Wykupienie na własność mieszkania gminnego – warunki

Co to jest mieszkanie komunalne?

Mieszkanie komunalne to lokal, który należy do gminy. Przyznawany jest on osobom, które spełniły odpowiednie wymagania. Mieszkanie gminne otrzymują osoby o niskim dochodzie. Z racji, iż nie stać ich na spełnienie obowiązku czynszowego na prywatnym rynku mieszkaniowym , dostają swego rodzaju pomoc socjalną pod postacią mieszkania komunalnego. Otrzymanie takiego mieszkania niestety trwa latami.

Często można spotkać również określenie „mieszkanie socjalne”. Nie jest to taki sam lokal jak mieszkanie komunalne, choć również swego rodzaju pomoc dla najuboższych. Różnicą jest mniejszy limit maksymalnych dochodów potrzebnych do otrzymania mieszkania socjalnego niż gminnego. Rachunek czynszowy w lokalu komunalnym jest niski, dlatego w kolejce do otrzymania mieszkania jest bardzo dużo chętnych. Niestety z jednej strony nie każdy się kwalifikuje, a z drugiej strony gminy nie mają tyle mieszkań do rozdysponowania.

Każdy samorząd gminny posiada własne uchwały dotyczące kryteriów uzyskania mieszkania komunalnego. Administracją mieszkań komunalnych zajmują się różne firmy. Są to między innymi ADM – Administracja Domów Miejskich, czy MZBM – Miejski Zarząd Budynków Mieszkalnych. Ciekawą alternatywą dla mieszkańców mieszkań komunalnych jest wykupienie ich na własność.

Wykup mieszkania komunalnego - uprawnieni

Kupno mieszkania gminnego to bardzo korzystna opcja. Głównie z uwagi na niską cenę takich lokali. Nie zawsze jednak jest taka możliwość, aby przeprowadzić wykup mieszkania komunalnego. Zakup lokalu w dużej mierze zależny jest od samorządu lokalnego. To on wydaje decyzję pozwalającą na kupno mieszkania.

Uprawnieni do wykupienia mieszkania komunalnego na własność są obecni lokatorzy. Muszą oni jednak spełnia kilka podstawowych warunków. Jednym z nich jest brak długu czynszowego czy odpowiednio długi czas najmu. Z drugiej jednak strony również samo mieszkanie gminne powinno być w dobrym stanie technicznym, aby móc zdecydować się na jego zakup przez lokatora, a sprzedaż przez gminę. A może zainteresuje cię także ten artykuł o zakupie mieszkania obciążonego hipoteką?

Formalności związane z kupnem mieszkania komunalnego

Cały proces kupna mieszkania gminnego zazwyczaj nie trwa długo, o ile jest ono przeznaczone na sprzedaż. Prywatyzacja mieszkań komunalnych złożona jest z kilku etapów. Najczęściej gmina przedstawia listę mieszkań przeznaczonych na sprzedaż. Jeśli dany lokal nie jest wymieniony, a najemna chciałby go zakupić, to może sam wystąpić z zapytaniem do gminy. Samorząd lokalny może się zgodzić lub też nie, jeśli istnieją ku temu realne przesłanki. Jednym z nich jest niewyjaśniony stan prawny nieruchomości lub gruntu czy też krótki okres najmu.

Lokator, który zdecyduje się na wykup mieszkania komunalnego, powinien złożyć wymagane podanie oraz inne dokumenty w gminie. Aby oszacować, ile wybrane mieszkanie komunalne kosztuje i jaka będzie cena za metr kwadratowy, potrzebna będzie wizyta rzeczoznawcy. Tym, co przyciąga zainteresowanych jest bonifikata przy wykupie mieszkania. Po jej określeniu przez gminę podawana jest końcowa cena zakupu mieszkania. Po obustronnej zgodzie można podpisać umowę i przekazać mieszkanie nowemu właścicielowi.

Wykup mieszkania komunalnego z bonifikatą – ile kosztuje?

O co chodzi z bonifikatą przy zakupie mieszkania gminnego?

Bonifikata przy wykupie mieszkania komunalnego to nic innego jak dużą zniżka. Jeszcze z 20 lat temu normą było obniżenie kosztu zakupu mieszkania komunalnego nawet o 99%. Inaczej mówiąc kupujący musiał zapłacić jedynie 1% wartości mieszkania, aby dostać je na własność. Obecnie ciężko o tak wysoką bonifikatę przy wykupie. Podczas prywatyzacji mieszkań komunalnych obowiązują zniżki około 60-80 %.

Warto pamiętać o tym, że bonifikaty nie są obowiązkowe. Każda gmina sama ustala wartość bonifikaty. Zdarza się również tak, że samorząd gminny nie decyduje się na nie. Niemniej jednak wykup mieszkania komunalnego zawsze będzie niższym kosztem niż zakup mieszkania na rynku wtórnym czy pierwotnym podobnie jak zakup projektu domku letniskowego. Niestety jednak jest jeden minus. Mieszkania komunalne często są w gorszym stanie technicznym niż większość mieszkań własnościowych.

Samorządy gminne ustalają wartość bonifikaty w oparciu o różne czynniki. Może się ona również różnić między kilkoma budynkami. Na wartość bonifikaty wpływa długość wynajmu przez lokatora, stan techniczny lokalu czy sposób płatność. Dużym plusem dla kupujących jest możliwość rozłożenia płatności na raty niskooprocentowane z zabezpieczeniem poprzez ustanowienie hipoteki.

Wykupienie na własność – ceny za metr

Ostateczny koszt wykupu mieszkania komunalnego zależy od kilku zmiennych. Wartość bonifikaty, lokalizacja czy oszacowana wartość nieruchomości to parametry, które będą kształtować ostateczną cenę. Zdecydowanie drożej będzie wychodzić wykup mieszkania gminnego w Warszawie niż w niewielkiej miejscowości. Rynek nieruchomości na danym terenie będzie niewątpliwie wpływać na wartość mieszkań komunalnych. Wykupienie na własność mieszkania komunalnego jest porównywalnym kosztem jak budowa i projekt domku letniskowego.

Jako przykład można podać mieszkanie 30-metrowe o wartości 100 tysięcy złotych i wartość bonifikaty 80 %. Koszt jaki będzie ponosił kupujący to jedynie 20 tysięcy, co daje nam około 670 zł/m2. Jest to niewątpliwie niska cena i atrakcyjna oferta. Warto jednak pamiętać, że często będzie trzeba wydać więcej pieniędzy na ewentualne remonty czy ostateczne wykończenie mieszkania, aby móc w nim komfortowo mieszkać.

ikona podziel się Przekaż dalej