Jak odnowić meble kuchenne?

Zanim weźmiemy się za odnawianie szafek kuchennych, wcześniej warto zastanowić się, jaki efekt końcowy rzeczywiście chcemy uzyskać. Najczęściej renowacja mebli pozwala na uzyskanie klasycznych i jednocześnie nieco starodawnych szafek oraz kredensów. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby odnowić fronty kuchenne w taki sposób, aby idealnie wkomponowały się one w nowoczesny wystrój wnętrz.

Jeżeli odnowienie mebli kuchennych nie powinno zająć nam zbyt wiele czasu, to najlepszym rozwiązaniem będzie po prostu ich pomalowanie. Jednak w przypadku, gdy chcemy odnowić całkowicie fronty kuchenne, warto zastanowić się nad całkowicie nową okleiną. Mając wskazówki, jak odnowić meble kuchenne, a także wiedząc jaki efekt końcowy chcemy uzyskać, będzie nam łatwiej przygotować wszystkie potrzebne materiały do planowanej metamorfozy.

Renowacja mebli kuchennych

Meble kuchenne w dobrej cenie

Ceny mebli kuchennych na wymiar mogą się różnić u różnych wykonawców nawet o 100%. Dlatego tak ważne jest porównanie ofert od różnych firm. Najłatwiej to zrobić korzystając z usługi Szukaj Wykonawcy na kb.pl. Wypełniasz prosty formularz i otrzymujesz kilka ciekawych ofert od firm z Twojej okolicy.

Sprawdź!

Zanim pomalujemy drewniane lub drewnopochodne fronty, w pierwszej kolejności należy wykonać drobne naprawy. Nie zawsze stare szafki kuchenne są w doskonałym stanie, tak aby tylko przejść do zmiany ich zewnętrznego wyglądu. Niektóre defekty możemy bardzo szybko naprawić przy pomocy papieru ściernego bądź specjalnej masy, którą wypełnimy powstałe ubytki. Jednak nierzadko musimy postarać się o zupełnie nowe elementy, szczególnie jeżeli fronty lub szuflady z mdf zostały całkowicie wypaczone.

Tutaj koniecznie powinniśmy sprawdzić również zawiasy od szafek. Jeżeli nie działają one sprawnie, to koniecznie należy pomyśleć o ich wymianie. Niektóre elementy jednak trzeba całkowicie wymienić, zamawiając szafki lub szuflady pod wymiar w zakładzie stolarskim. Czasami wystarczy tylko niewielki element, ale może się zdarzyć, że musimy zaplanować zdecydowanie większą przeróbkę całego mebla kuchennego.

Odnawianie szafek kuchennych - malowanie

Możliwości malowania mebli kuchennych jest bardzo dużo. Zaczynając od samych typów farb, jakie są do tego celu przeznaczone, a kończąc na wyborze koloru. Jeżeli chodzi o tą drugą kwestię, to bardzo modnym rozwiązaniem jest malowanie szafek kuchennych na biało. W ten sposób można bez problemu uzyskać zarówno styl rustykalny, jak i również skandynawski. Oprócz tego, że pomalujemy stare szafki kuchenne na biało, to warto jeszcze dodatkowo zadbać o tzw. przecierkę wykonaną przy pomocy drobnoziarnistego papieru ściernego. Jednak takie rozwiązanie ładnie prezentuje się, jeżeli odnowienie dotyczy drewnianych szafek. Niestety meble wykonane z mdf łatwo można uszkodzić.

Kolejną kwestią jest wybór farby. Jeżeli chcemy zastosować wcześniejszą koncepcję malowania mebli na biało i zastosowania przecierki, to najlepszym wyborem będą farby kredowe. Należy jednak pamiętać o tym, że dają one matowy efekt, a także nie zabezpieczają przed wilgocią. Dlatego jeżeli zależy nam na tym, aby renowacja mebli przyniosła odpowiednie zabezpieczenie przed szkodliwymi warunkami, takimi jak wilgoć, czy też różnego rodzaju zabrudzenia, to należy pokryć szafki dodatkową warstwą lakieru.

Projekt odnawiania mebli kuchennych, czyli jak odnowić meble kuchenne, odnawianie safek kuchennych
Odnawianie szafek kuchennych krok po kroku, czyli jak odnowić meble kuchenne

Zarówno stare szafki kuchenne, które są drewniane, jak i również wykonane z mdf, warto przed malowaniem odtłuścić. Do wyboru mamy również farby akrylowe, jak i też różnego rodzaju bejce i drewnochrony, które nadają powierzchni konkretny odcień. W ten sposób uzyskamy przede wszystkim naturalny odcień drewna, a także bardzo eleganckie meble. Na pewno nie należy oszczędzać na farbie, ponieważ od niej będzie zależeć przede wszystkim trwałość mebli, a także odporność na mikrouszkodzenia. Jeżeli tylko mamy możliwość skorzystania z gotowych farb, które są dedykowane do renowacji mebli, to jak najbardziej warto z nich skorzystać. Czasami wystarczy położenie tylko jednej warstwy farby, a czasem musimy ponowić całą procedurę. Najważniejsze jest jednak to, aby pozwolić każdej warstwie wyschnąć, a dopiero później przeznaczyć meble kuchenne do użytku. Jeśli zdecydujesz się na zakup nowych szafek, sprawdź także ten artykuł z cennikiem mebli kuchennych na wymiar.

Meble kuchenne w atrakcyjnych cenach - sprawdź

Jak odnowić fronty kuchenne?

Niezależnie od tego, czy zamierzamy pomalować meble drewniane na biało lub na inny kolor, to koniecznie powinniśmy skupić się na odnowieniu frontów kuchennych. Nie zawsze pokrycie ich powierzchni warstwą farby okaże się najlepszym rozwiązaniem. Niestety bardzo często znajdujący się na nich fornir jest bardzo mocno zniszczony. W związku z tym tego typu fronty kuchenne dobrze jest odnowić przy pomocy zupełnie nowej okleiny.

Do wyboru mamy między innymi samoprzylepne okleiny, które są bardzo łatwe w aplikacji. Warto wcześniej dokładnie wymierzyć szerokość i wysokość frontów, tak aby dopasować odpowiednią okleinę. Jeżeli mamy do czynienia ze starymi meblami, to z pewnością najlepszym rozwiązaniem będzie zakup okleiny, którą możemy przyciąć pod żądany wymiar. W ten sposób najczęściej odnowienie mebli kuchennych pozwoli nam na uzyskanie nowoczesnego wyglądu. Jednak renowacja mebli poprzez oklejenie frontów może również imitować naturalne drewno. Wszystko tak naprawdę zależy od tego, na jaki wzór laminatu się zdecydujemy.

Mając na uwadze wszystkie porady, jak odnowić meble kuchenne, pod żadnym pozorem nie powinniśmy zapominać jeszcze od dopasowaniu najmniejszych detali. Chodzi tutaj o gałki oraz uchwyty. Może niektórym osobom wydawać się, że odnawianie szafek kuchennych pod tym względem niezbyt wiele zmienia. Nic bardziej mylnego. Jeżeli drewniane meble udekorujemy ozdobnymi gałkami, to one doskonale podkreślą cały styl mebli kuchennych. Drewniane fronty możemy z powodzeniem przyozdobić gałkami mosiężnymi. Natomiast przy nowoczesnych meblach, warto zdecydować się na montaż systemu, który umożliwia samodzielny domyk szafek oraz szuflad. Teraz widzimy, że możliwości, jakie daje odnowienie szafek kuchennych, tak naprawdę może wpłynąć na całkowicie inną aranżację wnętrza.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 89,3% czytelników artykuł okazał się być pomocny