Kiedy trzeba odpowietrzyć ogrzewanie podłogowe?

Zanim odpowiemy na pytanie, jak odpowietrzyć ogrzewanie podłogowe, należy się zastanowić, kiedy trzeba to zrobić. Pierwszy powód to wspomniany już spadek wydajności ogrzewania, ale sygnałem świadczącym o tym, że wymaga ono odpowietrzenia, są także szumy i inne symptomy dźwiękowe. Taki stan rzeczy bynajmniej nie świadczy o wadliwości.

Bezwzględnie przeprowadza się także odpowietrzania tuż po instalacji ogrzewania podłogowego, z której wówczas należy usunąć powietrze. Kiedy ponownie się ono nagromadzi i stworzy zatory, konieczne jest powtórzenie tego procesu, często już dość szybko po instalacji. Sprawdź także nasz artykuł, gdzie znajdziesz więcej informacji na temat ogrzewania podłogowego.

Odpowietrzanie ogrzewania podłogowego

Jak odpowietrzyć ogrzewanie podłogowe? Czynność ta nie należy do najtrudniejszych zadań, gdyż nowoczesne systemy ogrzewania podłogowego zostały wyposażone w automatyczny zawór odpowietrzający. Znajduje się on na belce powrotnej przy rozdzielaczu. Istnieje jednak kilka zasad, do których trzeba się zastosować. Pierwsza z nich to fakt, że odpowietrzanie należy przeprowadzić osobno dla każdej pętli grzewczej, dlatego też trzeba uzbroić się w cierpliwość. Jakie są pozostałe kroki, jeśli chodzi o to, jak odpowietrzyć ogrzewanie podłogowe?

Odpowietrzanie ogrzewania podłogowego - krok 1

Piece centralnego ogrzewania - najlepsze modele

Pompę instalacji włączamy na najwyższy bieg z możliwych trybów działania.

Odpowietrzenie ogrzewania podłogowego nie jest łatwe. Czasami jednak należy je przeprowadzić, ponieważ w instalacji czasami pojawia się dodatkowe powietrze.
Jak odpowietrzyć ogrzewanie podłogowe?

Odpowietrzanie ogrzewania podłogowego - krok 2

Przystępujemy do odpowietrzania pierwszej pętli. Zakręcamy wszystkie zawory na belce powrotnej instalacji ogrzewania podłogowego. Te będą odpowietrzane w dalszej kolejności.

Odpowietrzanie ogrzewania podłogowego - krok 3

Otwieramy dopływ wody i odczekujemy od 10 do 15 minut, aż przez odpowietrzaną pętlę zostanie przepompowana cała woda. Procesowi temu mogą towarzyszyć charakterystyczne dźwięki odpowietrznika, a na instalacji mogą pojawić się krople wody.

Odpowietrzanie ogrzewania podłogowego - krok 4

Czynność powtarzamy dla pozostałych obiegów, pamiętając, by za każdym razem zamknąć uprzednio odpowietrzoną już pętlę.

Odpowietrzanie ogrzewania podłogowego - krok 5

Po zakończeniu czynności odpowietrzania dla wszystkich pętli otwieramy zawory i ponownie uruchamiamy ogrzewanie podłogowe.

Jak odpowietrzyć ogrzewanie podłogowe, czyli o czym pamiętać?

Skoro wiemy już, jak odpowietrzyć ogrzewanie podłogowe krok po kroku, warto zwrócić uwagę na jeszcze kilka ważnych kwestii. W domach rzadko spotyka się wyłącznie ogrzewanie podłogowe. Częściej mamy do czynienia z tak zwanym systemem mieszanym, czyli podłogówką i tradycyjnymi kaloryferami. Wówczas bardzo ważne jest, by odpowietrzyć także grzejniki. W przeciwnym wypadku nasze działanie może nie przynieść efektów, a ogrzewanie podłogowe będzie narażone na wystąpienie zjawiska korozji. Rozwój rdzy w rurach zmniejszy ich przepustowość, a w skrajnych przypadkach może doprowadzić do uszkodzenia instalacji ogrzewania podłogowego.

Kolejne odpowietrzanie należy przeprowadzić bezzwłocznie, kiedy tylko układ da znaki, że jest to niezbędne. Nie da się z góry określić częstotliwości, z jaką powinno się odpowietrzać ogrzewanie podłogowe. Praktyka pokazuje, że nawet nowoczesne układy od czasu do czasu tego wymagają.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 90,3% czytelników artykuł okazał się być pomocny