Jak Polacy oszczędzają i w co inwestują pieniądze w czasie pandemii?
Poduszka finansowa jest tym, do czego dąży większość z nas - poczucie niezależności, możliwość zadbania o potrzeby swoje i rodziny, radzenie sobie z nieprzewidzianymi wydatkami. Wszystko to jest możliwe właśnie dzięki oszczędzaniu. Pandemia jednak pokrzyżowała plany wielu z nas, utrudniając zarówno odkładanie pieniędzy, jak i planowanie wydatków, a także inwestowanie. Według badania przeprowadzonego przez Federację Konsumentów i Fundację Rozwoju Rynku Finansowego, aż jedna trzecia badanych deklaruje pogorszenie sytuacji materialnej ze względu na COVID-19. W takich warunkach oszczędzanie jest trudniejsze. Jak zatem Polacy oszczędzają i co jest według nich najkorzystniejszą możliwością inwestycji?
Czy Polacy oszczędzają podczas pandemii?
Chociaż mogłoby się wydawać, że pandemia znacząco zmieni podejście Polaków do finansów, badanie Federacji Konsumentów i Fundacji Rozwoju Rynku Finansowego pokazuje wyraźnie, że COVID-19 nie stał się motywacją do tego, by oszczędzać. Tylko 29% badanych zadeklarowało, że rzeczywiście pandemia zmieniła ich podejście do tworzenia poduszki finansowej. Niepokoić może również fakt, iż aż 14 osób na 100 deklaruje, że nie posiada żadnego zabezpieczenia finansowego i nie sądzi, by ich sytuacja miała zmienić się w najbliższych miesiącach. Zaledwie 6% badanych twierdzi, że ich oszczędności zwiększyły się podczas pandemii. Natomiast 31% osób przyznaje, że ich poduszka zmniejszyła się. Jak zatem widać, COVID-19 przyczynił się raczej do wydawania oszczędności, niż ich gromadzenia.
Sposoby Polaków na oszczędzanie
Chociaż oszczędności nie są najmocniejszą stroną dużej części Polaków, warto poznać sposoby na odkładanie pieniędzy, które mogą przydać się w trakcie pandemii i w czasie odmrażania gospodarki.
- Planowanie domowego budżetu – porównanie przychodów i wydatków z miesiąca na miesiąc (oraz miesiąc do miesiąca w perspektywie rocznej). W budżecie należy uwzględnić zarówno stałe wydatki, takie jak rachunki czy żywność, jak i spodziewane koszty, takie jak zakup obuwia bądź wyjścia z rodziną.
- Cięcie wydatków – połowa badanych stwierdziła, iż w przypadku problemów finansowych mogłaby zrezygnować z usług, które nie do końca są im potrzebne (Netflix, Spotify itd.). Jednak cięcie kosztów może oznaczać także zmniejszenie częstotliwości wyjść do kina czy restauracji. Jak wskazuje badanie „Barometr oszczędności” przeprowadzone przez IMAS International, Polacy w trakcie pandemii mniej wydawali między innymi na ubrania, kosmetyki oraz zabiegi kosmetyczne.
- Zakupy z listą – kompulsywne zakupy to problem wielu Polaków. Przygotowana lista może znacząco zmniejszyć codzienne wydatki właśnie dzięki temu, iż zmniejsza ilość niepotrzebnych produktów w koszyku. Niemal co piąty Polak deklaruje ograniczenie wydatków na jedzenie.
Inwestycje w czasie pandemii
Pandemia nie okazała się także zbyt dobrym czasem na pomnażanie swojego kapitału. Ze względu na obecne stopy procentowe oraz inflację, coraz więcej Polaków rezygnuje z trzymania pieniędzy na lokatach. Również konta oszczędnościowe przestały być interesującym produktem ze względu na ich niskie oprocentowanie. Mogą one jednak zachęcać do regularnego odkładania pieniędzy i tworzenia stabilnej poduszki finansowej. Jednym z bardziej interesujących rozwiązań dla osób pragnących odkładać swoje pieniądze są obligacje skarbowe. Już w maju zeszłego roku, pomimo obniżki oprocentowania, Ministerstwo Finansów poinformowało, iż do tej pory sprzedało obligacje skarbowe o wartości 28,4 miliarda złotych. Zainteresowanie obligacjami rośnie, gdyż Polacy szukają bezpiecznych sposobów na inwestowanie swoich pieniędzy. Warto jednak pamiętać, iż obligacje skarbowe nie muszą oznaczać gwarantowanego zysku.
Oszczędności Polaków w różnych formach
Według badania Instytutu Badawczego KANTAR dla firmy Universe Properties Group Sp. Z o.o. ze stycznia tego roku, aż 30% respondentów odpowiedziało negatywnie na pytanie, czy posiadają oszczędności. Nie napawa to optymizmem. Na szczęście aż 64% badanych Polaków może powiedzieć, iż posiada poduszkę finansową – i to w różnych formach. Co interesujące, 27% z tego grona posiada oszczędności w formie nieruchomości (mieszkań), 22% wskazuje na oszczędności w postaci gruntów. Tłumaczy to z pewnością rekordy padające na rynku nieruchomości – w 2020 roku oddano do użytkowania niemal 222 tysiące mieszkań. Aż 27% respondentów wskazywało natomiast, że najlepszą możliwością inwestycji jest w tej chwili zakup własnych gruntów/działki (20% postawiło na zakup mieszkania). Według Polaków jest to w tej chwili najbezpieczniejsza i najbardziej stabilna forma zabezpieczenia swoich finansów. Trzymanie pieniędzy w domu, banku czy na lokacie nie jest już w żaden sposób atrakcyjne.
Niestety nie wszyscy Polacy mogą liczyć na swoje oszczędności w czasie kryzysu. Na szczęście z dostępnych badań wynika, iż osoby posiadające dodatkowe środki są w stanie skutecznie o nie zadbać, wybierając bezpieczne formy inwestycji, takie jak zakup mieszkania czy gruntu.
Artykuł powstał we współpracy ze Smartney.pl oferującym pożyczki online.
artykuł sponsorowany