Sposoby na oszczędzanie wody w domu

Koszty wody, zwłaszcza w dużych miastach rosną gwałtownie już od kilku lat. Wydatki na wodę wielu gospodarstw domowych każdego roku rosną przynajmniej o kilkanaście procent i stanowią już poważny wydatek w domowym budżecie. Co więc można zrobić, aby oszczędzać na wydatkach za wodę?

Rozpoczynasz remont mieszkania? A może budowę domu? Skorzystaj z naszego bezpłatnego kalkulatora kosztów budowy i remontu i dowiedz się, ile wydasz!

Ocena: 4,3/5 (głosów 9)

Dla każdego mieszkania

Kropla wody spada na taflę wzburzając ją - szczędzając każdą ilość wody dbamy o środowisko i zasobność naszego portfela - FLICKR by by Clearly AmbiguousMamy niezliczoną ilość sposobów oszczędzania wody. Najlepiej pomyśleć o tym wraz
z budową domu, od podstaw wyposażając go w systemy odnawiania wody. Mimo że nie można jej ponownie używać do picia, to doskonale nadaje się do podlewania ogródków, sprzątania pomieszczeń czy mycia samochodów. Takie instalacje pozwalają wprowadzić znaczne oszczędności, nawet do 40 % zużycia.

Warto zainwestować także w urządzenia, które charakteryzują się niskim zużyciem wody oraz energii. Pralka o dobrych parametrach oraz zmywarka są doskonałymi przykładami urządzeń, które pozwolą zaoszczędzić duże kwoty dzięki nowym rozwiązaniom technicznym.

W starych budynkach należy sprawdzić szczelność wszystkich domowych instalacji. Na przykład naprawa cieknącego kranu może pomóc nam zaoszczędzić nawet 30 litrów na dobę. Montaż takich urządzeń, jak spłuczki dozujące i perlatory to kolejne oszczędności. Sprawna instalacja, to aż 20 tys. litrów zaoszczędzonej wody w ciągu roku.

Dla domu jednorodzinnego

Zużycie wody przez pralkę, wannę, prysznic, wykres informuje ile wody zużywamy podczas kąpieli czy spłukiwania wodyW domach jednorodzinnych możliwości są jeszcze większe. Doskonałym rozwiązaniem będzie wykopanie sztucznego zbiornika, który zgromadzi wodę deszczową. Poważnym krokiem w stronę oszczędności jest zainwestowanie w instalację pozwalającą gromadzić deszczówkę. Takie systemy nie są zbyt drogie, koszt najtańszych zbiorników zaczynają się już od 150 zł (bardzo duży zbiornik – 3000 litrów to koszt około 3.000 zł). Woda zbierana jest z rynien dachowych, więc ewentualne dodatkowe koszty wiążą się z odprowadzeniem wody z rynien do zbiornika. Taką wodę można wykorzystać na przykład do podlewania ogrodu, czy spłukiwania toalet. Zdecydowanie nie polecamy jej do kąpieli, mycia naczyń, a zwłaszcza do spożycia. Taka instalacja może zredukować zużycie wody nawet o 80%.

Najważniejsze… przyzwyczajenia!

Nie należy zapominać o nieco prostszych sposobach wynikających ze zmiany naszych przyzwyczajeń. Zbyt wysoka eksploatacja wody wiąże się z częstymi kąpielami, nadmiernym używaniem spłuczki w toalecie itp. Podczas mycia zębów czy golenia, woda spływa z kranu
w tempie 9 litrów na minutę. Zakręcenie kurka w ich trakcie to często bardzo duża oszczędność. Kąpiel w wannie wypełnionej po brzegi, to zużycie aż 100 litrów wody, a 10 minutowy prysznic to nawet 200 litrów. Warto o tym pamiętać podczas codziennych czynności.

, aktualizacja 6 grudnia 2017
Zaloguj się aby dodać komentarz

Zaloguj


Jeżeli jeszcze nie masz konta, zarejestruj się bezpłatnie.
Ta strona korzysta z plików cookies.

Więcej informacji znajdziesz w polityce cookies.


Zamknij