Estetyczne łączenie płytek z panelami podłogowymi

Jak połączyć panele z płytkami? Przede wszystkim w sposób estetyczny! Mocno wzorzysty kafelek w kuchni może nie współgrać z rzucającym się w oczy panelem w salonie. Takie przejścia między przestrzeniami o innym celu funkcjonalnym muszą być wykonane z zachowaniem zasad estetyki. Choć najnowsze trendy są coraz bardziej odważne, to wybór kafelków, korka czy listew powinien być w zgodzie z przyszłymi domownikami. Gres, glazura czy terakota dostępna w marketach budowlanych pozwala na dostosowanie wyboru do gustu każdego klienta.

Decydując się na jedno z rozwiązań przy łączeniu płytek/kafelek z panelami jest to, aby obie powierzchnie były zbliżone do siebie klasą ścieralności. Ułatwi to znacznie funkcjonowanie codzienne i ewentualne remonty. Panele i płytki podłogowe o podobnej klasie ścieralności będą się na równi zużywać i dzięki temu nie będzie widocznego kontrastu między nimi po latach. Wymiana podłogi, jak każdy zapewne może się domyślać, nie należy do prostych czynności. Wybór terakoty, kafli, glazury czy gresu to decyzja na lata, ponieważ nie wchodzi w grę ich coroczna wymiana.

Wszelkie łączenia panela z płytką ceramiczną czy innym rodzajem podłóg musi być dokładnie wykonane. Zwłaszcza jeśli połączenie będzie bez listwy. Każde niedokładne dopasowanie płytki i panela będzie nie tylko widoczne, ale także stanie się miejscem zbierania się śmieci czy kurzu. Listwa łączeniowa jest łatwiejsza w montażu, ponieważ może ona ukryć niewielkie mankamenty kafli, paneli, gresu czy glazury. Co ważne, nie zawsze trzeba wybierać inną podłogę do kuchni, a inną w salonie. Modne obecnie są także rozwiązania, kiedy to na całej przestrzeni są takie same płytki podłogowe.

Przejście między salonem a kuchnią bez listwy

Najczęściej ostatnio wybierane są łączenia kafla z panelem bez listew. W tej grupie można wyróżnić połączenie z wykorzystaniem masy akrylowej i masy korkowej, które pełnią rolę wypełniaczy szczelin. Pomiędzy panelami, a płytkami ceramicznymi czy wybranym rodzajem terakoty listwa nie zawsze musi być. Jest ona zawsze dodatkowym elementem wystroju, które nie każdy chce mieć. Korek czy akryl mogą skutecznie połączyć dwa rodzaje podłóg i dać efekt płynnego przejścia między wzorami. Takie samo rozwiązanie można zastosować również przy drzwiach, kiedy to rezygnuje się z typowego progu.

stylowe połączenie kafalków z panelami, jaką klasę ścieralności powinny posiadać płyki i panele ułożone obok siebie
Jak wykonać przejście między salonem a kuchnią bez listwy, nowoczesne listwy łączeniowe do podłóg

Korek czy masa akrylowa dostępna jest w wielu kolorach, co ułatwia dobór odpowiedniego do reszty podłogi. Aplikacja masy uszczelniającej jest dość prosta i można ją wykonać bez problemu, wykorzystując specjalny pistolet. Jeśli dojdzie do uszkodzenia masy po kilku latach, można ją położyć ponownie. Samo połączenie paneli z płytkami może mieć ciekawy wzór. Niekoniecznie obowiązuje jedynie łączenie na prosto, ponieważ często wybieranym rozwiązaniem jest połączenie po skosach czy  zgodnie z inwencją twórczą architekta. Łączenie paneli z płytkami na otwartej przestrzeni jest bardziej widoczne niż przy drzwiach, dlatego można pozwolić sobie na więcej swobody i ponieść wyobraźni. Sprawdź także ten artykuł z poradami, jak kłaść panele podłogowe.Jak połączyć panele z płytkami? Praktyczne rozwiązania

Inne pomysły na połączenie paneli z płytkami to wykorzystanie listew. Mogą być one aluminiowa, stalowe, plastikowe czy drewniane. Każdy rodzaj listew będzie miał swoje plusy i minusy, ale chętnych na takie rozwiązania nie brakuje. Listwa nie musi być również cienka, ale może być nieco szersza i lepiej wkomponowana np. w wystrój wnętrza. Szeroki wybór listew podłogowych pozwala na takie ciekawe połączenia.

Połączenie paneli z płytkami przy pomocy listwy nie musi być proste jak od linijki. Podobnie jak w przypadku łączenia bezlistwowego wzór może być dowolny. Nowoczesne listwy łączeniowe zapewniają taki efekt i przede wszystkim są tak zbudowane, aby mogły dostosować się do łączenia. Warto pamiętać o tym, że listwa łączeniowa to nie tylko „konieczność”, ale także ma być elementem dekoracyjnym.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 96,7% czytelników artykuł okazał się być pomocny