Prace podczas odnawiania starych mebli

Renowacja mebli drewnianych

Każdy mebel drewniany naznaczony historią z pewnością pokryty jest grubą warstwą kurzu. Dlatego też, na początku istotne jest jego dokładnie oczyszczenie przed przystąpieniem do jego renowacji. Pomocną dłonią może okazać się letnia woda z dodatkiem szarego mydła.

W zależności od stanu mebli drewnianych, powinniśmy je odpowiednio przygotować przed czynnością mającą na celu położenie farby. Jeśli wcześniej były one malowane, istotne jest usunięcie starej powłoki farby lub lakieru. Stare meble muszą być dokładnie zmatowiałe, bowiem nowa warstwa farby będzie trzymała się bardzo dobrze i równomiernie wchłaniać. Najlepiej jest szlifować powierzchnię drewnianą za pomocą papieru ściernego. Kluczowe jest szlifowanie w kierunku włókien. W przeciwnym razie powstaną zadrapania, które będą widoczne w poprzek włókien. Porady na temat wyboru farby do drewna znajdziesz w tym artykule.

Im gładsza powierzchnia mebli drewnianych, tym lepiej prezentować się będzie nasz odnowiony mebel. Z tego też względu, bardzo ważne jest polerowanie powierzchni. W celu wygładzenia szlifów zaleca się wykorzystanie papieru ściernego o ziarnistości 180-200. Zabieg polerowania pozwoli uzyskać gładką, równą powierzchnię starych mebli, dzięki której łatwiej będzie nam nałożyć pierwszą warstwę farby.

Powstały kurz i pył podczas szlifowania i polerowania należy dokładnie usunąć. Na początku czyścimy drewno za pomocą szczotki, po czym używamy wilgotnej szmatki. Wypolerowana i oczyszczona powierzchnia powinna być odtłuszczona benzyną ekstrakcyjną.

Polecane farby do renowacji mebli - sprawdź ceny!

Jak odnowić stare meble? Wybór narzędzi i farb

Równie ważnym elementem jest wybór odpowiednich narzędzi malarskich. Do malowania mebli drewnianych warto wykorzystać wałek malarski o długości włosia, która nie powinna przekraczać 10 mm. Trudno dostępne miejsce możemy pokryć za pomocą małego pędzelka.

Meble drewniane nie mogą być pomalowane za pomocą farby przeznaczonej do pokrycia ścian czy sufitów. W celu odnowienia starych mebli, warto wybrać farbę do drewna, która wykonana jest z rozpuszczalników akrylowych lub alkaidowych. Na sklepowych półkach znajdziemy między innymi impregnaty koloryzujące, które nadają drewnu odpowiedni kolor, zabezpieczając przy tym przed działaniem czynników atmosferycznych.  Bejce nadające powierzchni wybranego koloru powinny być dodatkowo wzmocnione lakierem, chyba że zastosowaliśmy lakierobejce, które zabezpieczają powierzchnię drewnianą. W asortymencie producentów znajdziemy również farby kryjące, jak i lakiery bezbarwne, które są podatne na działanie wilgoci. Jeśli zdecydujesz się na malowanie mebli, sprawdź w tym artykule, jak stosować farby kredowe.Produkty impregnujące zaleca się szczególnie dla mebli, które są narażone na działanie czynników atmosferycznych. W większości przypadków, meble drewniane posiadają elementy metalowe, które również powinny być odnowione. Aby jednak farba wyróżniała się wysoką wytrzymałością, a jej aplikacja nie sprawiała trudności i nie pozostawiała zacieków – warto zadbać o to, aby elementy metalowe zostały wcześniej zagruntowane za pomocą specjalnego preparatu gruntującego pod farby do metali.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 90,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny