Wyłącznik schodowy w domu jednorodzinnym

Zalety podłączenia instalacji oświetleniowej z wyłącznikami schodowymi

Połączenie w pary włączników schodowych umożliwia sterowanie światłem z dwóch różnych miejsc. Tego rodzaju instalację najlepiej jest planować na poziomie projektowania domu, ponieważ układ elektryczny wymaga dostępu w puszce do większej liczby przewodów. Do zalet można zaliczyć:

  • Wygodne zapalanie i gaszenie światła podczas korzystania z dużej powierzchni domu jednorodzinnego. Duża liczba punktów świetlnych - kinkiety, lampy, żyrandole, oświetlenie wejścia i podjazdu – w przypadku indywidualnego przełącznika, wymagałaby dużego nakładu czasu, aby w odpowiednich pomieszczeniach światła najpierw zapalić, a potem zgasić, podchodząc do każdego punktu oddzielnie. Wyłączniki schodowe można umieścić w dogodnych miejscach, grupując je odpowiednio.
  • Wygodne sterowanie oświetleniem zewnętrznym domu. Efektowne i praktyczne umieszczenie świateł na tarasie, przy podjeździe albo w ogrodzie dodaje budynkowi uroku. Końcowy efekt, przynajmniej dla gospodarzy domu, byłby jednak mniej spektakularny, gdyby zachodziła konieczność podchodzenie do każdego przełącznika z osobna, na dodatek na zewnątrz bez względu na pogodę.
  • Korzystanie ze schodów między kondygnacjami domu. Klatkowy wyłącznik schodowy umożliwia zapalenie światła na schodach na jednej kondygnacji i zgaszenie go na drugiej. Schodzenie po schodach tylko po to, aby zgasić światło, wydaje się mało rozsądne.
  • Sterowanie oświetleniem w sypialni i innych pomieszczeniach. Nie tylko wyłącznik klatkowy, ale również podłączenie tego typu w sypialni albo jadalni, może ułatwić domownikom życie. Łatwo można sobie wyobrazić wygodę gaszenia światła w kuchni, przebywając w jadalni, albo w sypialni – bez konieczności wstawania z łóżka.

Jak podłączyć włącznik schodowy - schemat podłączenia

Połączenie gniazda elektrycznego albo źródła światła ze zwykłym wyłącznikiem wymaga obecności w puszce przewodu zasilającego fazowego i neutralnego. Planując montaż włącznika schodowego, trzeba zawczasu przewidzieć nieco inny schemat montażu. Aby obwód elektryczny mógł być zamykany i otwierany z dwóch odległych miejsc, wyłączniki schodowe muszą być połączone dwoma przewodami. Układ połączenia przewodów zapewnia zamknięcie obwodu (albo otwarcie) w jednym łączniku i otwarcie (albo zamknięcie) w drugim.

Przed samodzielnym montażem włącznika schodowego, który, nawiasem mówiąc, nie jest bardziej skomplikowany niż na przykład malowanie łazienki, trzeba zaopatrzyć się w kilka elementów:

  • próbnik napięcia, który jest konieczny w samodzielnych pracach elektrycznych;
  • puszki, które pozwolą bezpiecznie i pewnie połączyć przewody elektryczne;
  • taśma izolacyjna do bezpiecznego zaizolowania przewodów elektrycznych;
  • osłona okablowania, jeśli montuje się instalację na przykład na poddaszu, gdzie występują materiały łatwopalne.

Zapalanie i gaszenie światła z dwóch miejsc wymaga montażu dwóch przełączników. Zmiana stanu obwodu elektrycznego na otwarty lub zamknięty odbywa się poprzez przełączenie jednego z nich. Jeśli natomiast zachodzi potrzeba sterowania światłem z trzech miejsc, na przykład w przypadku klatki schodowej na dwóch poziomach, trzeba obwód rozbudować o dodatkowy wyłącznik krzyżowy. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o instalacjach elektrycznych w domu.

Jak wybrać włącznik schodowy do domu?

