Garaż na jesień

Garaż to ogromny atut każdego domostwa. Zintegrowany z bryłą budynku, czy wolnostojący - stanowi dodatkową przestrzeń, którą można spożytkować na wiele sposobów. Domowy warsztat, miejsce na przechowywanie ogrodowych narzędzi, rowerów, no i oczywiście pojazdów mechanicznych. 

Oczywiście niezwykle istotne jest zabezpieczenie tej przestrzeni przed warunkami zewnętrznymi. Garaż, który jest zazwyczaj nieogrzewany, musi być odpowiednio wentylowany oraz chroniony przed wszelkimi elementami dostającymi się do wewnątrz - kurz, suche liście, piasek, woda deszczowa, itp. Nie zapomnijmy o odpowiedniej izolacji bramy. Duża, ruchoma powierzchnia powinna zostać optymalnie zabezpieczona tak, by przez szczeliny nie uciekało powietrze z zewnątrz. 

Jak zatem przygotować garaż na ekstremalne warunki pogodowe? Solidna, atestowana brama to jedno. Ponadto istnieje szereg dodatkowych rozwiązań, które doskonale spełnią swoją rolę stojąc na straży suchego i czystego pomieszczenia. 

Co stanowi zagrożenie dla Twojego garażu? 

Garaż to powierzchnia ograniczona ścianami, zazwyczaj bez okna. Bywa, że położona poniżej powierzchni gruntu. Wjazd zabezpieczony bramą, otwiera się eksponując całe pomieszczenie. Taka konstrukcja wymaga odpowiedniej ochrony przed wieloma czynnikami, które mogą stanowić zagrożenie dla funkcjonalności garażu.

Uszczelki do bram garażowych

Najgroźniejszym przeciwnikiem jest wilgoć. Woda dostaje się do garażu z powodu długotrwałych deszczy, zalegającego śniegu oraz wychodzących na powierzchnię wód gruntowych. Często z powodu nieodpowiedniej wentylacji powietrze w pomieszczeniu ulega skraplaniu, co również podnosi wilgotność na niepokojąco wysoki poziom. W konsekwencji powstaje doskonałe środowisko dla rozwoju pleśni i grzybów. Są one nie tylko niebezpieczne dla zdrowia, ale również przyczyniają się do osłabienia ścian oraz wyziębienia budynku. 

Przez nieszczelną lub niedomkniętą bramę garażową dostaje się do wnętrza mnóstwo zabrudzeń. Kurz, piasek, żwir, śmieci regularnie przysparzają pracy związanej ze sprzątaniem, ponadto mogą zagrozić mechanizmom odpowiedzialnym za prawidłową pracę bramy. 

Zagrożeniem dla garażu, którego nie można bagatelizować są insekty. Zwłaszcza w sytuacji, kiedy przylega on bezpośrednio do domu. Dostające się do wewnątrz owady znajdują sobie optymalne miejsce, by się rozmnażać. A z garażu już tylko krok do mieszkania. 

Remedium na powyższe problemy tkwi w detalach. Co w takim razie zrobić, by skutecznie zabezpieczyć garaż? 

Próg garażowy - jakie ma zalety i jak go zainstalować

Doskonałą izolacją przed zewnętrznymi zagrożeniami jest próg garażowy zbudowany z wysokiej jakości tworzywa EPDM. Gumowa uszczelka do bramy garażowej przyklejona do podłoża ściśle do niego przylega, a jednocześnie jest podatna na ciężar przejeżdżających po niej kół. Dzięki temu samochód nie ulega uszkodzeniu, a z drugiej strony próg nie traci swojego kształtu. 

Profil zazwyczaj sprzedawany w zrolowanej formie należy rozwinąć w miejscu, gdzie zamknięta brama styka się z podłożem. Jeżeli po rozłożeniu okaże się, że jest za długi - przytnij go do odpowiedniej długości. Przed przymocowaniem oczyść powierzchnię. Precyzyjnie dopasuj miejsce, gdzie umieścisz próg, aby nie zostawić szczelin ani nie utrudniać pracy bramy. 

Guma, z której są produkowane progi, czyli EPDM to syntetyczny kauczuk. Jego główne zalety to elastyczność, odporność na warunki atmosferyczne oraz działanie skrajnych temperatur. W konsekwencji uszczelki drzwi garażowych nie starzeją się, nie kruszą i spełniają swoją funkcję nie tracąc właściwości, przez wiele lat. 

Dostępne w naszym sklepie Jumbo Shop.pl modele progów garażowych charakteryzują się wielością szerokości. Dzięki temu precyzyjnie dopasujesz uszczelkę do swoich potrzeb. Nie musisz się obawiać, że przy większej ulewie deszczówka dostanie się do wnętrza.

Uszczelki garażowe i progi garażowe

Uszczelka do bramy garażowej - sprawdzony sposób na wilgoć w garażu

Montaż progu garażowego, czyli zabezpieczenie wjazdu do garażu może nie wystarczyć, dlatego musisz pomyśleć również o izolacji części ruchomej, czyli bramy. Jest to element, który cały czas pracuje, a odpowiedzialne za to mechanizmy powinny być odpowiednio zabezpieczone przed uszkodzeniem. Aby zagwarantować skuteczną izolację nie zapomnij o uszczelce garażowej

Gumowy element wyprodukowany z wysokiej jakości materiału jest niezwykle odporny na działanie warunków atmosferycznych. Nie odkształca się pod wpływem regularnego nacisku. Możesz kilka razy dziennie otwierać i zamykać bramę, a uszczelka pozostanie na swoim miejscu, spełniając swoją rolę. 

Montaż tego elementu jest niezwykle prosty. Wystarczy wsunąć uszczelkę w prowadnicę bramy. Jeśli wystąpi problem z instalacją, wystarczy posmarować ją nieco smarem, olejem lub innego rodzaju płynem. 

W naszym sklepie internetowym znajdziesz kilka modeli uszczelek garażowych, które z powodzeniem dopasujesz do swojej bramy. Dodatkowo możesz zadbać o uszczelnienie jej po obwodzie. 

Zapobiegaj i kontroluj 

Niewielkim nakładem kosztów oraz pracy możesz zadbać o wnętrze i zawartość garażu. Z pozoru nieistotne, niewidoczne uszczelki garażowe sprawią, że bez względu na porę roku, pomieszczenie będzie suche i czyste. 

Nie zapominaj jednak, że sam montaż nie wystarczy. Kontroluj regularnie, czy próg garażowy nie jest uszkodzony oraz czy uszczelki nie są przerwane. Ponadto zwróć szczególną uwagę na prawidłową instalację. Nawet model najwyższej jakości, jeśli nie znajdzie się w odpowiednim miejscu, nie zadziała jak należy. 

artykuł sponsorowany

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 100,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny