Dopasowanie zbiornika na wodę

Pierwszym krokiem w procesie podłączania zbiornika na deszczówkę do rynny jest wybór odpowiedniego pojemnika. Istnieje wiele różnych opcji, które można dostosować do swoich potrzeb i dostępnej przestrzeni. Ważne jest, aby zbiornik był wykonany z trwałego materiału niepodatnego na korozję. Dobrze również wybrać odpowiednią pojemność, zgodną z zapotrzebowaniem na wodę deszczową w danym gospodarstwie domowym. Warto też zwrócić uwagę na system filtracji zapobiegający przedostawaniu się zanieczyszczeń do pojemnika. Wybór odpowiedniego zbiornika na deszczówkę to kluczowy krok zapewniający skuteczne gromadzenie wody opadowej. Dlatego warto zdecydować się na produkt wysokiej jakości. Taki kupisz np. w Leroy Merlin: https://www.leroymerlin.pl/nawadnianie/zbiorniki-na-deszczowke-konewki/zbiorniki-na-deszczowke,a299.html

Dopasowanie zbiornika na wodę
Dopasowanie zbiornika na wodę

Umiejscowienie zbiornika na wodę

Kolejny etap to umieszczenie zbiornika na wodę na tyle wysoko, aby można było bezproblemowo podłączyć go do rury spustowej. Najlepszym miejscem jest zazwyczaj to znajdujące się tuż przy górnej krawędzi, tak aby kolektor rynnowy mógł skutecznie doprowadzać wodę. W ten sposób, gdy zbiornik zostanie w pełni wypełniony, kolektor automatycznie zatrzymuje dopływ wody, a deszczówka spływa bezpośrednio do dalszych odcinków rury spustowej. Poprawne umiejscowienie zbiornika w stosunku do rynny zapewnia efektywną pracę systemu zbierania wody deszczowej.

Przygotowanie rynny

Przygotowanie samej rynny jest również ważnym etapem przy podłączeniu zbiornika na deszczówkę do systemu. Co to oznacza w praktyce? Najpierw powinno się oczyścić rynnę z liści, gałęzi, błota i innych zanieczyszczeń, które mogą ograniczać przepływ wody deszczowej. Następnie warto dokładnie sprawdzić jej stan techniczny i ewentualnie przeprowadzić naprawy, takie jak uszczelnienie nieszczelnych połączeń czy wymiana uszkodzonych fragmentów. Ważne jest, aby rynna zapewniała swobodny przepływ deszczówki, co pozwoli na skuteczne zbieranie wody i dalsze jej wykorzystanie.

Podłączenie rury spustowej

Kolejnym krokiem przy instalacji systemu zbierania deszczówki jest podłączenie rury spustowej. W tym celu należy odpowiednio skrócić rurę, aby pasowała do pożądanego miejsca podłączenia. Następnie rurę spustową mocuje się do rynny za pomocą specjalnych klipsów lub uchwytów, zapewniając solidne i szczelne połączenie. Ważne jest również ustalenie odpowiedniego spadku, aby zapewnić wodzie deszczowej swobodny przepływ. Podłączenie rury spustowej umożliwia skierowanie deszczówki do zbiornika na wodę – miejsca, w którym jest przechowywana do późniejszego wykorzystania.

Dopasowanie zbiornika na wodę
Dopasowanie zbiornika na wodę

Podłączenie kolektora rynnowego

Jednym z często wykonywanych działań jest połączenie dedykowanego kolektora rynnowego. Umieszcza się go na odpowiedniej wysokości rury spustowej. Niezbędne jest precyzyjne dopasowanie podłączenia do poziomu zbiornika. Kolektor rynnowy powinien być umieszczony blisko górnej krawędzi zbiornika na wodę. Następnie, końcowy element kolektora zostaje wprowadzony do zbiornika (wcześniej, najlepiej przy użyciu wiertarki, należy wykonać odpowiedni otwór). Głównym zadaniem tego elementu jest kierowanie wody do momentu osiągnięcia właściwego poziomu. Kiedy zbiornik na wodę zostanie w pełni napełniony, kolektor zatrzymuje dopływ, a tym samym pozwala deszczówce na bezpośredni spływ do kolejnych odcinków rury spustowej.

Przeprowadzenie testu całej instalacji

Po podłączeniu wszystkich elementów nadchodzi czas na przeprowadzenie testu całej instalacji. Dzięki temu można sprawdzić poprawność działania oraz skuteczność systemu. Podczas testu należy ocenić przepływ wody deszczowej przez rynnę i rurę spustową, monitorując czy nie ma przecieków bądź ewentualnych blokad. Sprawdza się również czy kolektor rynnowy działa poprawnie, kierując wodę do zbiornika na deszczówkę i zapobiegając jego przepełnieniu.

Dopasowanie zbiornika na wodę
Dopasowanie zbiornika na wodę

Narzędzia do podłączenia zbiornika na deszczówkę – jakie przygotować?

Przed przystąpieniem do działania warto przygotować odpowiednie narzędzia. Jakie? Z pewnością przyda się wiertło – niezbędne do wiercenia otworów w ziemi lub betonie, w których zostanie zamontowany zbiornik. Z kolei młotek jest niezastąpiony do lokowania kołków mocujących. Przydadzą się także nożyce do metalu (umożliwiają precyzyjne cięcie rur), a także klucze płaskie, nasadowe, imbusowe oraz śrubokręty (niezbędne do skręcania czy mocowania różnych elementów).

ikona podziel się Przekaż dalej