Wybieramy wieszak do telewizora na ścianie

W ofertach handlowych znajdziemy różne rodzaje wieszaków na telewizor. Jak więc podwiesić TV? Największą popularnością cieszą się uchwyty naścienne, które możemy zamontować na dowolnie wybranej wysokości. Przeglądając oferty sklepów znajdziemy dwa typy uchwytów ściennych:

Uchwyt na telewizor LED lub LCD bez regulacji – służy do mocowania telewizora w jednej płaszczyźnie. Przeważnie posiada regulowany rozstaw otworów na śruby montażowe. Dzięki temu możemy go łatwo dobrać do rozmiaru naszego telewizora. Największą zaletą uchwytów bez regulacji jest ich niewielki rozmiar. Uchwyt chowa się za telewizorem i jest całkowicie niewidoczny.

Uchwyt do TV z regulacją – umożliwia przesuwanie telewizora w poziomie oraz regulację jego kąta nachylenia. Dzięki temu zyskujemy możliwość bezproblemowej zmiany położenia naszego sprzętu. Jedyną wadą uchwytów z regulacją jest ich większy rozmiar. Rozbudowana regulacja jest bardziej widoczna i musi być dopasowana do specyfiki odbiornika. Głównym kryterium wyboru będzie tu waga telewizora oraz rozmiar ekranu. Przed zakupem uchwytu z regulacją warto zmierzyć rozstaw otworów na śruby montażowe i sprawdzić, czy pasują do mocowań w naszym telewizorze.

Mocowanie uchwytów pod telewizor jest bardzo proste. Wystarczy nam wiertarka i poziomnica. Pozostałe elementy montażowe znajdują się już w opakowaniu od uchwytu. Podczas montażu stosujmy się do instrukcji podanej przez producenta. Jednak zwróćmy szczególną uwagę na wypoziomowanie lokalizacji otworów montażowych. To od nich zależy, czy nasz telewizor będzie powieszony poprawnie.

Szukając uchwytów warto zwrócić uwagę nie tylko na cenę i wygląd, ale również na jakość wykonania. Wadliwie wykonany uchwyt może spowodować uszkodzenie telewizora, jak również niebezpieczeństwo na przykład dla dzieci. Sprawdzone, przetestowane uchwyty do telewizorów można znaleźć na przykład w naszym sklepie klikając tu.

Schowanie kabli można zrobić montując w ścianie odpowiedni uchwyt, którego wlot powinien znajdować się przy samym gniazdku elektrycznym lub antenowym.
Jak powiesić telewizor na ścianie i schować w niej kable?

 Jak schować kable od telewizora w ścianie nowego domu?

Jednym z najefektywniejszych sposobów ukrywania kabli jest wykonanie bruzdy w nieotynkowanej ścianie. Rozmiary bruzdy nie powinny przekraczać 10 cm szerokości i 9 cm głębokości. Długość kanału będzie uzależniona od specyfiki naszego wnętrza. Wlot powinien znajdować się przy gniazdku elektrycznym lub antenowym. To w nim ukryjemy kable. Z kolei wylot najlepiej wykonać na wysokości 1/3 telewizora. Dzięki temu kable wychodzące ze ściany będzie można łatwo podpiąć. Przy okazji przemyślmy też kwestię wykonania kanałów dla przewodów głośnikowych.

W bruździe układamy peszle lub tworzymy specjalny kanał z rurek PCV. Warto je przytwierdzić do ściany za pomocą pianki montażowej. Rozmiary peszyli lub kanału dobieramy tak, by umożliwić sobie późniejsze wyjęcie kabli. Po ułożeniu i zamontowaniu wszystkich kanałów możemy rozpocząć tynkowanie ścian. Pamiętajmy jedynie, że w miejscu bruzdy warto ułożyć siatkę z tworzywa sztucznego. Dzięki temu zabezpieczymy się przed powstawaniem ewentualnych pęknięć.

Powyższa metodę ukrywania kabli warto stosować jedynie na nieotynkowanych ścianach. Wykonywanie bruzdy w istniejącym już tynku będzie znacznie bardziej kłopotliwe. Problem pojawi się podczas ponownego tynkowania bruzdy. Nawet niewielkie ślady połączeń starego i nowego tynku mogą być bardzo widoczne. Dodatkową niedogodnością będzie konieczność odmalowania całej ściany.

Telewizor na ścianie - jak zamaskować kable, gdy ściana już jest gotowa?

Wieszanie telewizora na gotowej już ścianie w nowym domu jest możliwe i można to łatwo zrobić, chociaż zamaskowanie kabli może być niemożliwe.
Jak powiesić telewizor na ścianie i schować w niej kable?

Okazuje się, że ukrycie kabli od telewizora na otynkowanej i pomalowanej ścianie nie jest rzeczą trudną. Nie musimy wykonywać żadnych mokrych prac ani wykuwać nowych bruzd. Znacznie łatwiejszym sposobem będzie montaż maskownicy. Nowoczesne listwy maskujące w niczym nie przypominają tradycyjnych, białych korytek o wątpliwych walorach estetycznych. W ofertach handlowych znajdziemy wiele eleganckich maskownic, które możemy dopasować zarówno pod kątem kolorystycznym jak i rozmiarowym. Wszystko zależy od naszego indywidualnego pomysłu dekoracyjnego.

Innym prostym sposobem na zamaskowanie kabli jest zakup całej szafki z listwą maskującą. Tego typu produkty posiadają już wbudowane uchwyty na telewizor. W ofertach handlowych znajdziemy zarówno szafki wolnostojące jak i produkty, które wymagają przytwierdzenia do ściany. Wszystkie posiadają dodatkowe, dekoracyjne półki oraz maskownicę, która dochodzi do samej podłogi. Zakup tego typu produktu to łatwy sposób na zamaskowanie kabli od telewizora i urządzeń RTV. Na dodatkowych półkach możemy umieścić dekoder, nagrywarkę, głośniki i inne sprzęty dodatkowe. Możliwości zagospodarowania przestrzeni zależą wyłącznie od naszych upodobań oraz wyobraźni.

A może zabudowa z płyt kartonowo gipsowych?

Są też inne pomysły na to, jak ukryć kable od telewizora. Możemy to zrobić poprzez zabudowę z płyt kartonowo gipsowych. To kolejna dość prosta i bardzo skuteczna metoda na zamaskowanie nieestetycznego okablowania. Wygląd zabudowy może być dowolny. Dlatego warto naszkicować wstępny projekt, ustalić przebieg kabli, lokalizację ewentualnych wnęk i półek. Dzięki temu będziemy w stanie obliczyć ilość potrzebnych płyt kartonowo gipsowych oraz profili.

Profile wycinamy według długości dostosowanych do projektu zabudowy. Na początek montujemy je do ściany na klej. Dopiero w drugiej kolejności stosujemy wkręty (ich rodzaj zależy od specyfiki ściany). Po zamontowaniu wszystkich profili przykręcamy do nich dodatkowe, prostopadłe elementy, na których zamontujemy drugi ruszt. Kolejne profile przytwierdzamy do poprzednich za pomocą blachowkrętów. Na przygotowanej konstrukcji montujemy docięte płyty kartonowo gipsowe.

Polecane narzędzia dla każdego majsterkowicza - sprawdź oferty

Po zamontowaniu profili i płyt przychodzi czas na prace końcowe. Zabudowa powinna być zaciągnięta masą szpachlową z zatopioną siatką. Zwróćmy szczególną uwagę na dokładność podczas tego etapu prac. Wszystkie nierówności w masie szpachlowej będą wyglądały mało estetycznie. Po wyschnięciu całej zabudowy konieczne jest jej dotarcie drobnoziarnistym papierem ściernym.

W ostatnim etapie prac wykańczamy nową zabudowę i montujemy ewentualne blaty półek. Zabudowa może być zwyczajnie pomalowana, pokryta tynkiem dekoracyjnym lub efektowną okładziną ścienną. Wybór sposobu wykończenia zależy wyłącznie od naszej inwencji twórczej.

Dobrze wykonana zabudowa z płyt kartonowo gipsowych może wyglądać bardzo efektownie. Jednak prace wymagają sporej wprawy i precyzji. Jeśli nie mamy doświadczenia w tworzeniu takiej zabudowy, wówczas warto ją powierzyć doświadczonemu fachowcowi.

Jak schować kable bez konieczności wykonywania prac wykończeniowych?

Okazuje się, że można ukryć kable bez konieczności wykonywania żadnych dodatkowych prac. Wystarczy dokupić meble w systemie zabudowy. Nowoczesne systemy zabudowy posiadają wieszaki na telewizor, półki na DVD i dekodery, wnęki przeznaczone na głośniki itp. Wszystkie elementy mogą posiadać fabryczne przedłużenia i maskownice do kabli. Naszym zadaniem będzie jedynie wybór odpowiedniego systemu zabudowy oraz ulokowanie go w swoim pomieszczeniu. Jedynym mankamentem zaawansowanych systemów zabudowy jest ich wysoka cena. Za lepszej jakości meble na zamówienie zapłacimy od kilku do kilkunastu tysięcy złotych.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 85,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny