Wapnowanie trawnika - podstawowe informacje

Wapnowanie trawnika - po co wysypuje się wapno dolomitowe na trawę

Utrzymanie trawnika nie jest wcale aż tak łatwe. Pamiętajmy, że trawa na niektórych miejscach nie rośnie aż tak obficie, dlatego konieczne jest nawadnianie trawnika i nawożenie, również wapnem dolomitowym. Jednak po co sypiemy dolomit na trawę? Zobaczmy, dlaczego ważne są zabiegi podczas wiosny, jesieni i zimy.

Zacznijmy od tego, że poza nawadnianiem trawnika, wielokrotnie konieczne jest wapnowanie trawnika. Wapnowanie trawnika jest polecane, by poprawić jakość trawy, ale również, by pozbyć się mchu i chwastów. Pamiętajmy, że jeśli zabieg zostanie przeprowadzony niewłaściwie lub też nie będzie wykonany we właściwym terminie, może przynieść więcej szkody niż pożytku.

Otóż wapnowanie trawnika to nic innego jak odkwaszanie gleby, czyli podwyższanie pH gleby. Pamiętajmy jednak o tym, że odkwaszanie trawnika powinno wykonywać się jedynie wtedy, gdy gleba pod trawnik ma zbyt kwaśny odczyn. Jeśli więc nie zmierzymy pH gleby i zastosujemy dolomit na glebach zasadowych, wtedy niestety wapno dolomitowe zaszkodzi naszej trawie.

Odkwaszanie trawnika - skąd wiemy, że musimy je przeprowadzić - mierzenie pH gleby

Warto wiedzieć, że trawniki rosną na glebach o odczynie lekko kwaśnym, czyli tym, który mieści się w przedziale pH od 6,0 do 7,0. Pamiętajmy, że gdy w momencie, kiedy gleba jest za bardzo kwaśna, wtedy nasza trawa nie będzie wyglądała tak atrakcyjnie i mogą pojawić się na niej zarówno chwasty, jak i mech. Co więcej, na glebach bardzo kwaśnych możemy spotkać się ze skrzypem polnym, a jest to wtedy znak, by zmierzyć pH gleby. Jeśli więc pH będzie niższe od 5,5, wtedy musimy przejść do wapniowania gleby.

Przejdźmy zatem do tego, jak prawidłowo mierzy się pH gleby. W pierwszej kolejności powinniśmy wiedzieć, że musimy użyć do tego pH-metru. Najlepszym rozwiązaniem dla amatorów będzie pH-metr paskowy, którego koszt jest niewielki i jego koszt wynosi od kilku do kilkunastu złotych. Pomiar takim pH-metrem polega na włożeniu papierowego paska w mokrą ziemię. Wtedy, w zależności od koloru zabarwienia paska, określa się odczyn kwasowości gleby.

Natomiast jeśli zależy nam na dokładniejszym i zaawansowanym pomiarze, powinniśmy zainwestować w pH-metr elektroniczny. Innym rozwiązaniem jest również oddanie próbki naszej gleby do stacji badawczej. Jeśli już zdecydujemy się na oddanie próbki do stacji badawczej, wtedy warto zbadać również glebę pod kątem składników pokarmowych. Z kolei pH-metr jest uważany za najlepsze urządzenie do sprawdzania pH gleby i również jej wilgotności, czy temperatury. Jeśli wolisz zlecić prace w ogrodzie, sprawdź także ten artykuł z cennikiem zakładania i pielęgnacji trawnika.

Odkwaszanie trawnika - kiedy powinno być przeprowadzane

Stosowanie dolomitu przed zimą, wiosną, jesienią, czy nawet zimą, w niektórych przypadkach może być bardzo ryzykowne. Zwłaszcza wtedy, gdy termin naszego wapnowania będzie przeprowadzony w niewłaściwym terminie. Dlatego tak istotne jest to, by konkretnie dowiedzieć się, czy wapno dolomitowe stosujemy przed zimą, zimą, czy może już po zimie. Zobaczmy, jaki termin wapnowania trawnika będzie najlepszy.

