdzi, że po 10-15 latach tego typu izolacja kompletnie straci swoje właściwości. Prawda jest jednak taka, że ciężko to ocenić, gdyż jest to produkt stosunkowo nowy i nie wiadomo do końca, jak się utrzyma w naszym klimacie. Entuzjaści pianki poliuretanowej twierdzą, że zarzuty co do jej trwałości są nieprawdziwe. Czy to prawda - przekonamy się za kilkanaście lat.

Więcej informacji o ociepleniu poddasza pianką poliuretanową znajdziesz tu.

Jak ocieplić poddasze krok po kroku?

Ocieplenie poddasza wykonujemy najczęściej przy użyciu wełny mineralnej. Dlatego poniżej zaprezentujemy dokładną instrukcję montażową wykorzystującą ten materiał termoizolacyjny

  • Krok 1 – dokonujemy dokładnych pomiarów krokwi w świetle, by móc przyciąć materiał termoizolacyjny. Wełna mineralna powinna być docięta z zastosowaniem 1,5 do 2 cm naddatku. Dzięki temu zapewnimy większą sprężystość materiału i sprawimy, że lepiej pokryje trudno dostępne przestrzenie.
  • Krok 2 – na bokach krokwi montujemy wieszaki grzybkowe, które będą stanowiły zaczep dla płyt kartonowo – gipsowych.
  • Krok 3 – układamy pierwszą warstwę izolacji, układając wełnę na ścisk. Zwracamy szczególną uwagę na trudno dostępne przestrzenie. W razie potrzeby możemy je wypełnić pianką poliuretanową.
  • Krok 4 – na czołach krokwi montujemy dodatkowe wieszaki pod płyty kartonowo-gipsowe (typu ES). Rozstaw powinien wynosić ok. 40 cm. Jednak warto zastosować się do wymagań podanych przez producenta płyt kartonowo gipsowych.
  • Krok 5 – Do wieszaków montujemy profile metalowe (najczęściej wykorzystujemy profile typu C). W wieszakach grzybkowych montujemy profile na ścisk. Z kolei w wieszakach typu ES stosujemy wkręty.
  • Krok 6 – układamy drugą warstwę termoizolacji. Dokładnie wypełniamy profile i przestrzenie pomiędzy nimi.
  • Krok 7 – nasze ocieplenie poddasza jest już gotowe. Wystarczy tylko zamontować płyty kartonowo gipsowe i wykończyć skosy poddasza.

Bardziej szczegółową instrukcję, jak ocieplić poddasze znajdziesz tu.

Preferowana grubość termoizolacji w przypadku wełny mineralnej, styropianu i pianki poliuretanowej

Powyżej wskazaliśmy jak ocieplić poddasze wełną mineralną. Opisaliśmy najpopularniejszą metodę polegającą na zastosowaniu dwóch warstw izolacji termicznej (bardzo podobnie przebiega ocieplenie poddasza styropianem). Podczas prac należy trzymać się uniwersalnych zasad dotyczących grubości termoizolacji.

Pierwsza warstwa ocieplenia poddasza

  • W przypadku połaci zabezpieczonych folią wysokoparoprzepuszczalną – grubość powinna być o ok. 2 cm mniejsza niż wysokość krokwi. Szczelina zostanie wypełniona przez drugą warstwę termoizolacji, a folia nie zostanie wypchnięta na zewnątrz.
  • W przypadku połaci zabezpieczonych papą lub folią niskoparoprzepuszczalną – grubość powinna być o ok. 3 do 6 cm mniejsza niż wysokość krokwi. Szczelina między pierwszą, a drugą warstwą termoizolacji pozostanie pusta. Dzięki temu pozostawimy przestrzeń wentylacyjną, która jest w tym wypadku niezbędna.

Druga warstwa ocieplenia poddasza

  • jej grubość wynosi zazwyczaj od 8 do 12 cm. Dobieramy ją w taki sposób, aby łączna grubość obu warstw wynosiła około 25 cm (lub powyżej 30 w przypadku domów pasywnych).

Czy ocieplenie poddasza można wykonać samodzielnie?

Tak można, jednak nie jest to zalecane. Powyżej wskazaliśmy jak ocieplić poddasze, jednak pamiętajmy, że prace wymagają dużego doświadczenia i wiedzy. Nieumiejętne ułożenie materiału termoizolacyjnego może spowodować powstawanie mostków termicznych. To z kolei znacznie zmniejszy walory termoizolacyjne całego ocieplenia.

Alternatywą dla termoizolacji z wełny mineralnej i styropianu są izolacje natryskowe, które charakteryzują się szybkością, a także łatwością montażową. Musimy jednak pamiętać, że izolacja poddasza pianką poliuretanową wymaga posiadania odpowiedniego sprzętu. Stawki wykonawców nie są już takie duże. Zatem warto wynająć sprawdzoną ekipę, która udzieli nam kilkuletniej gwarancji. Dzięki temu zyskamy pewność, że nasze ocieplenie poddasza zostanie wykonane w sposób prawidłowy.

