Jak podłączyć domofon krok po kroku - praktyczny poradnik + schemat
Przy wykańczaniu budowy, często czeka nas podłączenie domofonu. Okazuje się, że możemy wszystkie prace wykonać samodzielnie. Warto jednak zapoznać się z dokładną instrukcją, jak przebiega instalacja w domu jednorodzinnym. Wtedy będziemy mieć pewność, że nie tylko wszystkie czynności wykonamy prawidłowo, ale również w sposób bezpieczny.
Jeśli planujesz remont lub wykończenie wnętrz, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane. Po wypełnieniu krótkiego formularza zyskasz dostęp do najlepszych ofert.
Z tego artykułu dowiesz się:
Instalacja domofonu w domu jednorodzinnym - prace przygotowawcze
Decydując się na podłączenie domofonu w bloku lub domu jednorodzinnym, możemy liczyć na kontakt głosowy z osobami, które chcą wejść na teren naszej posesji. Do tego celu służy cały zestaw składający się ze słuchawki domofonu, która nosi nazwę unifon, a także kasety montowanej najczęściej przy furtce lub bramie wjazdowej. Unifon jest natomiast montowany w mieszkaniu bądź domu. Należy od razu zaznaczyć, że nie będziemy dowiadywać się, jak podłączyć domofon w bloku. Ponieważ są to specjalne systemy łączące z wieloma mieszkaniowymi. W związku z tym podłączenie domofonu w bloku powinno być pozostawione zawsze uprawnionym fachowcom.
Zanim przejdziemy do porad, jak powinna przebiegać instalacja domofonu w domu jednorodzinnym, wcześniej należy przejść przez prace przygotowawcze. Pierwszym krokiem jest wyłączenie bezpiecznika głównego. Ponadto ważne jest, aby korzystać wyłącznie z narzędzi oraz systemów, które posiadają certyfikat na znak bezpieczeństwa. Jest to niezwykle istotne, ponieważ mamy do czynienia z urządzeniem zasilanym energią elektryczną.
Wśród potrzebnych narzędzi wymienia się przede wszystkim szczypce tnące, szczypce przeznaczone do ściągania izolacji, wiertarkę, kołki rozporowe, a także wkrętak z izolowaną rękojeścią. Czasami instalacja domofonu w domu jednorodzinnym w odróżnieniu od instalacji w bloku, będzie wymagała wbudowania kasety znajdującej się na zewnątrz. W związku z tym należy wyposażyć się we wszystkie narzędzia oraz materiały potrzebne do wykonania betonu. Oprócz tego należy wyposażyć się w przewód łączący unifon z bramofonem. Najczęściej powinien on mieć średnicę 0,6 mm.
Jak podłączyć domofon?
Aby zamontować domofon, w pierwszej kolejności należy wykonać połączenie pomiędzy domem, a miejscem, w którym ma być umieszczona kaseta bramofonowa. W tym celu wykonujemy wykop, w którym umieścimy odmierzony przewód. Oczywiście wcześniej praktycznie cały przewód przeciągamy przez osłonę kabla, pozostawiając jedynie 20 cm wolnego przewodu.
Jeżeli chcemy dowiedzieć się, jak podłączyć domofon w dalszych krokach, to następnie powinniśmy przejść do montażu kasety bramofonowej. Do wyboru mamy kasety bramofonowej montowane natynkowo oraz podtynkowo. W pierwszym przypadku kasetę bramofonową montujemy przy pomocy kołków rozporowych. Instalacja domofonu w domu jednorodzinnym z systemem podtynkowym, wymaga większego nakładu pracy. W końcu cała kaseta musi być umieszczona w ścianie lub słupku. W tym celu należy nanieść wymiary domofonu na konstrukcję, w której chcemy schować domofon. Następnie dłutem robimy dopasowany otwór, w który następnie umieszczamy kasetę. Dla pewności przyklejamy ją do ścianki wewnątrz, przy pomocy zaprawy cementowej. Oprócz tego, oczywiście pod otworem wydłubujemy specjalną bruzdę na kabel bez osłony.
Posiadając domofon dwużyłowy lub system na 6 przewodów, ustalamy kolejność przewodów podłączanych do płytki kasety bramofonowej. Do każdego typu systemu odnosi się określony schemat podłączenia domofonu. Następnym krokiem jest podłączenie słuchawki domofonu wewnątrz domu. W tym przypadku również wykonujemy bruzdę, którą poprowadzimy kabel z osłoną. Unifon montujemy tak samo, jak natynkową kasetę bramofonową - przy pomocy wkrętów do ściany. Sprawdź także ten artykuł na temat wyboru wideodomofonu.
Schemat podłączenia domofonu
Próbując dokładnie określić schemat podłączenia domofonu, na początku musimy dokładnie określić, z jakim rodzajem systemu mamy do czynienia. Najczęściej korzystamy z domofonów, które posiadają 6 przewodów. Popularny jest także domofon dwużyłowy. Domofon, który posiada 6 przewodów składa się z przewodów, które odpowiedzialne są za wywołanie, masę, mikrofon, głośnik, a także dwa przewody, które odpowiadają za linię elektrozaczepu. Podłączenie domofonu, który wyposażony został w 6 przewodów wymaga również połączenia z transformatorem. Jeżeli mamy do czynienia z domofonem, który posiada 6 przewodów, to rzeczywiście istotną rolę odgrywa linia elektrozaczepu. Ponieważ służy ona do zamknięcia obiegu, aby był możliwy dostęp do prądu. Jednak w tym celu najpierw trzeba przycisnąć przycisk.
Jeżeli jednak mamy do dyspozycji domofon dwużyłowy, to zasilanie domofonu odbywa się przy pomocy dwóch przewodów. Pierwszy z nich odpowiada za funkcję masy, natomiast drugi odpowiada za połączenie unifonu z dzwonkiem znajdującym się w kasecie. Schemat podłączenia domofonu tego typu jest naprawdę bardzo łatwy. Ponadto domofon dwużyłowy posiada jeszcze jedną zaletę, która polega na tym, że po nieprawidłowym odłożeniu słuchawki domofonu, nadal nie blokujemy urządzenia.
Jeżeli interesuje nas zasilanie domofonu, który został wyposażony w 4 przewody, to tutaj również nie powinniśmy mieć problemu ze schematem. Aby zrozumieć, jak podłączyć domofon tego typu, wcześniej musimy znać odpowiedź na pytanie, za co są odpowiedzialne poszczególne przewody. Kolejno są odpowiedzialne za mikrofon, głośnik, masę, a także dzwonek unifonu.
Warto jeszcze powiedzieć, że zasilanie domofonu może odbywać się na dwa sposoby. Pierwszy polega na zastosowaniu transformatora. Ten element znajduje się w unifonie. Zatem zasilanie domofonu podłącza się bezpośrednio do gniazdka znajdującego się w mieszkaniu. Kontakt wcale nie musi znajdować się zaraz obok słuchawki domofonu. Natomiast podłączenie domofonu przy drugim typie zasilania polega na montażu transformatora poza unifonem. W związku z tym należy połączyć już transformator bezpośrednio z instalacją elektryczną o napięciu 230 V. Jak widać, podłączenie domofonu nie powinno być dla nas zbyt skomplikowane. Jeżeli jednak nie mamy pewności co do tego, czy cały montaż wykonamy prawidłowo, lepiej będzie skorzystać z usług doświadczonego fachowca.