Bojler - rodzaje

Instalacja centralnego ogrzewania w budynkach mieszkalnych najczęściej jest podłączona do podgrzewacza ciepłej wody użytkowej. Tym urządzeniem jest bojler na wodę. Najczęściej bojler jest zasilany energią cieplną wytwarzana w instalacji centralnego ogrzewania. Jednak coraz częściej takie urządzenia są wspomagane dodatkowym źródłem energii. Najczęściej jest to solar lub pompa ciepła.

Jeżeli chodzi o rodzaje bojlerów, to do nich zalicza się przede wszystkim:

  • Bojler dwupłaszczowy - jego działanie polega na podgrzewaniu wody z centralnego ogrzewania, po to by następnie ciepłą wodę magazynować. Budowa bojlera płaszczowego, to przede wszystkim zbiornik wewnętrzny, który jest karbowany w połączeniu z płaszczem. Do zalet, jakimi wyróżnia się bojler dwupłaszczowy, jest duża powierzchnia grzewcza. W związku z tym urządzenie podgrzewa wodę bardzo szybko i efektywnie.
  • Bojler elektryczny - jest to dość popularne urządzenie, ze względu na całkowitą niezależność od centralnego ogrzewania. Bojler elektryczny pozwala na to, aby szybko nagrzać wodę do odpowiedniej temperatury.
  • Bojler z wężownicą - jak sama nazwa wskazuje, jest to urządzenie wyposażone w specjalną wężownicę. Wśród takich bojlerów wyróżnia się wymienniki ciepłej wody z pojedynczą oraz podwójną wężownicą. Raczej zbiornik wyposażony w wężownicę powoli odchodzi od użytku, ze względu na małą skuteczność podgrzewania ciepłej wody. Chociaż jego wielką zaletą jest niska cena, jak i również łatwe podłączenie do centralnego ogrzewania.

Zapowietrzony bojler - czy to duży problem?

Czasami zmagamy się z problemem, jakim jest zapowietrzony bojler dwupłaszczowy, elektryczny lub wyposażony w wężownicę. Powodem zaistniałej sytuacji jest najczęściej nieszczelność instalacji grzewczej. Jeżeli do rur dostaje się tlen, wtedy wymiennik ciepłej wody staje się zapowietrzony. Niestety to może spowodować gorszą efektywność bojlera płaszczowego lub innego typu. Ponadto w instalacji grzewczej będziemy słyszeć charakterystyczne bulgotanie oraz szumy.

Dlatego właśnie odpowietrzanie bojlera jest takie ważne, aby jak najszybciej odzyskać komfort korzystania z instalacji grzewczej. Ponadto efektywność ogrzewania wody w bojlerze znacznie ulegnie podwyższeniu. Niestety należy mieć na uwadze to, że odpowietrzenie bojlera płaszczowego lub innego typu przyniesie również zabezpieczenie przed ryzykiem pojawienia się korozji.

Jak odpowietrzyć bojler pionowy i nie tylko?

Zatem, jeżeli już wiemy, że odpowietrzenie bojlera jest niezwykle ważne, powinniśmy dowiedzieć się, jak możemy tego dokonać. Jak odpowietrzyć bojler, aby nie narobić żadnych dodatkowych szkód? Okazuje się, że zarówno zbiornik pionowy, elektryczny, dwupłaszczowy, czy też wyposażony w wężownicę, odpowietrzamy na tej samej zasadzie. W pierwszej kolejności musimy odłączyć zbiornik od zasilania. Następnym krokiem jest spuszczenie całej wody, jaka znajduje się w bojlerze, po to, by go później uzupełnić ponownie wodą.

Polecane podgrzewacze wody - sprawdź promocje

Oczywiście jest to ogólny schemat, który czasami nie jest taki prosty do zrealizowania. Ponieważ wszystko zależy od rodzaju bojlera, a także tego, czy odpowietrzanie dotyczy samego zbiornika, czy jednak również pozostałej instalacji grzewczej. Bardzo często okazuje się, że niektóre zawory wymagają wymiany lub uszczelnienia. Ponieważ, nawet jeżeli wykonamy prawidłowo odpowietrzenie bojlera płaszczowego lub innego typu, to nadal w bojlerze pojawiają się cząsteczki tlenu. Taki sygnał wskazuje, że nie jest to jednorazowy incydent, ale wymagana jest naprawa zbiornika. A może zainteresuje cię także ten artykuł na temat bojlera z wężownicą?

Odpowietrzenie bojlera - szybko i sprawnie

Niestety może się okazać, iż odpowietrzanie bojlera nie będzie takie łatwe, jak nam się wydawało. Szczególnie, jeżeli za przyczyną pojawiającego się problemu stoją uszkodzone elementy zbiornika. Wtedy zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie możliwość tego, aby zaprosić do swojego domu fachowca. Wtedy przynajmniej będziemy wiedzieli, że nasz zbiornik pionowy lub poziomy przejdzie szybko i skutecznie odpowietrzenie. Ponadto w bojlerze nie pojawi się już powietrze.

Wiedząc już, jak odpowietrzyć bojler pionowy, a także jak szybko pozbyć się problemu z nieefektywnie działającym wymiennikiem ciepła, na pewno interesować nas będą również pozostałe kwestie. Do nich zaliczają się między innymi to, jaka temperatura na piecu gazowym będzie optymalna, czy też jak ogrzać wodę w basenie. Natomiast, jeżeli chcemy szybko wspomóc nasz bojler, to dobrze jest się zainteresować, ile kosztują solary na wodę. Taka wiedza teoretyczna i praktyczna jest bardzo potrzebna, ponieważ liczy się nie tylko jak najlepsze dopasowanie urządzeń działających w naszym domu, ale jednocześnie warto sprawdzić, w jaki sposób zwiększyć ekonomię ich funkcjonowania.

ikona podziel się Przekaż dalej