Jeśli już nasza gleba została przebadana pod względem odczynnika kwasowości i wiemy, że wymaga ona wapnowania, musimy się teraz dowiedzieć, w jakim terminie przeprowadzić ten zabieg. Jest to niezmiernie ważne, ponieważ w przeciwnym wypadku trawa nie będzie rosła efektywnie i nie będzie miała aż tak estetycznego wyglądu.

Urządzenie do rozsiewania nawozu na trawie, a także wapnowanie trawnika i odkwaszanie trawnika
Porady i wskazówki, kiedy sypać wapno na trawnik, czyli wapnowanie trawnika

Dlatego też pamiętajmy o tym, że wapnowanie trawnika powinno wykonywać się w okresie, gdy trawa nie rośnie. Dodatkowo warto zwrócić także uwagę na warunki pogodowe. Właśnie z tego powodu najbardziej preferowanym terminem na wapnowanie trawy jest wiosna, a tak naprawdę przedwiośnie, czyli okres od II do III. W tym czasie z reguły nie ma już śniegu, a trawa jeszcze nie rośnie. Z kolei drugą możliwością jest wapnowanie jesienne, a dokładniej termin od X do początku XI, kiedy trawa zaprzestała już rosnąć.

Polecane nasiona i nawozy do trawnika

Wapnowanie trawnika - jaki nawóz wybrać

Odkwaszanie gleby - dawki nawozów

Jeśli chcemy, by nasza trawa wyglądała bardzo estetycznie, była gęsta i zielona, musimy pamiętać o tym, że w niektórych przypadkach konieczne będzie wapnowanie trawnika. Dodatkowo przy tym nawożeniu istotne są bardzo odpowiednio dobrane dawki nawozów. Zobaczmy więc, jakie dawki powinniśmy zastosować na naszym trawniku.

Pamiętajmy, że ilość nawozu zależy od tego, jaka jest jakość naszej gleby ogrodowej. Dodatkowo dawki zależą również od tego, jaki nawóz stosujemy do naszego wapnowania, ponieważ nawozy mogą mieć różną zawartość tlenku wapnia w składzie. Z reguły jednak na glebach lekkich i piaszczystych, stosujemy od 5 do 8 kg CaO na 100 m2 w odstępie 3-4 lat. Można więc przyjąć, że będzie to około 10-16 kg kredy nawozowej, albo też 17-27 kg dolomitu.

Z kolei na ciężkie i zwięzłe gleby, powinno się stosować około 8-12 kg CaO na 100 m2. Wychodzi z tego, że powinniśmy użyć od 16 do 22 kg kredy nawozowej lub około 27-40 kg dolomitu. Oczywiście zależy to od nawozu. Natomiast pamiętajmy, że ciężkie gleby powinny być nawożone rzadziej. Musimy też pamiętać o tym, by nawozy wapniowe przed użyciem były dokładnie rozdrobnione, by nie było w nich grudek.

Odkwaszanie gleby - jakie preparaty możemy użyć do odkwaszania trawnika

Do wapnowania możemy użyć różnego rodzaju nawozu. Warto jednak pamiętać o tym, by dobrać je konkretnie pod rodzaj gleby, która znajduje się pod trawnikiem. Możemy skorzystać z nawozu wapniowego węglanowego, którym jest np. kreda nawozowa lub dolomit.

Kreda nawozowa zawiera w sobie aż 50% tlenku wapnia, z kolei dolomit ma około 30% tlenku wapnia. Z tego względu właśnie nawozy z większą zawartością tlenku wapnia powinny być używane w zdecydowanie mniejszych ilościach od tych, w których tlenek wapnia nie jest aż tak stężony.

Co więcej, możemy również skorzystać z nawozów, które przeznaczone są na problematyczne trawniki z mchem. Do tego typu trawników poleca się stosowanie nawozów wapniowo-magnezowych. Nawozy są pochodzenia naturalnego i w swoim składzie zawierają wapń, magnez i mikroelementy.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 91,9% czytelników artykuł okazał się być pomocny