Jak prawidłowo dobrać moc pompy ciepła?
Jak prawidłowo dobrać moc pompy ciepła? Na jakie parametry zwrócić uwagę, kupując pompę ciepła? Jeśli szukasz odpowiedzi na powyższe pytania, znajdziesz je w niniejszym artykule.
- Na co zwrócić uwagę kupując pompę ciepła?
- Dobór mocy pompy ciepła do domu
Na jakie parametry trzeba zwrócić uwagę, kupując pompę ciepła, aby mieć pewność, że ostatecznie wybierzemy odpowiednią dla naszego domu? Jak prawidłowo dobrać moc pompy ciepła? Podstawowe informacje na ten temat omawiamy w poniższym wpisie. Już teraz zapoznaj się z jego treścią!
Na co zwrócić uwagę kupując pompę ciepła?
Na co zwrócić uwagę, kupując pompę ciepła? W pierwszej kolejności zastanów się, jakie funkcje będzie ona pełniła w Twoim domu. Czy będzie głównym i właściwie jedynym źródłem ciepła? A może tylko w niewielkim stopniu ma pokrywać cieplne zapotrzebowanie?
Aktualnie na rynku znajdziesz pompy ciepła, które służą do ogrzewania domu oraz podgrzewania ciepłej wody użytkowej. Takie rozwiązania dostępne są między innymi w ofercie na stronie https://budotom.pl/pompy-ciepla/ w korzystnych cenach. Poza tym produkuje się także pompy ciepła służące tylko i wyłącznie do podgrzewania samej wody użytkowej.
Wybierając pompę ciepła, zastanów się również, jaki rodzaj urządzenia będzie dla Ciebie optymalną opcją. Wyróżnia się przede wszystkim powietrzne pompy ciepła i rozwiązania gruntowe. Następny krok to dopasowanie parametrów do zapotrzebowania cieplnego naszego domu. Tu należy wziąć pod uwagę moc i współczynnik COP, czyli wartość określającą, ile kWh energii cieplnej konkretna pompa ciepła jest w stanie wytworzyć z 1 kWh elektrycznej energii. Z właściwości technicznych istotna jest także moc pompy ciepła. Jak dobrać tę odpowiednią, aby nie zamontować za słabej lub za mocnej pompy? Podpowiadamy w dalszej części niniejszego wpisu.
Dobór mocy pompy ciepła do domu
Prawidłowe dobranie mocy pompy ciepła jest kluczowe, gdyż pozwoli na pokrycie całego zapotrzebowania cieplnego budynku oraz jego oszczędne wykorzystanie. Jeśli moc zostanie źle dobrana, narazisz się między innymi na dużo większe rachunki za prąd. Na co zatem zwrócić uwagę, wybierając odpowiednią moc pompy ciepła? Ważne jest przede wszystkim zapotrzebowanie cieplne całego budynku. Ponadto istotna jest kwestia związana z powierzchnią domu i liczbą domowników. Pod uwagę trzeba wziąć również temperaturową charakterystykę okolicy.
Jeśli chodzi o zapotrzebowanie cieplne, z reguły informacje tego rodzaju podawane są przez projektanta już na etapie projektowania nieruchomości. W sytuacji, gdy nie mamy tych danych, możemy posłużyć się dostępnymi w Internecie informacjami lub poradzić się fachowca. W sieci dostępne są tabele, które przedstawiają, jakie jest zapotrzebowanie na moc cieplną budynku w zależności od tego, jak grubą wykorzystano izolację termiczną podczas jego budowy. I – na przykład – w budynkach bez ocieplenia zapotrzebowanie wynosi więcej niż 80 W/m2. W przypadku energooszczędnych domów rodzinnych, w których stosuje się izolację termiczną o grubości 15 centymetrów, zapotrzebowanie będzie wynosić 40 W/m2.
Kiedy już zbierzesz wszystkie dane, możesz podstawić je do wzoru. Aby obliczyć, ile wynosi moc grzewcza pompy ciepła (Pg), należy pomnożyć powierzchnię domu przez wskaźnik zapotrzebowania mocy. Następnie trzeba doliczyć zapotrzebowanie na moc grzewczą, która będzie potrzebna do podgrzewania wody użytkowej. W tym przypadku musisz wykorzystać informacje dotyczące liczby domowników. Przyjęto, że wartość 250 W przypada na jedną osobę, a zatem, jeśli w Twoim domu mieszkają cztery osoby, będziesz potrzebował 1 KW na podgrzanie wody użytkowej.
Ostatni krok to dodanie mocy grzewczej pompy ciepła oraz mocy grzewczej C.W.U. Wynik, który otrzymasz, jest całkowitą mocą pompy, którą powinieneś zamontować w swoim domu.
artykuł sponsorowany