Co to jest licznik dwukierunkowy w instalacji fotowoltaicznej?

Obecnie do dyspozycji użytkowników gospodarstw domowych są dwa rodzaje liczników prądu. Licznik jednokierunkowy jest najczęściej wykorzystywany, ponieważ opiera się wyłącznie na informacji o pobranym prądzie z sieci elektroenergetycznej. Działa on w dość prosty sposób i znaczne grono właścicieli domów jednorodzinnych na nim opera swoje rozliczenia z dostawcą prądu. Jeśli jednak w budynku zamontowana jest fotowoltaika, to inwestor zmuszony jest do wyboru tzw. licznika dwukierunkowego.

Licznik dwukierunkowy prądu to jeden z elementów systemu fotowoltaiki. Każdy operator energii elektrycznej jak np. Tauron czy Energa wymaga od klienta posiadania tego rodzaju licznika. Funkcją takiego licznika jest nie tylko to, by odczytać ilość energii elektrycznej pobranej, ale także tej wyprodukowanej. Choć może się wydawać, że opis i zasada działania licznika dwukierunkowego jest skomplikowana, to nic bardziej mylnego. Fotowoltaika to coraz prężniej rozwijająca się gałąź przemysłu energetycznego, dlatego też warto wiedzieć więcej na temat tego rodzaju licznika. Dobrze jest również zasady dotyczące tego, jak wypełnić wniosek Mój Prąd czy jakie kable do napędu bramy dwuskrzydłowej wybrać?

Zasada działania licznika dwukierunkowego – opis

Fotowoltaika to rozwiązanie, które jest proekologiczne i wykorzystuje źródło energii odnawialnej. Produkcja energii elektrycznej z energii słonecznej działa zmienne w zależności od dostępności światła. Im mniej nasłonecznienia w ciągu dnia (np. w zimie), tym mniej energii elektrycznej można wyprodukować. Odwrotna sytuacja będzie w lecie, kiedy to ilość wytworzonej energii elektrycznej będzie zdecydowanie większa. Taka zasada działania fotowoltaiki zachęca coraz więcej osób do montażu całej instalacji z nią związanej.

Opis działania instalacji fotowoltaicznej sugeruje, że nie można na liczniku jednokierunkowym czytać dwóch parametrów (prądu pobranego i wytworzonego). Zrozumienie zasady działania fotowoltaiki pozwoli również bez problemu uzyskać wiedzę na temat tego, jak odczytać licznik dwukierunkowy. Fotowoltaika działa już na coraz większe powierzchni Polski, dlatego też działania proekologiczne zyskują na popularności. A może zainteresuje cię także ten artykuł na temat zasad działania fotowoltaiki?

Jak odczytać licznik dwukierunkowy? Instrukcja

Każdy operator sieci energetycznej (np. Tauron czy Energa) instaluje swój licznik, dlatego też mogą się one nieznacznie od siebie różnić wyglądem. Jednak ze względów na ogólne przepisy na licznikach dwukierunkowych powinny znaleźć się takie same kody nie zależnie od operatora energii elektrycznej. Proste kody pozwalają na odczytanie licznika zgodnie z instrukcją podaną poniżej. Aby prawidłowo czytać licznik instalacji fotowoltaicznej, trzeba wiedzieć, z jakiej taryfy energii elektrycznej korzysta gospodarstwo domowe.

W przypadku taryfy jednostrefowej (Tauron czy Energa mogą innym symbolem ją oznaczać):

  • Kod 1.8.0 (inny możliwy kod to 1.8.0.0) – energia elektryczna pobrana z sieci
  • Kod 2.8.0 (inny możliwy kod to 2.8.0.0) – energia elektryczna wprowadzona do sieci z fotowoltaiki

W przypadku taryfy wielostrefowej (Tauron i Energa dają możliwość innej stawki w zależności od pory dnia):

  • Kody 1.8.0, 1.8.1, 1.8.2 – pobór prądu w wybranych strefach
  • Kody 2.8.0, 2.8.1, 2.8.2 – energia elektryczna wprowadzona z fotowoltaiki w wybranych strefach

Jak widać, instrukcja odczytu licznika dwukierunkowego nie jest wcale skomplikowana. Każdy, kto korzysta z fotowoltaiki, z pewnością będzie mógł dowiedzieć się, ile prądu pobiera, a ile produkuje. Licznik dwukierunkowy jest obowiązkowy w przypadku, kiedy zamontowana jest instalacja fotowoltaiczna. Taka decyzja związana jest z przepisami dotyczącymi spraw związanych z fotowoltaiką.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 100,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny