Ekologiczna łazienka, czyli jaka? To przede wszystkim taka, która pozwala oszczędzać media w postaci wody i prądu. Zużywająca nie tylko mniej zasobów, ale również pomieszczenie, gdzie stosuje się także rozwiązania i środki chemiczne przyjazne środowisku. 

Na rynku obecnie dostępnych jest wiele technologii, które zmniejszają zużycie wody, oszczędzają prąd i znacznie ułatwiają sprzątanie łazienki. Także wielu producentów ceramiki i armatury zauważyło ten trend, np. w kategorii Ekologiczna łazienka KOŁO proponuje szereg rozwiązań i produktów, które pomagają dbać o środowisko.

Jak oszczędzać wodę? Zmień nawyki!

Pewne czynności robimy automatycznie, czasami nie zastanawiając się, czy i jakie mają konsekwencje dla środowiska naturalnego. Tak jest w przypadku wielu nawyków podczas codziennego korzystania z łazienki. Istnieje wiele sposobów na oszczędzanie wody właśnie poprzez zmianę przyzwyczajeń. Początkowo zapewne trudno będzie wyrobić sobie nowe nawyki, ale wystarczy nieco konsekwencji i wytrwałości. Efekty będą widoczne niemal od razu w postaci sporych oszczędności na zużyciu wody. Zyskuje na tym nie tylko domowy budżet, ale przede wszystkim to duża ulga dla środowiska. 

 1. Zakręcaj wodę podczas mycia zębów lub golenia. Odkręcony kran podczas tych codziennych czynności pochłania setki litrów wody w skali miesiąca. Zwróćmy uwagę, kiedy naprawdę potrzebujemy wody. Podczas mycia zębów warto wrócić do korzystania z kubka z wodą. I spróbujmy nauczyć tego całą rodzinę.
 2. Prysznic zamiast kąpieli. Krótki natrysk zużywa nawet o 75% mniej wody niż codzienna kąpiel w wannie. A niektórzy twierdzą, że jest nawet bardziej higieniczny, bo przecież na bieżąco spłukujemy z siebie mydliny razem z zanieczyszczeniami. 
 3. Zmniejsz strumień wody. Do zwykłych czynności higienicznych, jak mycie rąk, wystarczy ograniczony strumień wody. Jeśli masz trudność z ustawieniem go, zamontuj na bateriach perlatory lub ograniczniki przepływu.
 4. Włączaj pralkę tylko gdy jest pełna, używaj ekologicznych programów. Na rynku dostępne są pralki nawet o pojemności 10 kg. Sprawdź, jaką ładowność ma twoja pralka i jak maksymalnie możesz załadować bęben. Im więcej pierzesz jednocześnie, tym mniej zużywasz wody. Zrezygnuj z puszczania niepełnej pralki. Zwróć też uwagę, czy twój model ma „eco” lub „krótkie” programy. Jeśli ubrania wymagają jedynie odświeżenia i nie są mocno zabrudzone, być może wystarczający będzie skrócony tryb prania.
 5. Ogranicz pranie ręcznie. To tak jak z ręcznym zmywaniem. Jeśli tylko ubranie możesz uprać w pralce na programie do prania ręcznego lub do tkanin delikatnych, zrezygnuj z prania ręcznego. Zużywa ono o wiele więcej wody niż pranie automatyczne.
 6. Deszczówka do spłukiwania toalety. W nowoczesnych domach są montowane instalacje, które pozwalają na wykorzystanie wody deszczowej (gromadzonej w specjalnych zbiornikach) do spłukiwania toalety. Dzięki temu do tego celu w ogóle nie zużywa się wody z centralnej instalacji.
 7. Naprawiaj cieknący kran. Zrób to od razu, jak tylko zauważysz usterkę. Kapiące pojedyncze krople pozornie nie zużywają dużych zasobów wody, ale wystarczy podstawić pod cieknący kran pojemnik, by po kilku godzinach uzbierać kilka litrów. Po paru dniach to już kilkadziesiąt litrów. To zmarnowana woda, za którą i tak musimy zapłacić.

Prysznic zamiast wanny

„Wanna czy prysznic” – to jedno z podstawowych pytań, które pada na samym początku projektowania i urządzania łazienki. W ostatnim czasie nabiera ono nowego znaczenia, szczególnie dla osób, którym bliska jest idea dbałości o zasoby naturalne. 

Szybkie mycie pod prysznicem zużywa znacznie mniej wody niż kąpiel w wannie. Pod warunkiem, że rzeczywiście natrysk trwa zaledwie kilka minut. Ilość zużytej wody podczas 12-15 minut prysznica jest porównywalna z objętością wody wykorzystanej do kąpieli w wannie. Zatem na realne oszczędności możemy liczyć konsekwentnie ograniczając czas kąpieli do kilku minut. 

Szukając dalszych oszczędności, warto wyrobić sobie nawyk odkręcania wody jedynie w momencie namydlania się i do spłukiwania. Idąc o krok dalej, zwróćmy uwagę na modele pryszniców, które instalujemy w swojej łazience. Na rynku dostępne są innowacyjne rozwiązania, np. kabiny prysznicowe KOŁO (zobacz na https://www.kolo.com.pl/produkty/kabiny-i-brodziki/kabiny-prysznicowe) ze specjalną samoczyszczącą powłoką. 

Dzięki idealnie gładkiej zewnętrznej warstwie na ścinkach kabin nie powstaje osad i zacieki. Mniejsze krople wody łączą się w większe i spływają z powierzchni szkła. W efekcie kabiny te na dłużej pozostają czyste i wolne od trudnych do usunięcia zacieków. A to oznacza rzadsze sprzątanie, a więc i mniejsze zużycie wody i środków chemicznych.

Wyposażenie a sposoby oszczędzania wody

Na rynku dostępne są elementy wyposażenia łazienki, które pomagają oszczędzać wodę. Decydując się na montaż stelaża podtynkowego do spłuczki, warto dokładnie przyjrzeć się przyciskom spłukującym. Mając na uwadze oszczędność wody w łazience, dobrze wybrać model dwufunkcyjny, który pozwala na kontrolę ilości wypuszczanej ze spłuczki wody. 

Przyciski te mają zwykle dwie opcje spłukiwania (dwa przyciski): mniejszą i większą objętością wody. Ekologiczne wersje przycisków przy małym spłukiwaniu zużywają jedynie 2 litry wody, a przy dużym – 4 litry. To o 1 litr mniej w stosunku do najpopularniejszych na rynku opcji 3/6 litrów.

Montaż tego rozwiązania daje widoczne oszczędności już przy pierwszym rachunku za media. Zwróćmy także uwagę, czy przycisk spłukujący ma funkcję STOP, która zatrzymuje wypływ wody ze spłuczki w dowolnym momencie. Dzięki temu sami możemy kontrolować, ile zużywamy wody do spłukiwania.

Dosyć powszechnym rozwiązaniem są powłoki samoczyszczące na szkle i ceramice łazienkowej. Warto zwrócić uwagę podczas zakupu, czy wanna, umywalka lub ścianki kabiny prysznicowej są pokryte specjalną warstwą ułatwiającą spływanie z nich kropli wody razem z osadami i zanieczyszczeniami. Te idealnie gładkie powłoki zapobiegają powstawaniu zacieków i gromadzeniu się osadów. Co więcej, ceramika nimi pokryta jest łatwa w czyszczeniu – wystarczy delikatny detergent, by usunąć powstałe zanieczyszczenia. 

Kolejnym rozwiązaniem zyskującym na popularności są bezkołnierzowe miski WC. Nie dość, że do ich skutecznego spłukania potrzeba znacznie mniej wody niż w tradycyjnych muszlach, to ich czyszczenie jest o wiele łatwiejsze. Bezkołnierzowe miski konstrukcyjnie są pozbawione trudno dostępnych miejsc, gdzie „lubią” gromadzić się najbardziej uporczywe zabrudzenia, bakterie i osady.

