Jak oszczędzać wodę? Zmień codzienne nawyki

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, jak dużo czynności, które wykonujemy w ciągu dnia, wiąże się z zużywaniem wody. Gdy nie przywiązujemy uwagi do ilości wody płynącej z kranu podczas tak prozaicznych czynności jak mycie zębów czy długi prysznic, możemy nieświadomie marnować wodę. Szersze spojrzenie na nasze nawyki i zwiększona świadomość tematu, związana z wprowadzeniem drobnych zmian w codziennym funkcjonowaniu, pomogą nam ograniczyć zużycie wody.

Jak podczas codziennych zabiegów pielęgnacyjnych zmniejszyć ilość zużywanej wody?

  • Ograniczmy kąpiele w wannie na rzecz krótkich pryszniców – podczas kąpieli zużywamy każdorazowo ok. 100 litrów wody. Kilkuminutowy prysznic to zużycie na poziomie 50-60 l. Te liczby robią wrażenie, a mówiąc o skali oszczędności, które niesie za sobą taka zmiana, warto pamiętać, że wraz z liczbą domowników rośnie też różnica w ilości zużytej wody, a za nią – realne oszczędności finansowe.
  • Kolejnym nadzwyczaj prostym nawykiem, który pozwoli nam zminimalizować zużycie wody podczas kąpieli, jest zakręcanie wody na czas namydlenia się. Analogicznie podczas szczotkowania zębów również starajmy się zakręcać wodę w kranie lub korzystać z kubka do płukania zębów. Skutecznym sposobem na ograniczenie marnowania wody jest również mycie rąk pod jej niewielkim strumieniem.
  • Za zużycie wody w łazience w dużym stopniu odpowiada również spłukiwanie wody w toalecie. Spłuczki mogą odpowiadać nawet za połowę wody marnowanej w całym gospodarstwie domowym. Pamiętając o tym, starajmy się nie spłukiwać odruchowo w toalecie każdego paprocha, papierka czy włoska.

Oszczędzanie wody w domu

Równolegle z wprowadzaniem dobrych nawyków, przyjrzyjmy się domowej instalacji wodnej i połączonych z nią urządzeniom. Szczególną uwagę należy poświęcić elementom takim jak spłuczki, krany, syfony oraz uszczelki. Drobne, często nawet niewidoczne gołym okiem uszkodzenia (np. nieznaczne nieszczelności syfonu umywalki), które objawiają się niewinnie wyglądającą skapującą z kranu wodą, w skali roku mogą wygenerować odczuwalne nadprogramowe zużycie.

  • Perlator

Aby zredukować rachunki za wodę, warto rozważyć zakup perlatora – urządzenia nakładanego na końcówkę kranu. Jest to montowane na stałe specjalne sitko, które napowietrza wodę – z punktu widzenia użytkownika praktycznie nieodczuwalne przy codziennym stosowaniu (strumień wody może nawet wydawać się większy niż dotychczas przez obecność pęcherzyków powietrza), a mniejsza eksploatacja wody znajdzie swoje odbicie w niższych rachunkach.

  • Spłuczka z podziałem

Coraz większą popularnością cieszą się również spłuczki do toalety z podziałem – tak zwane mechanizmy z podwójnym systemem spłukiwania. W zależności od sytuacji możemy sami zadecydować, czy podczas spłukiwania zostanie wykorzystane tylko pół, czy cała objętość wody w spłuczce.

  • Zmywarka do naczyń

Obok łazienki drugą przestrzenią, w której zużywamy dużą ilość wody, jest kuchnia. Ręczne zmywanie naczyń, nieraz męczące i bardzo czasochłonne, wiąże się również z dużym potencjałem marnotrawienia wody. Rozwiązaniem tego problemu jest oszczędna zmywarka, np. Bosch SMS88UI36E z dożywotnią gwarancją ochrony przed zalaniem mieszkania. Dobra zmywarka nie tylko zdejmie z nas konieczność mierzenia się ze stosami brudnych naczyń w zlewie, ale również pozwoli sporo zaoszczędzić – zarówno wody, jak i pieniędzy. Zmywarka podczas jednego cyklu pracy zużywa niewiele wody, około 9 litrów. Jak bardzo nie staralibyśmy się oszczędzać, myjąc naczynia ręcznie, to i tak zużyjemy około 4 razy więcej wody, niż przy korzystaniu ze zmywarki. I to z reguły przy mniejszej skuteczności, bo mycie w zmywarce jest daleko bardziej higieniczne.

Czemu zmywarki są oszczędniejsze i skuteczniejsze od ręcznego mycia naczyń? Sprawdź>>

Aby zoptymalizować korzystanie z pralek i zmywarek, trzeba również rozsądnie ich używać. Nastawiając pranie czy mycie naczyń, upewnijmy się, że urządzenie jest załadowane do pełna (ale nie więcej niż dla danego programu zaleca producent). Zdecydowanie lepiej zrezygnować z uruchamiania urządzeń dla kilku kubków czy dwóch par spodni.

Oszczędzanie wody to również zwiększenie wiedzy o ekologii

Podejmowanie świadomych działań związanych z ograniczeniem marnowania wody to nie tylko oszczędność dla naszego domowego budżetu, ale również prezentowanie odpowiedzialnej ekologicznej postawy i świadectwo troski o środowisko naturalne.

 Ograniczenie zużycia wody we własnej kuchni i łazience to tylko jeden z wielu przykładów działań, które możemy wdrożyć w swoim otoczeniu w trosce o poprawę środowiska. Inne inicjatywy, które przyczyniają się do oszczędzania wody w skali globalnej, to np. ograniczanie spożycia mięsa (jego produkcja pochłania ogromne ilości wody), dbałość o utrzymanie jakości wody (poprzez niewylewanie do domowych kanałów ściekowych substancji aktywnych chemicznie, takich jak np. farby, które mogą zanieczyszczać wodę) oraz niemarnowanie jedzenia ani przedmiotów codziennego użytku. Oprócz tego, że odpady zatruwają środowisko, wyprodukowanie nowych zasobów pochłania ogromne ilości wody, dlatego ważne są również wszelkie inicjatywy dające drugie życie temu, co odruchowo uznalibyśmy za śmieci.

Jak zaoszczędzić na wodzie? Zmniejszając zużycie wody, możemy znacznie odciążyć domowy budżet, dbając jednocześnie o środowisko naturalne. Dowiedz się, jak ograniczyć zużycie wody w gospodarstwie domowym.
Jak zaoszczędzić na wodzie? Zmniejszając zużycie wody, możemy znacznie odciążyć domowy budżet, dbając jednocześnie o środowisko naturalne. Dowiedz się, jak ograniczyć zużycie wody w gospodarstwie domowym.
Advertisement

artykuł sponsorowany

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 0,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny