Zamiokulkas zamiolistny - czym charakteryzuje się kwiat zamia

Zanim przejdziemy do rozsadzania, pielęgnacji, dobierania ziemi do zamiokulkasa, a także tego, jak rozmnożyć i przesadzić ten kwiat, oraz jaka doniczka będzie najlepsza, powinniśmy wiedzieć, czym się on charakteryzuje. Zacznijmy więc od tego, że zamiokulkas zamiolistny - Zamioculcas zamiifolia, jest rośliną wieloletnią, pochodzącą z rodziny obrazkowatych - Araceae.

Na przełomie XX i XXI wieku kwiat stał się popularną rośliną pokojową i dzisiaj bardzo często możemy spotkać go uprawianego w doniczce. Zamia naturalnie występuje w klimacie zwrotnikowym, a dokładniej we wschodniej części Afryki. Spotkać ją można także w klimacie podzwrotnikowym, w południowo-wschodniej Afryce. Zamiokulkasy zamiolistne spotykane są często na sawannach, w wilgotnych lasach tropikalnych, w suchych lasach podrównikowych i w buszu.

Zamiokulkasy zamiolistne składają się z wielu liści właściwych, które są wzniesione ku górze. Pojedyncze listki mają ciemnozielony kolor, są skórzaste, podłużno-eliptyczne i mogą dorastać do około 10 cm długości. Charakterystyczne jest również to, że ich mięsiste ogonki zwężają się ku wierzchołkowi. Kwitnienie zamiokulkasa jest dość rzadko spotykane w uprawie. W warunkach naturalnych możemy zaobserwować około 20 cm, kolbowate kwiatostany, które wybarwione są na kremowo-biało-zielone barwy.

Jeśli chcemy, by zamiokulkas zamiolistny zakwitł w warunkach uprawnych, wtedy musimy włożyć bardzo wiele wysiłku w jego uprawę, w tym i w to, jak wygląda przesadzanie zamiokulkasa, rozmnażanie zamiokulkasa z łodygi, jego rozsadzanie, pielęgnacja, ale również, jakie stanowisko, doniczka i ziemia do zamiokulkasa będzie najbardziej odpowiednia. Sprawdź także ten artykuł z informacjami, czy zamiokulkas jest trujący.

Zamiokulkas zamiolistny - jakie wymagania ma roślina

Zanim przejdziemy do tego, jak rozmnożyć i przesadzić zamiokulkas zamiolistny, powinniśmy dowiedzieć się, jakie wymagania ma ta roślina. Jest to bardzo ważne zarówno wtedy, jak wybieramy gatunek typowy, jak i wtedy, gdy zdecydujemy się na jakąś odmianę, np. Zamioculcas 'Emerald Palm'. Zobaczmy więc, na jakim stanowisku i w jakim podłożu nasz kwiat będzie rozwijał się najlepiej.

Jeśli zastosujemy się do wszelkich wymagań, które dotyczą odpowiedniego stanowiska i tego, jaka ma być ziemia do zamiokulkasa, mamy większe szanse na to, że roślina uniknie chorób i szkodników, które spowodowane są właśnie źle dobraną glebą i stopniem nasłonecznienia.

Zacznijmy więc od tego, że zamiokulkas zamiolistny - Zamioculcas zamiifolia, to kwiat, który najlepiej będzie czuł się na lekko zacienionym stanowisku. Możemy go również uprawiać w cieniu, natomiast tu warto zwrócić uwagę na to, że liście zamiokulkasa zamiolistnego w zbyt dużym cieniu, mogą przebarwiać się na jasnozielony kolor. Z kolei, gdy postawimy go w nasłonecznione miejsce, jego liście będą wywijały się do słońca, przez co jego pokrój będzie zaburzony i będziemy zmuszeni do obracania doniczki co pewien czas.

Polecane nawozy dla kwiatów w domu i ogrodzie

Zamiokulkas zamiolistny w domu w doniczce, a także przesadzanie zamiokulkasa
Zamiokulksa zamiolistny krok po kroku, czyli uprawa i przesadzanie zamiokulkasa

Jeśli chodzi natomiast o ziemię do zamiokulkasa, najlepiej sprawdzi się przepuszczalna, próchnicza i żyzna gleba. Co więcej, jej odczyn powinien być lekko kwaśny. Ziemię warto wymieszać również z niewielką ilością piasku. Musimy pamiętać o drenażu, który wykonuje się na dnie doniczki, dzięki czemu unikniemy gnicia korzeni, które będą miały cały czas styczność ze stojącą wodą. Nie możemy zapominać również o tym, że zamiokulkasy to ciepłolubne rośliny, dlatego ich uprawa powinna być prowadzona w około 25 oC.

Przesadzanie zamiokulkasa - jak wygląda rozsadzanie i rozmnażanie zamiokulkasa z łodygi

Przesadzanie zamiokulkasa jest tak samo ważne, jak przesadzanie innych kwiatów, np. przesadzanie storczyków. Jest to jeden z zabiegów pielęgnacyjnych, o którym nie możemy zapomnieć. Dlatego pamiętajmy, że młode rośliny powinny być przesadzane co roku, natomiast starsze przesadza się wtedy, gdy ich doniczka jest już widocznie zbyt mała. Przesadzanie zamiokulkasa przeprowadza się przed rozpoczęciem wegetacji, czyli wczesną wiosną.

Kolejnym elementem pielęgnacyjnym jest podlewanie tych kwiatów. Tutaj warto wiedzieć, że podlewanie powinno być umiarkowane, natomiast musimy dbać o to, by podłoże, w którym rośnie zamiokulkas, było stale wilgotne, szczególnie w okresie intensywnego wzrostu.

Kolejnym elementem uprawy jest rozmnażanie. Roślina, jaką jest zamiokulkas zamiolistny, może być rozmnażana na różne sposoby. Jedną z metod jest rozmnażanie zamiokulkasów z łodyg. Zabieg ten przeprowadza się w okresie od kwietnia do czerwca. Natomiast możemy również wybrać rozmnażanie przez podział kłączy, które wykonuje się od marca do kwietnia.

ikona podziel się Przekaż dalej