Ekogroszek

Ekogroszek można kupić luzem lub w workach. W zasadzie to, na jaki się zdecydujemy, zależy od naszych preferencji. Wydaje się jednak, że ekogroszek workowany ma nieco więcej zalet.

Ekogroszek luzem

Jest tańszy, ale tylko pozornie. Ekogroszek to drobny węgiel, który w związku z tym bardzo łatwo wietrzeje. Przechowywany luzem dość szybko traci na jakości (w ciągu zaledwie 2-3 miesięcy może stracić aż do 30% właściwości energetycznych). Zwietrzały ekogroszek skutkuje tym, że podczas spalania powstają tzw. spieki. A to powoduje, że jest więcej popiołu. Ten z kolei obniża wydajność opału i nie służy instalacji grzewczej, co może prowadzić nawet do uszkodzenia silnika kotła.

Ekogroszek workowany

Wydaje się droższy, ale często po przeliczeniu kosztów opału po całym sezonie grzewczym okazuje się rozwiązaniem bardziej ekonomicznym. A to przede wszystkim dlatego, że ryzyko zwietrzenia lub zwilgocenia jest o wiele mniejsze. Ekogroszek pakowany jest w specjalne worki, które zazwyczaj mają system mikrowentylacji, co sprawia, że węgiel nigdy nie straci tak dużo na swojej kaloryczności, jak to może stać się w przypadku ekogroszku kupowanego luzem. Ponadto ekogroszek workowany to również gwarancja ilości węgla. W worku zawsze będzie go tyle, ile zapewnia producent.

Ekogroszek workowany jest znacznie wygodniejszym i czystszym sposobem przechowywania opału. Jest to też duża oszczędność miejsca – worki mogą leżeć jedne na drugich.

Odpowiednie warunki

W ekogroszek najlepiej zaopatrzyć się latem. Zdecydujmy się też na zakup opału ze sprawdzonej firmy, co do której mamy pewność, że przechowuje go w odpowiednich warunkach i sprzeda nam produkt najwyższej jakości. Pamiętajmy jednak, że od momentu zakupu to od nas zależy, jakiej jakości opał będziemy mieli zimą. Zadbajmy więc o to, szczególnie przez okres jesienno-zimowej niepogody, by trzymać go w suchym miejscu, tak, by nie wietrzał i nie wilgotniał.

Artykuł powstał we współpracy z wegielsztygar.pl


Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 86,7% czytelników artykuł okazał się być pomocny