Montaż płyty gipsowo-kartonowej krok po kroku

Płyt gipsowo-kartonowych można używać zarówno na etapie budowy domu jak i remontu mieszkania. Dzięki ich strukturze możesz uniknąć robót mokrych takich jak nakładanie tynku czy gładzi. Dobrze zamontowane, będą stanowić idealny podkład pod farby, płytki i pozostałe rodzaje sposobów wykończenia ścian.

Panele gipsowo-kartonowe montujemy w celu licowania istniejących ścian, bądź stworzenia nowych. Możemy użyć ich do zabudowy poddasza, czy do konstrukcji sufitów podwieszanych. Najczęściej płyty G-K stosujemy po to, aby wyrównać ściany i by unikać czasochłonnej pracy z tynkiem i gładzią.

Jak zatem zamontować płytę gipsowo-kartonową w taki sposób, aby ściana była prosta, a cała konstrukcja trwała? Poznaj nasze sposoby.

Krok pierwszy: przygotuj podłoże i płyty G-K

Tak jak w przypadku każdej pracy budowlanej, montowanie ścian G-K, zaczyna się od przygotowania podłoża. To w dużej mierze od niego zależy trwałość i jakość ścian, które stworzysz z płyt G-K.

Jeżeli pominiesz ten etap, istnieje spore prawdopodobieństwo, że płyty będą się odspajać albo pękać. Zadbaj zatem o to, żeby powierzchnia, do której będziesz kleić regipsy, była stabilna. Nie może na niej być luźnych elementów tynku, odpadającej farby czy tapet. Powinna również zostać oczyszczona z kurzu i zabrudzeń.

Na tym etapie, zadbaj również o to, żeby płyty gipsowo-kartonowe były odpowiednio docięte. Zwymiaruj dokładnie ściany, do której będziesz je kleić. Zwróć uwagę na to, żeby płyty były o 15 mm mniejsze niż wysokość ściany. Umożliwi to stworzenie przerw dylatacyjnych 10 mm od podłogi do płyty i 5 mm od sufitu do płyty. Wytnij również otwory na instalacje (np. gniazdka elektryczne czy baterie łazienkowe).

Podpowiedź: nie musisz usuwać farby z całej ściany. Wystarczy, że nie będzie jej tam, gdzie będzie znajdować się klej, trzymający płytę G-K.

Jak prawidłowo przykleić płyty gipsowo-kartonowe? Eksperci zdradzają swoje sekretne sposoby
Jak prawidłowo przykleić płyty gipsowo-kartonowe? Eksperci zdradzają swoje sekretne sposoby

Krok drugi: Klejenie płyty gipsowo-kartonowej

Pewnie wiesz, jak kleić płyty G-K na placki gipsowe. Należy nanosić klej na płytę packami o grubości 2 cm i średnicy 10 cm, co 40 cm. Na krawędziach płyty powinno się z kolei nałożyć go w formie rozciągniętych pasów. Klej nie może być za gęsty albo za rzadki. Trzeba go stosować wyłącznie w warunkach opisanych przez producenta. Największe jednak problem jest to, że do montażu zabudowy suchej przy użyciu kleju, potrzeba co najmniej dwóch osób. Dodatkowo roboty trwają od 48 do 72 h, ze względu na czas utwardzania spoiwa.

Mamy dla Ciebie alternatywę, która nie tylko sprawi, że zamontujesz płytę G-K w pojedynkę, ale przede wszystkim, skróci czas montażu do ledwie kilku godzin!

Jak to jest możliwe? Dzięki rozwiązaniu G-K System Fast Pro nie musisz już walczyć z rozrabianiem kleju, martwieniem się o to, czy nie jest, aby zbyt gęsty, a później szorowaniem pozostałości po ściekających z packi kroplach. Przekonaj się, jak szybka i wygodna może być praca z płytami G-K.

