Podłączenie okapu w dwóch trybach

Chcąc się dowiedzieć, jak podłączyć okap kuchenny do komina wentylacyjnego, warto wcześniej uświadomić sobie, iż jest to urządzenie, które może działać w dwóch trybach. Od tego będzie zależeć, jakie przewody wentylacyjne, a także czy w ogóle tego typu systemy będą w ogóle stosowane. Montaż okapu tylko pozornie wydaje się łatwym zadaniem. Jednak należy zwrócić uwagę na wiele aspektów, dzięki którym zapewnimy maksymalną wydajność i bezpieczeństwo działającego okapu w kuchni.

Do dwóch trybów pracy okapu w kuchni zaliczymy:

  • Tryb otwarty - montujemy wtedy tzw. wyciąg, który pozwala na odprowadzanie oparów na zewnątrz budynku. Podłączenie okapu musi przebiegać bezpośrednio do kanału wentylacyjnego, który jest zakamuflowany w ścianach lub suficie. Wtedy w zależności od tego, gdzie jest zlokalizowana wentylacja, będziemy mogli zamontować na przykład okap podszafkowy, czy też sufitowy.
  • Tryb zamknięty - jest to rzadsze rozwiązanie, ponieważ brak kratki wentylacyjnej w kuchni rzeczywiście jest nieczęsto spotykane. Wtedy w okapie są zamontowane specjalne systemy z filtrami, które pozwalają na pochłanianie powietrza z pomieszczenia, a następnie po przefiltrowaniu jest ono z powrotem wypuszczane do mieszkania. Takie rozwiązanie określane jest mianem pochłaniacza.

Jak podłączyć okap kuchenny do komina wentylacyjnego?

Najprostszy schemat na podłączenie okapu do kanału wentylacyjnego polega na poprowadzeniu bezpośrednio od okapu przewodu do komina wentylacyjnego, w którym wykonamy wcześniej otwór. Idealnym rozwiązaniem, jest podwójny kanał wentylacyjny. Wtedy nie musielibyśmy używać jednej kratki wentylacyjnej, która zostałaby potraktowana nadal jako otwór do kanału grawitacyjnego. Natomiast pozostałe kratki wentylacyjne będą wykorzystane jako przewody wentylacyjne, a dokładniej jako otwór do kanału na wyciąg mający podłączenie z kominem.

W większości przypadków jednak posiadamy tylko jeden kanał wentylacyjny, zatem możemy zrobić tylko jeden otwór prowadzący do komina wentylacyjnego. W takiej sytuacji decydujemy się na użycie podwójnej kratki wentylacyjnej. Górna część posiada otwór na kanał wentylacyjny. Właśnie do górnej części zostanie poprowadzona rura odprowadzająca opary bezpośrednio do komina. Dzięki temu, że wentylacja w kuchni nadal zostanie zachowana, to będziemy mieli pewność, iż opary nie powrócą do pomieszczenia.

Jakie wybrać systemy do podłączenia okapu?

Jeżeli już wiemy, jak podłączyć okap kuchenny do komina, chociażby przez wykorzystanie pojedynczej lub podwójnej kratki wentylacyjnej, to kolejnym krokiem będzie podjęcie decyzji, z jakich materiałów zamontować kompletny kanał. Jednym z polecanych elementów jest rura PCV, która doskonale odprowadzi wszelkie opary przez przewody wentylacyjne. Najczęściej do wyboru jest rura okrągła, jak i również rura płaska.

Planując montaż rur pod przewód kominowy, możemy również wybrać rury spiro. Warto wiedzieć, że często wentylacja, którą budują rury spiro jest dużo tańsza od innych rozwiązań. Trzeba mieć świadomość tego, iż przewody wentylacyjne łączące wyciąg i kanał kominowy, wykonane są z blachy ocynkowanej. Rury spiro na pewno posiadają wiele zalet, ponieważ można dzięki nim wykonać solidne podłączenie pod kanał kominowy. Ponadto wentylacja do takich okapów jak podszafkowy czy wyspowy, jest bardzo lekka. Niestety rury spiro mogą nieco hałasować, jeżeli uruchomimy wyciąg w kuchni. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o okapach kuchennych.

Oczywiście podłączając okap podszafkowy, czasami musimy poprowadzić kanał wentylacyjny na prawo lub lewo. Wtedy też sprawdzą się różnego rodzaju kształtki. Oczywiście, im będzie ich mniej, tym lepiej. Jeżeli zamierzamy wykonać montaż rur na prawo, to nie wybieramy obojętnie jakiej kształtki, ale właśnie takiej, która jest dedykowana do kierowania kanału na prawo. Oprócz tego, z czego wykonane są rury wentylacyjne, istotna jest również ich odpowiednio dopasowana średnica. Najczęściej przewód kominowy posiada średnicę 12 lub 15 cm.

Na jakiej wysokości okap powinien być zamontowany w kuchni?

Niezależnie od tego, czy okap podszafkowy będzie wymagał, aby przewód wentylacyjny był skierowany na prawo lub lewo, to nie możemy zapomnieć również o tym, na jakiej wysokości okap musi być przywieszony. Okazuje się, że montaż wyciągu pod tym względem nad kuchenką, jest mocno uzależniony zarówno od samego okapu, jak i również typu kuchenki.

Zastanawiając się nad tym, na jakiej wysokości okap powinien być zamontowany, to rzeczywiście minimalna odległość, jaka pojawia się we wskazaniach od producentów, najczęściej wynosi od 60 do 70 cm. Jednak w przypadku okapu sufitowego, ta odległość będzie wynosić już 150 cm. Wiedząc już, na jakiej wysokości okap powinien być zamontowany, a także jakie rury do kanału wentylacyjnego zastosować, będziemy mogli podjąć się samodzielnego montażu wyciągu.

ikona podziel się Przekaż dalej