Ustawianie temperatury ogrzewania

Przed sezonem grzewczym należy wyczyścić grzejniki

Pierwszą rzeczą, o której powinniśmy, pamiętać przygotowując dom lub mieszkanie do sezonu grzewczego, jest wyczyszczenie grzejników z kurzu. Przeprowadzając porządki, często zapominamy o wycieraniu kaloryferów, zwłaszcza jeśli ich budowa jest członowa, co znacznie utrudnia pracę. Kurz osadza się bowiem nie tylko na powierzchni urządzenia, ale także w trudno dostępnych miejscach pomiędzy żeberkami. Do czyszczenia tego rodzaju urządzeń przeznaczone są specjalne szczotki z miękkiego materiału osadzonego na elastycznym druciku.

Jeśli zapomnimy o dokładnym wyczyszczeniu grzejników, przez kilka dni po uruchomieniu ogrzewania możemy spodziewać się nieprzyjemnego zapachu przypalonego kurzu. Wraz z ciepłym powietrzem unoszącym się do góry krążyć będą także drobinki kurzu, co wyjątkowo niekorzystnie wpływać będzie na alergików.

Koniecznie pamiętajmy o odpowietrzeniu

Przygotowanie do sezonu grzewczego

Po wyczyszczeniu grzejników możemy przystąpić do następnego etapu przygotowań do sezonu grzewczego – odpowietrzenia urządzeń. Nagromadzenie gazów w kaloryferze skutkuje jego głośną pracą oraz nierównomiernym oddawaniem ciepła. Jeśli słyszmy, że urządzenie szumi, gwiżdże czy bulgocze, zdecydowanie musimy zająć się jego odpowietrzeniem. Większość grzejników posiada specjalny zawór, za pomocą którego wypuścimy nadmiar gazów z wnętrze urządzenia. Podczas odpowietrzania grzejników należy podstawić miskę pod zawór, ponieważ wypłynąć może z niego woda.

Warto pamiętać o tym, że niekiedy ogrzewanie jest mało skuteczne z powodu strat ciepła. Na stronie http://domifikacje.pl/porady/jeszcze-cie-nie-pogrzalo-6-lifehackow-ktore-moga-to-zmienic/ znajdziesz praktyczne porady, jak ich unikać i inne wskazówki, dzięki którym na pewno nie zmarzniesz zimą.

Kaloryfer

Sprawdźmy ciśnienie w instalacji centralnego ogrzewania

Posiadacze domów jednorodzinnych powinni także przeprowadzić kontrolę ciśnienia w instalacji centralnego ogrzewania. Do tego celu służy manometr, znajdujący się przy kotle. Wysokość ciśnienia powinna mieścić się w przedziale wskazanym przez producenta lub instalatora systemu.

W przypadku ciśnienia odbiegającego od normy konieczne będzie obniżenie lub podniesienie poziomu wody w instalacji za pomocą specjalnych zaworów. O ile unormowanie wysokości ciśnienia przeprowadzić możemy samodzielnie, o tyle inne zabiegi, związane na przykład z nieszczelnością czy przeciekami instalacji, wymagać będą pomocy specjalisty. Jeśli zauważymy tego rodzaju usterki, koniecznie zgłośmy je jeszcze przed rozpoczęciem sezonu grzewczego. Pozwoli to uniknąć poważniejszych awarii, wiążących się z kosztownymi remontami.

Przed rozpoczęciem sezonu grzewczego warto zadbać o instalację centralnego ogrzewania oraz grzejniki. Konieczne będzie wyczyszczenie i odpowietrzenie kaloryferów. Należy zwrócić uwagę także na ciśnienie w instalacji oraz szczelność wszystkich elementów systemu.

Artykuł sponsorowany

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 80,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny