Niechciane koty w ogrodzie – domowe sposoby

Zniszczenia wyrządzone przez kota w ogrodzie

Obecność kotów niekoniecznie musi kojarzyć się z czymś przyjemnym. Ich wielbiciele nie zawsze to rozumieją, że zwierzęta te mogą wyrządzić więcej szkód niż pożytku w ogrodach. Dzikie koty pomimo tego, że często są postrachem gryzoni, to niszczą także kwiaty czy trawnik. Zwierzę to lubi zakopywać swoje odchody w piasku czy ziemi. Może nie byłoby w tym nic złego, gdyby nie fakt, że zwykle wybiera sobie świeżo przekopana ziemię na grządce.

Zwyczajem kotów jest zaznaczanie swojego terenu. Nie tylko zakopują swoje odchody, ale także załatwiają swoje potrzeby fizjologiczne w miejscach takich jak piaskownica, dziecięcy plac zabaw czy przydomowy ogródek warzywny. Znaczenie terenu moczem to sposób komunikacji kota. Niezależnie od powodów takiego postępowania nie jest to dobre dla środowiska. Niechciane koty najlepiej jest bezpiecznie wystraszyć i skutecznie przegonić z posesji. 

Szkody wyrządzone przez dzikie koty widać także na drzewach czy krzakach. Zwierzęta te z natury drapią praktycznie wszystko. Dzieje się tak, przez ich wewnętrzna potrzebę do usunięcie wierzchniej warstwy pazurka, która już do niczego się nie nadaje. Domowe koty mają zapewnione dla tej czynności dobrej jakości drapaki, na których mogą do woli się bawić. Dziki kot wykorzystuje to, co ma pod łapą. Ich celem często są drzewa czy krzaki. W przypadku młodych okazów roślin koty dość szybko potrafią zdrapać praktycznie cały pień.

Jak odstraszyć koty z posesji domowym sposobem?

Najprostszym sposobem, aby przegonić koty jest wykorzystanie wody. Nie jest to jednak skuteczne rozwiązanie, ponieważ w pewnym momencie woda skończy się lać lub kałuża wyschnie. Niemniej jednak można zacząć odstraszanie zwierzęcia od tej metody. Wąż ogrodowy czy zraszacze wodne to tylko przykłady. Można także podczas wieczornego podlewania ogrodu w lecie więcej wody poświęcić na miejsca, w których kot często przebywa. Kałuża będzie skutecznym odstraszeniem kota, aby nie kopał w tym miejscu dziury.

Dobre sposoby, które odstraszą niechcianego kota, to te wykorzystujące nieprzyjemne dla niego zapachy. Jest to tzw. złoty środek, który z jednej przegoni kota z działki, a z drugiej strony nie będzie tak niebezpieczny dla człowieka. Mowa tu o przyjemnych dla nosa ludzkiego zapachach takich jak lawenda czy eukaliptus. Olejek eteryczny odstrasza nieproszone zwierzę oraz tworzy przytulny klimat w altanie czy na tarasie. Inny popularny sposób to wykorzystanie octu. Można nim opryskać często uczęszczane przez kota miejsca czy pozostawić nasiąkniętą nim szmatkę. Wykorzystanie drażliwych zapachów to także metoda na pozbycie się kuny na strychu. Jeśli szukasz więcej informacji, sprawdź także ten artykuł z poradami, jak pozbyć się kuny.

Długotrwałe odstraszenie kotów można uzyskać, sadząc wybrane rośliny w ogrodzie. Mowa tutaj głównie o rucie zwyczajnej. Roślina ta wydziela silnie działające olejki eteryczne, które to odpowiadają za odstraszanie kota z działki czy z ogrodu. Jest to skuteczny środek na pozbycie się zwierzęcia z posesji.  Podobny efekt odstraszania kotów można uzyskać sadzać kocankę włoską czy lawendę.

Jedną z odpowiedzi na pytanie, jak odstraszyć koty, jest: „należy zakupić psa”. Jak wiadomo te dwa zwierzęta nie pałają do siebie miłością. Często koty boją się psów, więc widząc ich będą uciekać z działki czy z ogrodów. Niechciana kuna na strychu również może być przegoniona przez psa. Warto o tym pamiętać na przyszłość. Nieproszeni „goście” często pojawiają się w gospodarstwie domowym, dlatego trzeba wiedzieć jak przeprowadzić zwalczanie rybików czy co na mrówki w domu zakupić.

Co skutecznie odstrasza koty z ogrodu?

Chemiczne środki dostępne w sklepach

W temacie odstraszania kotów, zwalczania rybików czy tego co na mrówki w domu wykorzystać można zasięgnąć porady w sklepach ogrodniczych. W ich ofercie spotkać można gotowe odstraszacze na koty pod postacią granulek czy sprayu. Specjalistyczne produkty bazują na tym, co już było wcześniej wspomniane, czyli na nieprzyjemnych dla kota zapachach.

Wybrane granulki wystarczy rozłożyć w miejscach często odwiedzanych przez koty. Można także spryskać taką powierzchnię specjalnym sprayem przeciw kotom. Trzeba jednak zachować szczególną ostrożność, jeśli z ogrodu korzystają także dzieci czy psy.

Elektroniczne urządzenia w walce z dzikim kotem

Aby wystraszyć koty, można wspomóc się działaniem ultradźwięków. Są to dźwięk wysokich częstotliwości, których słuch ludzki nie słyszy. Dla kota ultradźwięki są słyszalne i co gorsza bardzo drażniące. Elektroniczne urządzenia mają jedną wielką zaletę. Nie wymagają ciągłej obsługi przez człowieka jak w przypadku używania przykładowo sprayu.

Innym godnym polecenia sprzętem jest odstraszacz wodny współpracujący z fotokomórką. Inaczej mówiąc, jeśli kot wejdzie w pole widzenia czujnika ruchu, uruchamia się strumień wody nacelowany w niego. Jak już wcześniej zostało wspomniane, koty bardzo nie lubią wszelkich wodnych atrakcji.

Mechaniczne sposoby ochrony przed kotami

Ogród czy działkę można też zabezpieczyć od zewnątrz przed wtargnięciem niechcianego zwierzęta. Przykładowym rozwiązaniem są specjalne maty ochronne, które można rozłożyć na murkach czy pod ogrodzeniem. Są one zbudowane z plastikowych kolców, które są nieprzyjemne dla kota i tym sposobem są w stanie go wystraszyć oraz zniechęcić przed wtargnięciem na posesję.

Można również skorzystać dodatkowego osiatkowania wokół ogrodzenia. Zabezpieczenie każdego miejsca, którym kot mógłby się dostać do ogrodu będzie na plus. Nowoczesne ogrodzenia panelowe czy segmentowe nie zawsze spełniają w pełni funkcję ochronną przed dzikimi zwierzętami.

ikona podziel się Przekaż dalej