Oszczędne baterie łazienkowe

Mamy wiele sposobów oszczędzania wody. Jednym z nich jest montaż ekologicznych baterii. Modele ograniczające zużycie wody już od dawna są dostępne na rynku, choć dopiero od niedawna określa się je mianem „ekologicznych” lub „oszczędnych”. Ekologiczne baterie, czyli jakie?

 • Sprawne i szczelne. To podstawowych wymóg, obejmujący każdy model baterii. Cieknąca lub nieszczelna instalacja czasem w niezauważalny sposób doprowadza do zmarnowania sporych ilości wody. Dbajmy zatem o szybkie usuwanie awarii i drobnych usterek.
 • Z mieszadłem wody. Tradycyjne baterie z dwoma kurkami zużywają więcej wody niż te z mieszadłem. Powodem jest dłuższy czas potrzebny na ustawienie wody o pożądanej temperaturze. Jak pokazuje praktyka, łatwiej (a więc i szybciej) można to zrobić dzięki jednemu uchwytowi. Znacznie mniej wody upłynie, zanim woda osiągnie odpowiednią temperaturę.
 • Z perlatorem. To system napowietrzania wody, który ogranicza jej zużycie. W najprostszej wersji perlatory do małe sitka montowane do końcówki wylewki kranu. W wielu modelach są one standardowo wbudowane w konstrukcję baterii, ale można je także kupić osobno i zamontować na istniejącym kranie. Często tego rodzaju baterie wyposażone są także w ograniczniki przepływu wody, co dodatkowo ogranicza jej zużycie.
 • Bezdotykowe lub z przyciskiem. Oba rodzaje mają wbudowany system automatycznego wyłączania strumienia po określonym czasie. Zwykle to dosyć krótki moment, ale wystarczający do umycia rąk. To sprawdzone rozwiązanie do publicznych toalet, które skutecznie ogranicza niepotrzebny wypływ wody.
 • Z ceramicznymi głowicami, które zapewniają płynną regulację strumienia i temperatury wody, co znacznie skraca czas potrzebny na ustawienie wody zgodnie z naszymi potrzebami, a więc wymiernie ogranicza jej zużycie. Często także na głowicach montowane są pierścienie ograniczające wpływ wody. Ten rodzaj głowic pozwala też na zachowanie wysokiej szczelności i cichej pracy baterii. Dzięki temu to rozwiązanie nie tylko ekologiczne, ale także bardzo komfortowe. 

Technologia w służbie środowisku

Jak oszczędzać wodę, korzystając z najnowszych technologii? Doskonałym przykładem są toalety myjące. Moda na washlety przyszła do nas z dalekiej Japonii, gdzie jest powszechnym rozwiązaniem w każdym domu. Toalety myjące dają możliwość dbania o higienę na wysokim poziomie i ograniczają niemal do zera zużycie papieru toaletowego. Co więcej, dbają o czystość całej ubikacji, dzięki czemu nie wymaga ona częstego czyszczenia i użycia „ciężkich” środków myjących. 

Nowoczesne rozwiązania pozwalają nie tylko na znaczne oszczędności i ochronę kurczących się w zastraszającym tempie zasobów wody. Poprawiają komfort codziennego korzystania z łazienki oraz znacznie ułatwiają jej utrzymanie w czystości. Rzadsze sprzątanie to więcej wolnego czasu. 

Pamiętajmy jednak, że najprostsze i najszybsze do wdrożenia „od zaraz” sposoby oszczędzania wody bazują na zmianie codziennych nawyków. Zacznijmy od zmiany swoich przyzwyczajeń, stopniowo wprowadzając do wyposażenia łazienki proekologiczne technologie oszczędzające wodę. Z pożytkiem dla środowiska i domowego budżetu. 

artykuł sponsorowany

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 100,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny