Jak przeprowadzić renowację drewnianych mebli?
Trend na aranżację wnętrz za pomocą drewnianych antyków powraca do popularności. Renowacja starych mebli jest zgodna z promocją zero-waste stylu życia oraz pozwala dać drugie życie używanym antykom. To doskonały sposób na zmianę aranżacji mieszkania. Poza odnowionym wyglądem starej drewnianej toaletki, cieszyć się można satysfakcją z własnej pracy, co jest najlepszą nagrodą. Wymagana jest tylko trochę chęci, odpowiednie produkty z oferty Osmo i ten artykuł.
Jak zacząć?
Przed rozpoczęciem odnowy starej meblościanki zalegającej na strychu, warto zastanowić się nad tym, czy stan mebla pozwala na jego renowację. Istnieją pewne czynniki, takie jak próchno, które uniemożliwiają pracę nad meblem. Konieczne jest również sprawdzenie stanu krawędzi i rogów mebla, aby upewnić się, że konstrukcja jest stabilna. Niewielkie ubytki nie przeszkadzają w odnowieniu. Oto plan działania w kilku prostych etapach.
Etap 1: przygotowanie odpowiednich produktów i narzędzi
Aby rozpocząć proces odnowy mebla, potrzebujesz odpowiednich produktów i narzędzi. W zależności od efektu, jakiego chcesz uzyskać, powinieneś zdobyć narzędzia do czyszczenia, pielęgnacji, odnowy i zmiany konstrukcji mebla. Zamiast szlifierki, dla osób początkujących w odnawianiu, zaleca się użycie papieru ściernego, aby zwiększyć precyzję podczas szlifowania powierzchni i uniknąć utraty kontroli. Przy meblach wymagających nadbudowania struktury, warto mieć masy szpachlowej i szpachelki do jej nakładania, a także wałek lub pędzel do rozprowadzania wybranej powłoki. Nie zapomnij również o produktach do czyszczenia.
Etap 2: Oczyszczenie drewnianego mebla
Czyszczenie jest kluczowe przy pracy nad drewnianymi powierzchniami, ponieważ bez niego nie uzyskamy jednolitej i gładkiej powłoki ochronnej.
Brak właściwego czyszczenia powoduje powstawanie bruzd i pyłu, które pozostają na powierzchni w kontakcie z mokrą farbą lub impregnatem. Aby uniknąć tych niepożądanych rezultatów, powierzchnia musi być dokładnie oczyszczona przy użyciu ściereczki lub szczotki. Ważne jest, aby zwrócić uwagę na każdy szczegół podczas czyszczenia, ponieważ pominięcie jakiejkolwiek części może prowadzić do niepowodzenia.
Etap 3: Szlifowanie
Aby impregnować drewno, ważne jest, aby wcześniej je odpowiednio przygotować. Przez szlifowanie otwieramy pory w drewnie, co umożliwia łatwiejsze wnikanie i głębsze zaimpregnowanie olejami. Właściwe przygotowanie elementów drewnianych zapewnia równomierne wchłanianie impregnatu, co przynosi estetyczny wygląd. Do szlifowania należy użyć bloku polerskiego lub kostki ścierającej, a po zakończeniu procesu usunąć pył za pomocą pędzla lub szmatki. To pozwoli na bardziej trwałe i odpowiednie osadzenie produktu na powierzchni. Należy pamiętać o ostrożności, aby nie uszkodzić drewna poprzez zbyt intensywne szlifowanie. W przypadku konieczności usunięcia starej powłoki, warto skorzystać z preparatu Osmo - żelu do usuwania powłok, który ułatwi i skuteczniej wykona ten proces.
Etap 4: Malowanie i impregnacja
Po przemieszaniu produktu i wlaniu go do pojemnika można przystąpić do malowania. Należy zachować równomierne nakładanie preparatu na mebel, a w trudno dostępne miejsca można użyć pędzla. Po zastosowaniu pierwszej warstwy, należy poczekać 4-6 godzin, zanim przejdzie się do nakładania drugiej warstwy. Dwie warstwy powinny wystarczyć do skutecznego zabezpieczenia drewna i nadania mu właściwego koloru.
Poza zastosowaniem produktu (lub przygotowaniem mebla przez szlifowanie) ważnym krokiem jest zastosowanie powłoki ochronnej. Osmo oferuje wiele wysokiej jakości produktów, m.in. oleje do drewna Osmo, które spełniają oczekiwania osób zajmujących się renowacją. Pamiętaj, że ostateczny rezultat zależy od gatunku drewna i jego właściwości, dlatego zawsze należy przeprowadzić test poprzez nałożenie produktu na niewielką powierzchnię, która podlega renowacji.
artykuł sponsorowany