Ile kosztuje prawo jazdy?

Moment, w którym dowiadujemy się, że możemy ubiegać się o wydanie prawa jazdy, poprzedzony jest bardzo dużym trudem. Mianowicie musimy odbyć cały kurs prawa jazdy, wcześniej jeszcze pozytywnie przejść badania lekarskie, a na koniec zdać egzamin. Bardzo często pojawia się pytanie, co dalej po egzaminie powinniśmy robić, a także jak odebrać prawo jazdy, czy też, jaka opłata powinna być uiszczona w związku z odebraniem dokumentu.

Do naszych kosztów zalicza się przede wszystkim płatność za badania lekarskie, która wynosi 200 złotych. Kolejną opłatą, z jaką należy się zmierzyć, jest kurs teoretyczny oraz praktyczny. W ostatnim czasie bardzo popularną stała się forma e-learningu, dzięki czemu nie trzeba przyjeżdżać na kurs teoretyczny do sali wykładowej. Jest to bardzo wygodne szczególnie dla osób, które nie mieszkają w dużych miastach. Należy jednak liczyć się z niewielką opłatą za taką formę kursu.

Jeżeli chcemy zdobyć dokument uprawniający do jazdy samochodem, to koniecznie powinniśmy liczyć się z wydatkiem już od 2500 złotych wzwyż za samo odbycie kursu teoretycznego oraz praktycznego. Oczywiście w niektórych ośrodkach, cena ta zaczyna się od 3 tys. złotych. Jeżeli chcemy zdawać na kurs prawa jazy na samochód ze skrzynią automatyczną, to powinniśmy liczyć się z dopłatą w wysokości kilkuset złotych. Natomiast dla osób, którym zależy na czasie, wiele ośrodków szkoleniowych przygotowały kurs w przyspieszonym tempie. Jednak za taką dogodność często należy dopłacić do 1000 złotych.

Do kolejnych opłat oczywiście zalicza się koszt egzaminu na prawo jazdy. Można zapłacić za zestaw egzaminów obejmujących egzamin teoretyczny oraz praktyczny. Jednak bardzo często bywa, że w późniejszym terminie powtarzamy egzamin praktyczny. Koszt egzaminu teoretycznego wynosi 30 złotych, natomiast praktycznego 140 złotych. Najczęściej jednak trzeba się liczyć z dużo wyższym kosztem, ponieważ tylko niektóre osoby zdają taki egzamin za pierwszym razem.

Kiedy odbiór prawa jazdy po egzaminie jest możliwy?

Jeżeli uda nam się zakończyć egzaminy na prawo jazdy kategorii B z wynikiem pozytywnym, to jednocześnie chcemy się dowiedzieć, co dalej powinniśmy robić. Tutaj z pewnością powinniśmy się skupić przede wszystkim na tym, że należy odczekać nieco, kiedy będziemy mogli taki dokument rzeczywiście trzymać w rękach, a także pełnoprawnie poruszać się samochodem osobowym.

Chociaż radość z tego, że zdobyło się po egzaminie odpowiednie uprawnienia, to jednak nie należy poruszać się bez tego dokumentu, ponieważ obecnie kara za takie wykroczenie jest bardzo wysoka. Możemy zapłacić mandat w wysokości już od 1500 złotych, jednocześnie mieć założoną sprawę w sądzie. Dlatego warto poczekać na swój dokument, aby jako świeżo upieczony kierowca na pewno nie nabawić się problemów.

Odbiór prawa jazdy po egzaminie w żaden sposób nie jest teraz uwarunkowany tym, aby wybrać się do Starostwa Powiatowego lub Urzędu Miasta z wydrukiem uzupełnionym przez egzaminatora. Ponieważ wynik egzaminu oraz dokument potwierdzający uzyskanie uprawnień do prowadzenia samochodu, wysyłany jest bezpośrednio z WORD-u. Zatem obecnie osoby zastanawiające się nad tym, co dalej należy zrobić, to uiszczenie opłaty. Płatność może być wykonana przelewem, ale również opłata może być uiszczona bezpośrednio w Starostwie Powiatowym, bądź w Urzędzie Miasta. Opłata ta obecnie wynosi 100,50 złotych.

Najlepsze promocje na opony samochodowe — sprawdź je!

Od momentu, w którym zgłosimy się do konkretnego urzędu, aż do dnia, w którym będziemy mogli mieć wyznaczony odbiór prawa jazdy, wynosi najczęściej od 7 do 14 dni. Oczywiście z powodu różnych czynników, ten okres może być nieco krótszy, ale również może się wydłużyć. Odbiór powinien nastąpić osobiście, ale także można wypełnić w druku informację, iż chcemy otrzymać dokument drogą pocztową. Jednak większość osób zdecydowanie bardziej woli pojechać osobiście po prawo jazdy, obawiając się, że ich dokument może niechcący zaginąć w przesyłce. Sprawdź także ten artykuł z poradami, ile się czeka na prawo jazdy.

Jak odebrać prawo jazdy?

Już wiemy, ile wynosi opłata za wydanie prawa jazdy, a także, w jaki sposób może odbywać się płatność. Warto jeszcze nadmienić, jak odebrać prawo jazdy od strony formalnej. W takich okolicznościach nie popełnimy żadnego błędu, myśląc, że wszystkie informacje są w systemie, a nam pozostanie już tylko czekać na wydanie dokumentu. W momencie, kiedy płatność w wysokości 100,50 złotych zostanie przez nas uregulowana, kolejnym krokiem będzie wybranie się do Urzędu Miasta lub Starostwa Powiatowego.

Tam wypełniamy specjalny formularz, podając swoje dane, w tym również numer PESEL. Nie możemy zapomnieć o pokwitowaniu uiszczonej wpłaty, ponieważ bez tego nasz dokument nie zostanie wydany. Co ciekawe istnieje możliwość, iż urzędnik nie wyda prawa jazdy. Jego odbiór może być utrudniony przez wiele różnych niejasności. Na przykład nie zostały uzupełnione wszystkie dokumenty, a sam egzamin na prawo jazdy był zdawany poza terytorium Polski. Do takich sytuacji, w których wydanie dokumentu może być wstrzymane, zalicza się również wykroczenia w ruchu drogowym. Najczęściej jest to jazda bez otrzymanych uprawnień, czyli tak naprawdę bez posiadanego dokumentu prawa jazdy.

Co dalej należy robić, i jak odebrać prawo jazdy, jeżeli mimo wszystko zaszło bardzo duże nieporozumienie, a urzędnik nie zgadza się na oddanie dokumentu? W takiej sytuacji należy napisać odwołanie, które kieruje się do Samorządowego Kolegium Odwoławczego. W ten sposób mamy okazję wyjaśnić zaistniałą sytuację. Na szczęście takie przypadki zdarzają się bardzo rzadko. Mając już prawo jazdy kategorii B, pewnie zastanawiamy się, jakie prawo jazdy na quada należy posiadać, aby móc swobodnie i zgodnie z prawem poruszać się czterokołowcem.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 97,6% czytelników artykuł okazał się być pomocny