Jak przygotować powierzchnię do malowania?

Malowanie betonu nie jest czynnością skomplikowaną, jednak wymaga przestrzegania pewnych zasad, które zapewnią ładny i trwały efekt naszych prac. Planując malowanie powierzchni betonowych należy zacząć od przygotowania podłoża. Nie można zapomnieć o sezonowaniu betonu. Prace malarskie można rozpocząć dopiero po pełnym utwardzeniu i karbonizacji betonu. W sprzyjających warunkach proces ten trwa przynajmniej 4 tygodnie.

Warto podkreślić, że podłoże, które zamierzamy pomalować musi być przede wszystkim stabilne. Ewentualne luźne elementy należy usunąć, a ubytki uzupełnić. Oczywiście po wypełnieniu rys czy pęknięć należy odczekać odpowiedni czas przeznaczony na schnięcie i wiązanie materiału zgodnie ze wskazaniami producenta.

Jeśli beton malowany jest po raz kolejny, nie można zapomnieć o usunięciu starej warstwy powłoki. Kiedy podłoże jest stabilne, równe i pozbawione poprzedniej powłoki malarskiej, należy je oczyścić z pyłu, drobnych cząstek i kurzu, a następnie dokładnie umyć wodą. Po wyschnięciu można przejść do kolejnej czynności - gruntowania.

Gruntowanie powierzchni betonowej

Podłoże betonowe należy przed pierwszym malowaniem zagruntować. Surowy beton jest nasiąkliwy, co może spowodować nadmierne wchłanianie farby i słaby efekt końcowy. Grunt służy wyrównaniu chłonności betonu i pozwala na zastosowanie mniejszych ilości farby do betonu.

Powierzchnia malowana po raz kolejny teoretycznie nie wymaga gruntowania, jednak warto poddać ją wnikliwej ocenie i na tej podstawie zdecydować o użyciu (lub nie) podkładu.

Gruntowanie betonu trzeba przeprowadzić w temperaturze powyżej 10 i poniżej 30°C oraz przy wilgotności nie większej niż 80 %, unikając silnych wiatrów na zewnątrz. Jeśli beton gruntujemy w pomieszczeniu, należy zadbać o dobrą wentylację. Jest ona ważna nie tylko ze względów BHP, ale także ułatwia i przyspiesza wysychanie powłoki.

Do gruntowania zwykle używa się szczotek lub szerokich pędzli, a powierzchnię pokrywa się jedną warstwą powłoki. Przy wyjątkowo chłonnym podłożu czynność można powtórzyć – nie wcześniej niż po 3 godzinach od położenia pierwszej warstwy gruntu.

Dobór odpowiedniej farby do malowania betonu

Wśród wielu farb do betonu znajdują się zarówno produkty uniwersalne, jak i przeznaczone do określonych powierzchni betonowych. Można wyróżnić farby do malowania dachów, elementów betonowych czy tynków cementowych (np. Lakma, Farba do betonu). Na rynku znajdują się także wyroby dedykowane do specjalnych zastosowań, wśród których istotne miejsce zajmuje farba do posadzek betonowych na zewnątrz i wewnątrz pomieszczeń.

Warto podkreślić, że malowanie posadzek wymaga wyrobów o podwyższonej odporności na ścieranie, a także specjalnych właściwości farby - łatwości w czyszczeniu oraz powłoki antypoślizgowej. Dlatego, o ile do malowania elementów innych niż posadzki można stosować wielofunkcyjne farby do betonu, o tyle w przypadku posadzek zdecydowanie lepiej jest użyć produktów przeznaczonych do tego konkretnego celu.

Jeśli chcemy pomalować elementy betonowe poza budynkiem, wybierzmy farby do betonu na zewnątrz (dostępne m.in w bricoman.pl). Taka informacja zawsze znajduje się na opakowaniu wyrobu. Warto podkreślić, że wiele produktów oferowanych w sprzedaży nadaje się zarówno do zastosowań wewnętrznych, jak i zewnętrznych, jednak kupując farbę zawsze dokładnie sprawdźmy jej przeznaczenie.

Do malowania betonu na zewnątrz należy zawsze wybrać odpowiednią farbę. Czym charakteryzują się takie produkty? Oto ich najważniejsze cechy:

  • dobre krycie i przyleganie do podłoża;
  • podwyższona trwałość – zewnętrzne farby do betonu narażone są na niekorzystne czynniki atmosferyczne, dlatego muszą być na nie odporne;
  • zapewnienie twardej i odpornej na czynniki mechaniczne powierzchni, zwłaszcza w przypadku posadzek czy schodów;
  • szybkie schnięcie i wiązanie.

Warto podkreślić, że malowanie betonu na zewnątrz należy przeprowadzić w optymalnych warunkach pogodowych. Dobrze jest zrobić to w okresie od maja do września, wybierając dzień, którego nie poprzedzały ulewne deszcze. Najlepiej jeśli będzie panowała ładna, słoneczna pogoda, ale bez upałów.

Wybór narzędzi

Farbę do betonu można aplikować natryskowo lub ręcznie. Decyzję o wyborze należy jednak podjąć w oparciu o wskazówki producenta wyrobu. Niektóre preparaty nadają się zarówno do natrysku, jak i malowania przy użyciu szczotki lub pędzla - inne nie.

Malowanie natryskowe jest szybsze i stanowi dobry wybór dla chropowatej powierzchni betonu. Równie zadowalający efekt możemy jednak otrzymać używając narzędzi ręcznych. Dobierając je, zwróćmy uwagę na szerokość pędzli i szczotek – przy malowaniu dużych powierzchni lepiej użyć szerokich narzędzi.

Warto wiedzieć, że dla uzyskania zadowalającego efektu - ładnego pokrycia barwą oraz odpowiedniej gładkości podłoża, najczęściej należy powtórzyć malowanie. Trzeba przy tym pamiętać o zachowaniu odpowiednich, wskazanych przez producenta czasów między malowaniami.

Przed malowaniem zawsze należy pamiętać o dokładnym wymieszaniu farby, żeby uniknąć nierównomierności koloru oraz zabezpieczenia powierzchni. Trzeba unikać również najczęściej popełnianych błędów. Dobra farba do betonu oraz dokładność wykonania prac niewiele pomogą, jeśli malowanie poprzedzi zbyt krótkie sezonowanie betonu, nieodpowiednie przygotowanie podłoża, niedokładne usunięcie starej farby do betonu czy wykonanie prac w nieodpowiednich warunkach.

Listę najczęściej popełnianych błędów kończy nieodpowiedni wybór farby do betonu. Należy pamiętać, że powierzchnie zewnętrzne wymagają farb wodoodpornych i niewrażliwych na promieniowanie UV, a posadzki (zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków) - produktów odpornych na ścieranie i antypoślizgowych.

artykuł sponsorowany

ikona podziel się Przekaż dalej