Rodzaje włączników schodowych

Włączniki instalacyjne podobnie jak gniazda mają budowę i sposób montowania zależny od rodzaju instalacji. Są powszechnie dostępne w marketach i wybory należy dokonać, biorąc pod uwagę zastosowanie włącznika, jego parametry oraz cechy zewnętrzne. Poza budową wewnętrzną włączniki schodowe różnią się też wyglądem. Kolor powinien być dostosowany do koloru ścian i tworzyć z nimi harmonijną kompozycję. Włącznik może zlewać się z tłem ścian albo przeciwnie, być ozdobnym akcentem w kontrastowym kolorze. 

Ze względu na sposób montażu na ścianie włączniki schodowe dzieli się na podtynkowe i natynkowe. Obudowa natynkowych, w której znajdują się wszystkie elementy włącznika, jest zamocowana na powierzchni ściany. Włącznik podtynkowy klatkowy potrzebuje gniazda w ścianie do ukrycia obudowy. Elementem ozdobnym może być nakładka-przycisk w odpowiednim kolorze.

Ze względu na liczbę obwodów elektrycznych, które mogą obsługiwać, włączniki schodowe można podzielić na pojedyncze i podwójne. Włącznik pojedynczy posiada na obudowie jeden przycisk, który włącza i wyłącza światło w jednym miejscu. Włącznik podwójny umożliwia włączanie/wyłączanie jednego albo dwóch obwodów elektrycznych niezależnie od siebie. Oznacza to, że można zapalić tylko część żarówek żyrandola, albo wszystkie.

Atrakcyjne promocje - sprawdź koniecznie

Nowe rozwiązania budowy włączników schodowych

Producenci osprzętu elektrycznego nie pozostają w tyle za nowoczesną techniką i poza tradycyjnymi włącznikami schodowymi proponują też bardziej funkcjonalne rozwiązania. Włącznik dotykowy, na przykład, posiada pola dotykowe – jedno lub więcej – i umożliwia obsługę kilku obwodów. Dodatkową zaletą może być nowoczesne wzornictwo i kolor.

Włącznik zaopatrzony w czujnik ruchu wykrywa obecność w pobliżu i zapala światło. Rozwiązanie może być przydatne przy schodach, kiedy w nocy trudno znaleźć właściwy przycisk. Podobnym ułatwieniem są włączniki podświetlane.

Włączniki schodowe zyskują na wszechstronności zastosowania, jeśli zostaną zainstalowane wraz z nimi włączniki krzyżowe. Dzięki nim możliwe staje się sterowanie oświetleniem nie tylko z dwóch miejsc, ale również z trzech i więcej. O ile do zapalania i gaszenia światła z dwóch miejsc (typowe schody) wystarczą dwa włączniki schodowe, to cztery miejsca wymagają montażu dwóch włączników schodowych i dwóch krzyżowych. Oczywiście połączenie wszystkich włączników wymaga odpowiedniej liczby przewodów, co należy przewidzieć na etapie projektowania instalacji elektrycznej w domu.

Włączniki schodowe nie tylko na schodach

Główne zastosowanie włącznika schodowego polega na sterowaniu oświetleniem na różnych kondygnacjach mieszkania. Umieszczenie jednego kontaktu na dole albo na górze schodów wiązałoby się z wchodzeniem w jedną stronę po ciemku, ewentualnie ze zbędnym pozostawianiem włączonego oświetlenia na długo. Włączniki schodowe umożliwiają zapalanie i gaszenie światła w dogodnych miejscach.

Wyłącznik schodowy, mimo jednoznacznej nazwy, ma zastosowanie również na długich korytarzach, w dużych pomieszczeniach, a nawet w sypialni do wygodnego gaszenia światła bez wstawania z łóżka. Montaż i podłączenia większej liczby łączników wymagają pewnej wiedzy i doświadczenia. Wyzwania w rodzaju malowanie łazienki albo jak wyregulować drzwi, a nawet jak podłączyć włącznik schodowy, mieszczą się jednak w przedziale możliwości przeciętnego majsterkowicza.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 89,6% czytelników artykuł okazał się być pomocny