Jak pomalować meble? Porady dotyczące farb

Starą, poczciwą meblościankę, której okleina jest w dobrym stanie, możemy przemalować za pomocą farby kredowej na dowolny kolor. W przypadku, gdy okleina odchodzi w widocznych miejscach, możemy spróbować okleić mebel za pomocą dekoracyjnej folii samoprzylepnej lub tapety do mebli. Ciekawym pomysłem, zwłaszcza w małych pomieszczeniach, może okazać się oklejenie mebli okleiną lustrzaną, która optycznie powiększy wnętrze.

Odnawianie mebli za pomocą farb kredowych, które potrafią odmienić oblicze każdego przedmiotu. Większość tego typu farb doskonale sprawdzi się podczas malowania mebli oraz powierzchni ścian. Przed ich wykorzystaniem nie ma potrzeby odpowiedniego przygotowania powierzchni. Nie musimy więc usuwać struktury mebli. Co ciekawe, niektóre rodzaje farb kredowych nadają się również do malowania tapicerki. Porady na temat wyboru farby do mebli znajdziesz w tym artykule.

Samodzielne malowanie mebli nie jest trudne. Większość farb emulsyjnych lub proszkowych świetnie się sprawdzają. Dzięki temu można odświeżyć meble.
Jak pomalować meble samodzielnie? Jakie farby wybrać? Sprawdź!

Malowanie mebli lakierowanych

Meble lakierowane wymagają odpowiedniego przygotowania przed ich pomalowaniem. Istotną kwestią jest usunięcie warstwy lakieru lub zmatowienie jej przed malowaniem. Aby zmienić oblicze mebla, w celu pomalowania go na przykład naturalną bejcą, niezbędne będzie dostanie się do oryginalnej powierzchni czystego drewna. Wówczas uzyskamy pożądany efekt. W przeciwnym razie, farba nałożona na stary lakier przyczyni się do powstania zacieków i smug i nie zabezpieczy drewna w odpowiedni sposób.

Najmodniejsze gałki meblowe - sprawdź ceny!

Malowanie mebli z płyty pokrytej fornirem

Meble z płyty meblowej, podobnie jak meble drewniane, możemy odnowić poprzez malowanie. Możliwe jest bowiem malowanie mebli z płyty pokrytej fornirem. Stół, komoda, półka wykonana z tego materiału powinna być odpowiednio oczyszczona za pomocą środku odtłuszczającego, który z powodzeniem wykorzystywany jest w kuchni. Następnie zmywamy wodą mebel i szlifujemy papierem ściernym o grubości 180 lub240.

Kolejnym krokiem jest dokładne usunięcie pyłu. Malowanie mebli z okleiny kończymy pokryciem wodorozcieńczalną emalią przeznaczoną do drewna. Tego rodzaju farby znajdziemy w ofercie firm, takich jak Benjamin Moore czy Beckers. Jeśli zdecydujesz się na farbę akrylową, w tym artykule znajdziesz porady na temat jej wyboru i stosowania.

Renowacja mebli - znajdź specjalistę w Twoim mieście
Wybierz z ponad 13 000 polecanych specjalistów od renowacji mebli z serwisu Fixly:

Malowanie mebli z płyty pokrytej laminatem

Meble laminowane, podobnie jak meble fornirowane należy odpowiednio przygotować do pokrycia farbą. Malowanie mebli z płyty pokrytej laminatem należy poprzedzić nałożeniem podkładu dwuskładnikowego, który z powodzeniem stosuje się na płyty MDF, HDF, drewno, sklejki. Jest to produkt, który charakteryzuje się wysoką przyczepnością, niezależnie od rodzaju powierzchni. Kolejnym preparatem, dzięki któremu malowanie mebli z okleiny będzie skuteczne, jest wykorzystanie lakieru przemysłowego.

Na sklepowych półkach znajdziemy również produkty, które nie wymagają odpowiedniego szlifowania mebli z płyty. Mowa przede wszystkim o farbach renowacyjnych lub farbach kredowych. Jednak przed użyciem tego typu farb istotne jest oczyszczenie i odtłuszczenie powierzchni.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 94,8% czytelników artykuł okazał się być pomocny