Gont bitumiczny na dachu - zastosowanie

Jednym z możliwych pokryć dachowych jest gont. Występuje on pod różną nazwą i formą. Dostępny na runku jest gont bitumiczny, gont papowy czy karpiówka. Gont to inaczej mówiąc dachówki bitumiczne, które są następstwem dawnego gontu drewnianego. Bitum to wysokiej jakości rodzaj pokrycia, który kładzie się przykładowo na dach domu czy altany. Układanie gontu powinno być jednak zgodne z wymaganiami budowalnymi w danej gminie.

Zastosowanie gontu bitumicznego jest bardzo szerokie z uwagi na jego szczególne właściwości. Dachówki bitumiczne są odporne na siarczysty mróz, a także na promienie słoneczne. Dlatego też są dość popularne np. przy kryciu dachu altany. Gont bitumiczne kładzie się niezwykle łatwo, ponieważ jest on dość lekki. Zaletą gontu (papowego, karpiówki, bitumicznego) jest to, że nie obciąża on zbytnio konstrukcji budynku czy zabudowy ogrodowej.

Jak położyć gont? Prawidłowy montaż

Przed pracami dekarskimi należy wykonać wszelkie potrzebne obróbki blacharskie. Powinny być one gotowe przed rozpoczęciem układania gontu bitumicznego. W przypadku zastosowania blachy stalowej trzeba ją odpowiednio przygotować pod nałożenie kleju. Wystarczy ją zagruntować, by mogła przyjąć klej do mocowania gontu. Do obróbek blacharskich dołącza się także wykonanie wentylacji pokrycia dachowego czy systemu rynnowego.

Gont należy kłaść, zaczynając od najniższej położonej warstwy. Najlepiej jest skorzystać z usług doświadczonych dekarzy, którzy układanie gontu wykonają prawidłowo. Krycie dachu przy użyciu dachówki bitumicznej powinno się odbywać w pasach, a każdy z nich musi być ułożony odpowiednio. Montaż gontu na dachach odbywa się przy pomocy specjalistycznego kleju, o którym nie można zapomnieć.

Panele fotowoltaiczne - atrakcyjne ceny!

Prace budowlane na dachu domu, jak wykończyć dach, jak przygotować podłoże pod gont
Jakie prace trzeba wykonać przed położeniem gontu na dach, gdzie kupić gont na dach

Gont papowy, bitumiczny czy karpiówka kładzie się przy użyciu łączników, a na każdym pasie uzyskuje się odpowiednie przesunięcie względem pasa poniżej. Podczas układania gontu bitumicznego należy postępować niezwykle starannie, ponieważ wszelkie niedoskonałości będą zmniejszać szczelność pokrycia. Nie można położyć gontu ot tak, bez dokładnych pomiarów i przycięć. Sprawdź także ten artykuł na temat zalet i wad gontu bitumicznego.

Układanie gontu – porady praktyczne

Na początku montażu należy najpierw wyposażyć się w potrzebny sprzęt i materiały. Z pewnością przyda się poziomica, miara czy młotek. Takie podstawowe narzędzia z pewnością każdy ma w swoim warsztacie. Aby położyć gont, potrzebny będzie również nóż dekarski i wspomniany we wcześniejszym rozdziale specjalistyczny klej. Na opakowaniu kleju powinna znaleźć się dokładna instrukcja do jego zastosowania. Z narzędzi dekarskich nie można także zapomnieć o szpachli czy szczotce dekarskiej.

Gont z łatwością można położyć na altanie czy innych konstrukcjach ogrodowych z uwagi na jego niewielki ciężar. Wykorzystanie dachówki bitumicznej nie powinno spowodować przeciążenia szkieletu konstrukcji. Jak zbudować domek na drzewie? Czy można wykorzystać krycie gontem, czy papą bitumiczną? Czemu nie!

Aby skutecznie kłaść gont, należy prawidłowo przygotować podłoże dla dachówki bitumicznej. Układanie gontu na altanie będzie łatwiejsze niż na domu, ponieważ dużo mniejszy będzie problem z ewentualną wentylacją. Zaletą gontu jest to, że kładzie się go także na starą warstwę pokrycia bez ryzyka uszkodzenia konstrukcji dachowej. Gont bitumiczny czy papę bitumiczną kładzie się łatwo i szybko. Wcześniej jednak lepiej jest zapoznać się z instrukcją układania.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 84,8% czytelników artykuł okazał się być pomocny