Jak odkręcić wyrobioną śrubę skutecznie i szybko? Zastosowanie narzędzi

Specjaliści prezentują szereg metod na to, by zapieczona czy wyrobiona śruba poddała się naciskom. Jedną z nich jest zastosowanie prostych akcesoriów. To jednak, które z narzędzi miałoby być ostatecznie zastosowane, zależy od tego, z jakim rodzajem śruby mamy do czynienia.

Najczęściej jednak używane są do tego celu klucze płaskie oraz klucze nasadowe. Stosuje się je zwykle wtedy, kiedy zapieczona śruba ma sześciokątny typ łba (niezwykle popularny i najczęściej spotykany). Jest to innymi słowy śruba gwiazdkowa albo śruba imbusowa.

Bardzo często jednak mamy do czynienia z sytuacją, w której znajduje się ona w miejscu trudno dostępnym, takim, w przypadku którego dostęp kluczy nasadowych byłby w znacznym stopniu utrudniony. Wtedy zatem sprawdzą się jedynie modele płaskie, dzięki zastosowaniu których stara śruba będzie mogła zostać skutecznie odkręcona.

Przed użyciem klucza należy jednak wspomóc się działaniem młotka, uderzając dość energicznie w łeb śruby. Wtedy dopiero przychodzi czas na to, by przejść do właściwego pozbywania się zardzewiałej śruby. Stosowanie odpowiednio dobranych kluczy przynosi dobre efekty. Nie zawsze jednak obrobiona śruba zostaje dzięki tej metodzie odkręcona. Są jednak również inne sposoby rekomendowane zarówno przez specjalistów, jak i domowych majsterkowiczów. Jeśli planujesz prace remontowe, sprawdź także ten artykuł o polecanych klejach do śrub i gwintów.

Zardzewiała śruba a preparaty penetrujące

Producenci preparatów penetrujących w dużej mierze zadbali o to, by mocno zapieczoną śrubę można było z powodzeniem odkręcić. Tworzone przez nich środki nabyć można w przystępnych cenach. Za niezwykle popularny preparat WD 40 zapłacimy kilkanaście złotych, podobnie ma się rzecz w przypadku środka K2 Vulcan. Środek penetrujący QUIK to koszt rzędu 19-20 złotych. Jego producent zapewnia, że odrdzewiacz ułatwia natychmiastowe odkręcenie skorodowanego elementu.

Jak działają tego typu środki i jak odkręcić wyrobioną śrubę dzięki ich zastosowaniu? Wystarczy popsikać nimi śrubę w miejscu gwintu, po kilku minutach dokonując próby jej odkręcenia. Gdyby okazała się ona nieudana, należy czynność powtórzyć, tym razem odczekując kilka godzin. Zwykle po tym czasie można już obrobioną śrubę odkręcić.

Na jakiej zasadzie opiera się działanie środków penetrujących na zardzewiałą śrubę czy wyrobioną nakrętkę? Ich zadaniem jest w wniknięcie w szczeliny znajdujące się pomiędzy nią a materiałem, w który jest wkręcona. Tego typu preparaty pozwalają na to, by bez większego wysiłku wykręcić starą śrubę, w znacznym stopniu eliminując ryzyko jej uszkodzenia.

Klucze narzędziowe - sprawdź promocje

Stara wyriobiona śruba oraz porady, jak odkręcić wyrobioną śrubę czy też obrobioną śrubę - stara, zardzewiała śruba
Jak odkręcić wyrobioną śrubę? Oto 3 sprawdzone sposoby

Prócz wspomnianych już preparatów warto wspomnieć jeszcze o następujących środkach, które pomogą wykręcić zapieczoną śrubę:

  • LIQUI MOLY
  • Rust Remower marki Jetchem
  • odrdzewiacz marki BOLL

Stara śruba – podgrzewanie

Poleca się również zastosowanie metody podgrzewania, dzięki której obrobioną śrubę można wyjąć z powodzeniem z materiału, w który została uprzednio wkręcona. Można użyć tutaj w zasadzie jednej z dwóch metod:

  • zastosowanie palnika acetylotlenowego, który pozwoli na uporanie się z zadaniem. Warto mieć jednak na uwadze fakt, by stosować tę metodę nie do samej śruby, lecz podgrzewać miejsce jej wkręcenia. Niezwykle istotna jest precyzja zastosowania tej metody, gdyby jej bowiem zabrało, istniałoby ryzyko bezpowrotnego zniszczenia elementów. Zwykle za palnik acetylotlenowy zapłacić trzeba zapłacić około 150 złotych.
  • użycie nowoczesnego rozwiązania w postaci podgrzewacza indukcyjnego, dzięki któremu w krótkim czasie wytworzyć można specjalne pole elektromagnetyczne, którego zadaniem jest podgrzewanie elementów układu. Najtańsze modele nabyć można za nieco ponad 100 złotych (odpowiednie do domowych warsztatów), dostępne są również te, których koszt przekracza 1000 złotych.
Drobne naprawy - znajdź złotą rączkę w Twoim mieście
Wybierz z ponad 56 000 polecanych specjalistów od drobnych napraw z serwisu Fixly:

Okazuje się, że śrubę imbusową odkręcić można, stosując kilka metod. Podobnie poradzić sobie można z wyrobioną nakrętką. Niektórzy polecają również użycie nafty jako alternatywy profesjonalnego preparatu penetrującego.

Niekiedy zdarza się tak, że trzeba rozwiercić łeb śruby, która została uszkodzona. Jednak jeżeli stanowi ona jedną całość, warto zastosować któryś z zaproponowanych powyżej sposobów. Dzięki nim śrubę imbusową można odkręcić z powodzeniem. Kiedy zaś nie pozostanie nam nic innego, jak tylko rozwiercić ten element całkowicie, musimy użyć odpowiednich narzędzi typu wiertarka z wiertłami do metalu i wykrętaki. Gdy go bowiem rozwiercimy, będziemy mogli pozbyć się go z powodzeniem. Jak odkręcić wyrobioną śrubę, starą śrubę lub wyrobioną nakrętkę? Wbrew pozorom metod jest całkiem sporo!

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 64,3% czytelników artykuł okazał się być pomocny