Regularnie wyłączaj światło

Jeśli szukamy sposobu na to, aby zaoszczędzić trochę gotówki, powinniśmy zmniejszyć zużycie prądu. Jest to bardzo istotne, bowiem comiesięczne rachunki oscylują w granicach kilkuset złotych, co uszczupla nasz portfel. Jak oszczędzać prąd?

Aby zminimalizować opłaty związane z prądem, warto pamiętać o regularnym wyłączaniu światła. Co prawda jest to dość oczywista wskazówka, jednak w praktyce wiele osób o tym zapomina. Wystarczy przecież nacisnąć wyłącznik, co zajmuje nam mniej niż sekundę - dodaje Tomasz Wykowski, redaktor naczelny serwisu ekohub.pl.

Czynność ta powinna być wykonywana nawet wtedy, gdy opuszczamy dane pomieszczenie tylko na chwilę. Prawdą jest, że w dzisiejszych czasach korzystamy z żarówek energooszczędnych, jednak nie zapominajmy o tym, że one również czerpią energię elektryczną. Wybierasz się do kuchni, aby przygotować kolację? Wyłącz światło w pokoju, co umożliwi zaoszczędzenie pieniędzy.

Odłącz nieużywany sprzęt z kontaktu

Bardzo często popełnianym błędem wśród domowników jest to, że nie odłączają oni z kontaktu nieużywanego sprzętu. Jeśli wydaje Ci się, że wyłączony telewizor nie pobiera energii elektrycznej- jesteś w ogromnym błędzie. Według niektórych badań możliwe jest zaoszczędzenie kwoty oscylującej w granicach 300 zł w ciągu roku- wystarczy zrezygnować z trybu uśpienia. Co prawda jest to dla nas często niekomfortowe, bowiem każdorazowe uruchomienie konsoli bądź innego sprzętu wiąże się z koniecznością podłączenia do gniazdka, jednakże kolorowe diody pobierają określoną ilość energii. Podobnie jest w przypadku ładowarek. Warto je odłączyć, jeśli proces ładowania telefonu zakończył się. 

Pamiętaj o optymalnych temperaturach w mieszkaniu

Oszczędzanie energii elektrycznej nie należy do najłatwiejszych, tym bardziej, że istnieje wiele fałszywych teorii na temat tego, w jaki sposób to robić. Jedno jest jednak pewne- istotna jest odpowiednia temperatura wewnątrz poszczególnych pomieszczeń. W zależności od przeznaczenia, będzie się ona różnić. Według ekspertów temperatura w sypialni powinna oscylować w granicach 18 stopni Celsjusza. Na podstawie zaawansowanych badań stwierdzono, że w przypadku obniżenia temperatury o 1 stopień Celsjusza możemy liczyć na redukcję kosztów ogrzewania nawet o 5%. Ta wskazówka dotyczy osób, które mogą pochwalić się w mieszkaniu ogrzewaniem elektrycznym. 

Uruchamiaj urządzenia, które są pełne

Każdego dnia korzystamy z wielu urządzeń, które pomagają nam w sprzątaniu i normalnym funkcjonowaniu. Przede wszystkim zakupując pralkę, zmywarkę czy też lodówkę, należy wybrać modele energooszczędne- im wyższa klasa, tym lepiej dla użytkowników. Kolejną istotną kwestią jest uruchamianie poszczególnych sprzętów w przypadku, gdy są one pełne. Jak to wygląda w praktyce? Często uruchamiamy zmywarkę, wkładając do wnętrza kilka szklanek- jest to nieekonomiczne i pod żadnym pozorem nie powinniśmy tak postępować.

Prąd możemy również oszczędzić, umieszczając w odpowiednim miejscu lodówkę. To urządzenie nie może stać w okolicach kuchenki. W praktyce wygląda to następująco: im niższa temperatura, tym mniej pobieranej energii. Nie w sposób nie wspomnieć o oblodzeniu wnętrza- zwiększa to pobór mocy, co w konsekwencji prowadzi do wyższych rachunków. 

Ogranicz ogrodowe oświetlenie

Pamiętajmy o tym, że płacimy za energię elektryczną zużywaną nie tylko w domu, ale również poza murami, na terenie naszej posiadłości. Lampki elektryczne, światełka, a także inne dekoracje, które znajdują się w ogrodzie, również mogą okazać się kosztowne. Ciekawym rozwiązaniem wydają się być przedmioty zasilane za pośrednictwem energii słonecznej. W konsekwencji możemy cieszyć się ze źródła światła, nie tracąc przy tym pieniędzy na wyższe rachunki. Warto wziąć również pod uwagę czujniki prądu, które spowodują uruchomienie się światełek, gdy staniemy w okolicach drzwi. 

Oszczędzanie prądu jest możliwe, jeśli zastosujemy się do wcześniej wspomnianych wskazówek. W konsekwencji rachunki za prąd będą mniej uciążliwe. 

artykuł sponsorowany

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 100,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny