Jak oszczędzać z inteligentnym domem?
Coraz więcej osób decyduje się na montaż inteligentnych systemów w swoim domu. Idąca za rozwiązaniami smart automatyzacja zwiększa wygodę korzystania z domowych sprzętów, jednocześnie pozwalając na lepszą nad nimi kontrolę. Dzięki temu łatwiej jest monitorować wydatki na przykład za prąd czy ogrzewanie, co przekłada się na większą oszczędność.
Czym jest smart home?
Inteligentny dom Samsung (ang. smart home) - to system pozwalający na automatyczne zarządzanie różnymi sprzętami i instalacjami w domu. Możesz go użyć na przykład do zaprogramowania zraszaczy, sterowania kamerami monitoringu, lodówką, pralką czy piekarnikiem lub systemami ogrzewania i oświetlenia.
Sercem inteligentnego systemu jest zainstalowany w Twoim domu hub. Jest to urządzenie, które łączy w jednym miejscu różne sprzęty, co umożliwia ich kontrolę, na przykład za pośrednictwem dedykowanej aplikacji mobilnej typu Samsung SmartThings. Rozwiązania inteligentnego domu pozwalają na koordynację pracy urządzeń i instalacji domowych, w tym monitorowanie, kiedy i jak będą włączać się i funkcjonować smart urządzenia podłączone do jednej sieci Wi-Fi. Zwiększa to kontrolę nad zużywaną przez nie energią, a co za tym idzie, ogranicza koszty, ale też często motywuje do zmiany nawyków.
Z czego składa się inteligentny dom?
Jedną z najważniejszych cech inteligentnego domu, zaraz obok komfortu korzystania z inteligentnych sprzętów, jest kontrola wykorzystywanych zasobów. Istnieją rozwiązania smart, które pozwalają na monitorowanie na bieżąco zużycie prądu i na znalezienie największych „energożerców”. W synchronizującej inteligentne urządzenia aplikacji można sprawdzić, ile energii zużywają sprzęty „na postojowym” i zdecydować, czy należy odciąć zasilanie, gdy nie są używane. Wszystko to można zaprogramować także zdalnie, spoza domu.
Na inteligentny dom składają się różnego rodzaju urządzenia i systemy , w zależności od preferencji i indywidualnych potrzeb użytkownika. Są to między innymi:
Inteligentne wtyczki
Są to małe, ale bardzo przydatne urządzenia, które pozwalają na automatyzację i kontrolę nad różnym sprzętem znajdującym się w domu. Są one podłączone do gniazdek elektrycznych, co pozwala na zdalne włączanie i wyłączanie urządzeń, które są do nich przyłączone. Inteligentne wtyczki należą do najbardziej przystępnych, także cenowo, i przyjaznych użytkownikowi urządzeń inteligentnego domu. Kiedy zostawiasz np. lampki choinkowe włączone, gdy nikogo nie ma w domu – marnujesz energię. Inteligentna wtyczka może włączyć i wyłączyć je w określonym czasie. Pozwala ona również na automatyczne bądź zdalne wyłączanie urządzeń, które nie są już używane – na przykład ładowarka po naładowaniu telefonu albo sprzęt audio po skończonym odtwarzaniu.
Ogrzewanie
W tej kwestii pomocne będą interaktywne inteligentne grzejniki. Mogą wysyłać i odbierać informacje do i od użytkownika, komunikować się z innymi urządzeniami w domu, a nawet ze światem zewnętrznym, dzieląc dane z instalatorami i dostawcami energii.
Dzięki zintegrowanemu urządzeniu komunikacyjnemu, inteligentny grzejnik/termostat pozwala na dostosowanie ogrzewania budynku lub pomieszczenia do potrzeb użytkownika. Można go zaprojektować w taki sposób, aby obniżał temperaturę w domu w nocy lub wtedy, kiedy nikogo w nim nie ma. Istnieje też opcja automatyzacji tych systemów, w zależności od pogody. Inteligentne systemy mogą monitorować pogodę i w zależności od niej automatycznie uruchamiać takie urządzenia jak klimatyzacja czy grzejniki.
Inteligentne systemy grzewcze umożliwiają również tzw. zdalny monitoring urządzeń, dzięki któremu instalator lub firma serwisowa może na czas zapewnić konserwację systemów grzewczych, pozwalając Ci cieszyć się nieprzerwanym komfortem cieplnym w domu.
Oświetlenie
Systemy inteligentnego oświetlenia łączą się z domową siecią Wi-Fi i pozwalają na obsługę oświetlenia za pomocą aplikacji mobilnej. Możesz regulować temperaturę barwową poszczególnych żarówek lub całkowicie zmienić ich kolor, a także natężenie światła. Może się ono zmieniać automatycznie, zależnie od pory dnia, co pomoże zwiększyć efektywność energetyczną. Jeżeli ustawisz specjalny harmonogram, światła będą włączały się i wyłączały o określonych godzinach lub gdy wchodzisz czy wychodzisz z pomieszczenia. Gdy wyjeżdżasz na wakacje, również możesz zaplanować zmiany oświetlenia, by sprawiać wrażenie, że ktoś jest ciągle w domu. To powinno odstraszyć potencjalnych włamywaczy, a Tobie zapewnić spokojny wypoczynek bez zmartwień o bezpieczeństwo domu.
*Artykuł powstał w ramach odpłatnej współpracy z Samsung Electronics Polska.
artykuł sponsorowany