Jak oprawić obraz? Po co rama?
Obrazy stanowią doskonałą dekorację wnętrz. Żeby jednak pięknie się prezentowały i przez długi czas zachowały swoją świetność, warto je oprawić. Jaką ramę wybrać? Czy jest ona niezbędna? Jak ją dopasować do stylu wnętrza?
Z tego artykułu dowiesz się:
Po co obrazowi rama?
Chociaż obrazy świetnie wyglądają i bez ramy, stanowi ona element, w który warto wyposażyć każde dzieło sztuki. Nie tylko zabezpiecza warstwę malarską i jej krawędzie przed zniszczeniem, ale również wspomaga percepcję obrazu. Wyróżnia dzieło na tle ściany i oddziela je od niej.
Na szczęście, na rynku znaleźć można wiele ram różnego typu, które doskonale sprawdzają się w powyższych rolach. Jedną z nich jest ramka 50x70 dostępna na galeriaplakatu.com. To propozycja w minimalistycznym stylu, która pozwala uzyskać duży kontrast pomiędzy obrazem a ścianą, dzięki czemu podkreśla charakter dzieła. Oprawić w nią można nie tylko obraz, ale i plakat, co nada mu wyjątkowego charakteru.
Rama stanowi przedłużenie dzieła. Warto więc bacznie przyjrzeć się jej wyborowi. Niewłaściwie dopasowana nie tylko zaburzy percepcję obrazu, ale również może doprowadzić do jego zniszczenia. Jak więc wybrać odpowiedni produkt i na co zwrócić uwagę w szczególności?
Jaką ramę wybrać?
Jak zostało wspomniane, na rynku znaleźć można wiele ram różnego typu. Jak więc wybrać odpowiednią? W pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na rozmiar ramy. Powinien być on dopasowany do rozmiarów samego dzieła. Jednak w przypadku obrazów o niewielkich rozmiarach warto zdecydować się na większą ramę i zastosować passe-partout, które wyeksponuje dzieło.
Passe-partout daje możliwość kreowania ekspozycji obrazu. Za jego pomocą możesz przykryć mniej istotne elementy lub pokazać fragment, na którym w szczególności Ci zależy. Nie jest więc powiedziane, że nie sprawdza się ono w przypadku dzieł o dużych rozmiarach. Należy jednak mieć na uwadze fakt, że rama passe-partout nie pasuje do obrazów na płótnie. To rozwiązanie najlepiej sprawdza się w przypadku zdjęć oraz grafik.
Rozmiar nie jest jedyną kwestią wartą uwagi. Oto elementy, którym również należy się przyjrzeć:
- materiał – najpopularniejsze są bez wątpienia ramy wykonane z litego drewna lub z materiałów drewnopochodnych. To trwałe rozwiązanie, które pięknie się prezentuje, a jednocześnie zapewnia optymalną ochronę obrazu. Na rynku dostępne są również ramy metalowe, a także wykonane z tworzyw sztucznych, papieru-mache, a nawet ze szkła czy też ceramiki,
- kolorystyka – zasadniczo kolor obramowania nie powinien odbiegać znacząco od barw, jakie dominują na obrazie. Jeżeli więc dzieło jest ciemne, warto postawić na czarną ramkę. Gdy zaś występują w nim przede wszystkim jasne odcienie, lepiej sprawdzi się białe obramowanie. Jeśli natomiast obraz składa się z beżów lub brązów, warto postawić na drewnianą ramkę w naturalnym odcieniu,
- grubość ramy – powinna być dostosowana do wielkości dzieła. Im większy obraz, tym masywniejsza i grubsza powinna być rama. W przypadku niewielkich prac lepiej postawić na minimalizm.
Jak dopasować ramę do stylu wnętrza?
Ramę należy dopasować nie tylko do obrazu, ale również stylu, w jakim urządzono wnętrze. W przypadku nowoczesnych pomieszczeń dobrze sprawdzają się minimalistyczne, cienkie ramy w jasnej kolorystyce. Natomiast we wnętrzach urządzonych klasycznie lepiej wyglądają masywniejsze modele w ciemniejszych barwach. Odpowiednie będą również bogato zdobione ramy, które niejednokrotnie same w sobie stanowią dzieło sztuki.
Pamiętaj, nie każdy obraz będzie dobrze wyglądał z dodatkową oprawą. Czasem lepiej z niej zrezygnować, by nie zaburzyć kompozycji. Tyczy się to zwłaszcza nowoczesnych abstrakcji, które nie potrzebują upiększeń.
artykuł sponsorowany