Montaż solara do podgrzewania wody i podłączenie do bojlera

Kolektor słoneczny można podłączyć na wiele sposobów. Technika montażu będzie uzależniona od parametrów budynku, specyfiki instalacji oraz oczekiwanego efektu. Osoby, które decydują się na samodzielny montaż, powinny posiadać przynajmniej podstawowe doświadczenie. W większości przypadków zaleca się skorzystanie z pomocy doświadczonego fachowca. W ten sposób upewnimy się, że montaż kolektora i jego podłączenie do bojlera zostały wykonane w sposób prawidłowy.

Jeśli zdecydujemy się na samodzielny montaż, możemy podłączyć kolektor słoneczny na kilka sposobów. Pierwsza opcja to kolektor słoneczny podłączony przed bojlerem. W okresie letnim urządzenie solarne będzie służyło do podgrzewania ciepłej wody użytkowej, która zostanie zmagazynowana w zasobniku. W momencie przerw w działaniu instalacji solarnej można uruchomić bojler i podgrzać wodę z zasilania elektrycznego. Będzie to przydatna opcja w sezonie zimowym. Możemy wtedy całkowicie wyłączyć kolektor słoneczny i uruchomić go dopiero w następnym, słonecznym sezonie.

Jak podłączyć kolektor słoneczny do bojlera? Ciekawą opcją jest również ogrzewanie w systemie równoległym. W sezonie letnim do grzania ciepłej wody użytkowej wykorzystuje się instalację solarną. W tym czasie bojler nie jest używany. Wraz z nadejściem sezonu jesienno-zimowego, wyłącza się kolektor słoneczny i korzysta z grzania wody za pomocą bojlera. Samodzielny montaż w systemie równoległym może okazać się nieco prostszy niż połączenie solarów z bojlerem. Ostateczna decyzja o sposobie montażu zależy wyłącznie od możliwości instalacji i indywidualnych wymagań inwestora.

Jak podłączyć kolektor słoneczny do bojera

Samodzielny montaż instalacji solarnej do podgrzewania wody

Pierwszym elementem naszej przyszłej instalacji jest kolektor słoneczny, czyli tak zwany solar. Urządzenie potrzebuje odpowiedniej dawki promieni słonecznych, dlatego warto zapewnić mu montaż w możliwie najbardziej nasłonecznionej ekspozycji. Kolektory kieruje się na południe. Najczęstszym miejscem montażu są dachy i stelaże naziemne. Drugie rozwiązanie będzie świetną opcją, jeśli nasz dach posiada delikatną więźbę i lekkie pokrycie dachowe, które nie powinno być nadmiernie obciążane.

Montaż solarów możemy przeprowadzić samodzielnie, jednak lepszym pomysłem będzie skorzystanie z pomocy fachowca. Solary montowane na dachach budynków wymagają zainstalowania specjalnego statywu. Jego rozmiary muszą być dopasowane do specyfiki kolektora. Ważny jest również odpowiedni montaż do pokrycia dachowego. Specyfika instalacji statywu pod kolektor będzie uzależniona od rodzaju pokrycia dachowego i kąta nachylenia więźby.

Najpopularniejsze pompy ciepła i panele fotowoltaiczne - sprawdź promocje!


Znacznie łatwiejszym pomysłem na samodzielny montaż kolektorów słonecznych jest ustawienie konstrukcji naziemnej. Minusem okazuje się konieczność zagospodarowania niemałej powierzchni użytkowej. Co więcej, panele naziemne muszą być nachylone pod odpowiednim kątem i zorientowanie na południe. Instalacja naziemna nie może być osłonięta przez budynki lub wysokie drzewa, bowiem doprowadzi to do znacznego zmniejszenia wydajności ogrzewania solarnego.

Jak podłączyć kolektor słoneczny do bojlera

Znamy już podstawy podłączenia solarów. W następnym kroku możemy odpowiedzieć na pytanie, jak podłączyć kolektor słoneczny do bojlera. Do montażu potrzebny będzie bojler z dwiema wężownicami, naczynie wzbiorcze do instalacji solarnej oraz zespół pompowo sterowniczy. Co ważne, ostatni element musi być przystosowany do pracy z glikolem, a sterowanie musi posiadać tryb chroniący instalacje przed przegrzaniem w przypadku braku wykorzystania ciepłej wody (tak zwany tryb urlopowy). Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły na temat kolektorów słonecznych.

Duże znaczenie odgrywa także naczynie wzbiorcze. Jego zadaniem będzie wyrównywanie ciśnienia wraz z możliwością odbioru nadmiaru glikolu. Instalacja wszystkich elementów umożliwia wprowadzenie obiegu glikolu przez wymiennik. Miedziane rury transportują płyn z kolektorów do zasobnika i z powrotem. Prowadzimy je możliwie najkrótszą drogą z kolektorów do miejsca montażu bojlera. Pamiętajmy też o odpowiedniej izolacji, która zmniejszy stopień wychłodzenia płynu. Niezbędnym elementem jest także pompa obiegowa, którą przyłączamy do instalacji solarnej. Jej zadaniem będzie wymuszenie przepływu roztworu glikolu, stanowiącego czynnik grzewczy (niezbędny do grzania c.w.u).

Znasz już podstawy, jak podłączyć kolektor słoneczny do bojlera. Wydajność grzania wody zależy od specyfiki instalacji i odpowiedniego doboru poszczególnych elementów. Dlatego warto powierzyć montaż instalacji doświadczonemu specjaliście, który potrafi połączyć centralne ogrzewanie z solarami. Jeśli chcesz uzyskać więcej praktycznych wskazówek, zapoznaj się z pozostałymi artykułami w naszym serwisie. Podpowiemy Ci, jak działają silniki elektryczne. A może zainteresuje Cię również, jaka grubość wylewki nadaje się na ogrzewanie podłogowe?

ikona podziel się Przekaż dalej