Ocena: 4,2/5 (głosów 26)
, aktualizacja 12 listopada 2018
Zaloguj się aby dodać komentarz

Zaloguj


Jeżeli jeszcze nie masz konta, zarejestruj się bezpłatnie.

Powiązane Artykuły
Wata mineralna – rodzaje, producenci, ceny, opinie, porady zakupowe
Wata mineralna – rodzaje, producenci, ceny, opinie, porady zakupowe
Wełna izolacyjna – parametry, zastosowanie, ceny, opinie, producenci
Wełna izolacyjna – parametry, zastosowanie, ceny, opinie, producenci
Wełna do ocieplenia – jak dobrać odpowiednią wełnę do różnych zastosowań?
Wełna do ocieplenia – jak dobrać odpowiednią wełnę do różnych zastosowań?
Wełna prasowana – zastosowanie, parametry, opinie, ceny, wiodący producenci
Wełna prasowana – zastosowanie, parametry, opinie, ceny, wiodący producenci
Wełna elewacyjna – wiodący producenci, zastosowanie, parametry, polecani producenci
Wełna elewacyjna – wiodący producenci, zastosowanie, parametry, polecani producenci
Wełna mineralna twarda – zastosowanie, parametry użytkowe, polecani producenci
Wełna mineralna twarda – zastosowanie, parametry użytkowe, polecani producenci
Wełna mineralna miękka - ceny, zastosowanie, opinie
Wełna mineralna miękka - ceny, zastosowanie, opinie
Porównanie producentów wełny mineralnej - Rockwool, Isover, Ursa czy Knauf?
Porównanie producentów wełny mineralnej - Rockwool, Isover, Ursa czy Knauf?
Aranżacja poddasza - 10 porad, jak urządzić poddasze
Aranżacja poddasza - 10 porad, jak urządzić poddasze
Ocielpanie domu albo domku na działce
Ocielpanie domu albo domku na działce
Ocieplenie domu od wewnątrz - ściany, dach, grunt - porady
Ocieplenie domu od wewnątrz - ściany, dach, grunt - porady
Jak wykonać ocieplenie domu wełną mineralną krok po kroku?
Jak wykonać ocieplenie domu wełną mineralną krok po kroku?
Cennik ocieplenia pianką poliuretanową 2018 w różnych regionach Polski
Cennik ocieplenia pianką poliuretanową 2018 w różnych regionach Polski
Ocieplenie dachu - polecane materiały, cena, samodzielne wykonanie
Ocieplenie dachu - polecane materiały, cena, samodzielne wykonanie
Ocieplenie stropu - praktyczne porady jak ocieplić strop samodzielnie
Ocieplenie stropu - praktyczne porady jak ocieplić strop samodzielnie
Ocieplenie metodą wdmuchiwania celulozy - cena, opinie, skuteczność i inne cenne informacje
Ocieplenie metodą wdmuchiwania celulozy - cena, opinie, skuteczność i inne cenne informacje
Izolacje natryskowe - co warto wiedzieć na temat tej innowacyjnej metody?
Izolacje natryskowe - co warto wiedzieć na temat tej innowacyjnej metody?
Izolacje natryskowe - pianka poliuretanowa jako doskonały sposób na ocieplenie poddasza
Izolacje natryskowe - pianka poliuretanowa jako doskonały sposób na ocieplenie poddasza
Cena docieplania budynków - ile kosztuje docieplenie starego domu?
Cena docieplania budynków - ile kosztuje docieplenie starego domu?
Folia paroizolacyjna - zastosowanie, cena, poradnik użycia
Folia paroizolacyjna - zastosowanie, cena, poradnik użycia
Zabudowa poddasza krok po kroku – sufit z płyt g-k na stelażu, ściany i inne
Zabudowa poddasza krok po kroku – sufit z płyt g-k na stelażu, ściany i inne
Ocieplanie domu styropianem, czy wełną mineralną? Poradnik krok po kroku
Ocieplanie domu styropianem, czy wełną mineralną? Poradnik krok po kroku
Wełna mineralna - skalna czy szklana? Porównanie, opinie, ceny
Wełna mineralna - skalna czy szklana? Porównanie, opinie, ceny
Koszt ocieplenia poddasza wełną mineralną i jej alternatywami
Koszt ocieplenia poddasza wełną mineralną i jej alternatywami
Izolacja poddasza - przegląd materiałów na ocieplenie poddasza, ceny, porady
Izolacja poddasza - przegląd materiałów na ocieplenie poddasza, ceny, porady
Jak i czym ocieplić dach? Poradnik praktyczny krok po kroku
Jak i czym ocieplić dach? Poradnik praktyczny krok po kroku

Wyszukaj na stronie:

Ta strona korzysta z plików cookies.

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies w celu zbierania danych analitycznych (analizowania ruchu na stronie) oraz profilowania reklam przez naszych partnerów. Szczegóły znajdziesz w naszej polityce prywatności. Jeżeli nie wyrażasz na to zgody, zablokuj pliki cookies w przeglądarce.

Zamknij