Przed użyciem pianokleju marki Tytan, wstrząśnij intensywnie puszką przez minimum 30 sekund. To jedyna czynność przygotowawcza, którą musisz wykonać przed tą metodą klejenia. Dzięki wygodnemu dyfuzorowi substancję łatwo się nakłada. Użycie G-K Systemu zniweluje nierówności na ścianie, które mają nawet 20 mm.

Metoda nakładania piankoleju, jest inna niż w przypadku standardowych klejów. W odległości około 15 cm od każdego brzegu płyty nałóż prostą linię. Powinna ona utworzyć prostokąt. W jego wnętrzu zrób dodatkowo zygzak. Płytę z tak nałożonym klejem możesz po pięciu minutach przykładać do ściany.

Gotowy pianoklej dedykowany płytą gipsowo-kartonowym, wiąże w 30 minut! Po tym czasie możesz przystąpić do obróbki klejonych materiałów.

Krok trzeci: Pozycjonowanie i łączenie płyt GK

Nie od dziś wiadomo, że ciężko jest odpowiednio ustawić w pojedynkę płytę gipsowo-kartonową. Najczęściej potrzebne są do tego dwie osoby, poziomnica, konstrukcje, które pozwalają utrzymać pion oraz takie, które zapobiegają rozchodzeniu się paneli. Ogólnie rzecz biorąc, robota dla co najmniej dwóch osób.

Tutaj również z pomocą przychodzi G-K System Fast Pro. Dzięki zestawowi do pozycjonowania, który jest w zestawie, z łatwością, poradzisz sobie z idealnym ustawieniem płyt gipsowo-kartonowych w pojedynkę.

Ustawiając pierwszą płytę, użyj długiej poziomicy (ewentualnie poziomicy z łatą, w ostateczności z idealnie wyrównaną deską). Zaczep do niej klipsy dystansujące, które pozwolą na idealne wyrównanie kolejnych płyt. Kiedy zamontujesz drugą płytę, wymień klipsy na kliny — płyty wyrównają się same!

Czas na łączenie ze sobą płyt. Oczyść i zagruntuj powierzchnie pomiędzy płytami. Następnie pokryj je masą szpachlową do płyt GK. Jeżeli potrzebujesz wzmocnienia, możesz użyć taśmy łączeniowej bądź siatki, czy specjalnego papieru. Do spoinowania narożników zastosuj akrylu dedykowanego pracy z płytami gipsowo-kartonowymi.

Kiedy skończysz nakładać akryl, stań w odległości 2 metrów od ściany i podziwiaj wykonaną przez Ciebie idealną ścianę z płyt GK.

Szczegóły

Kilka podpowiedzi, które ułatwią Ci pracę

Jak widzisz, praca z płytami G-K może być przyjemna, oczywiście pod warunkiem, że dysponujesz odpowiednimi rozwiązaniami. Jest jednak kilka złotych, rad, które nawet kiedy jesteś zmuszony stosować tradycyjne metody, znacznie ułatwią Ci pracę.

  • Dzięki przycięciu płyt gipsowo-kartonowych o 15 mm na wysokości, możesz zastosować szczeliny dylatacyjne, które umożliwiają cyrkulację powietrza i zmieniają właściwości akustyczne ściany.
  • Łączenia płyt przesuwaj względem siebie o mniej więcej 40 cm. Dzięki temu, spoiny nie będą zbyt blisko siebie i nie będą się krzyżować. Tym samym będą mniej podatne na pękanie.
  • Najpierw rozprowadź w ścianie instalację elektryczną. Dopiero później przyklejaj płyty. Pamiętaj, aby wyciąć otwory na puszki w odpowiednich miejscach. Zanim zaczniesz pracę z regipsami na ścianie, na której znajduje się instalacja elektryczna, upewnij się, że prąd nie płynie w tej części instalacji.

artykuł sponsorowany

ikona podziel się Przekaż dalej