Jak przygotować instalację fotowoltaiczną na zimę?
Dziś widok paneli fotowoltaicznych na dachach domów jednorodzinnych nie należy już do rzadkości. Jeżeli i Twój dom od niedawna zasilany jest zieloną energią, na pewno zastanawiasz się, jak przygotować instalację na nadchodzącą zimę. Odpowiedzi na swoje pytania znajdziesz w tym artykule.
Z tego artykułu dowiesz się:
Sprawność paneli fotowoltaicznych w zimie a śnieg zalegający na dachu
Wbrew pozorom, właściciele instalacji fotowoltaicznych zimą mogą spać spokojnie. Panele na ogół montuje się pod kątem min. 30 stopni. Pod wpływem słońca będą się one nagrzewać, co spowoduje szybsze topnienie śniegu, który samoistnie się z nich zsunie. Białego puchu lepiej nie usuwać z powierzchni modułów fotowoltaicznych samodzielnie, bo może to przynieść więcej szkody niż pożytku. Zgodnie z normą IEC 61730-2, każdy panel musi wytrzymać nacisk ok. 550 kg/m2. Jego zewnętrzna powłoka może natomiast nie przetrwać starcia ze szczotkami i innymi narzędziami do odśnieżania.
Mróz a sprawność paneli fotowoltaicznych
Oprócz śniegu entuzjaści odnawialnych źródeł energii często obawiają się również mrozów. I one nie zagrażają jednak instalacjom fotowoltaicznym. Wszystko dlatego, że na funkcjonowanie paneli wpływ ma promieniowanie słoneczne, a nie temperatura. Mrozy, nawet te sięgające -40 stopni, nie obniżą ich sprawności. Co więcej, okazuje się, że minusowe temperatury są z punktu widzenia fotowoltaiki dużo lepsze niż letnie upały, które negatywnie wpływają na wydajność paneli. Dzięki prawidłowemu montażowi instalacja będzie jednak bezpieczna w każdych warunkach.
Co robić, gdy pada mocny śnieg i wieje wiatr?
Jeżeli panele zostaną zamontowane przez profesjonalnego i doświadczonego wykonawcę, który dobierze odpowiednią konstrukcję wsporczą dla danego typu dachu, opady śniegu oraz mocne podmuchy wiatru nie będą stanowiły dla nich niebezpieczeństwa. Oznacza to, że najlepszym sposobem na przeciwdziałanie negatywnym skutkom anomalii pogodowych jest wybór dobrego specjalisty, który zajmie się montażem fotowoltaiki i dobierze moduły, które sprawdzą się w przypadku danego budynku. Warto zwrócić uwagę na panele fotowoltaiczne Soltec (na przykład moduł Trina Solar Vertex S), które charakteryzują się wysoką odpornością zarówno na śnieg (do 6000 Pa), jak i wiatr (do 4000 Pa). Prawidłowo zamontowana instalacja przetrwa trudne zimowe warunki bez dodatkowych interwencji – panele w założeniu mają wszak być bezobsługowe.
Pora roku a ilość wyprodukowanego prądu
Chociaż w teorii ani śnieg, ani mróz nie powinny źle wpływać na działanie paneli słonecznych, w rzeczywistości zimą uzyski energii na naszej szerokości geograficznej są – podczas najbardziej słonecznych pór roku panele produkują nawet 80% rocznych uzysków energii. Warto jednak podkreślić, że przyczyny pogorszenia wydajności fotowoltaiki nie należy upatrywać w śniegu, niskich temperaturach czy wietrze. Głównym winowajcą jest w tym przypadku fakt, że zimą dni są dużo krótsze, a nasłonecznienie – mniejsze. By niższe uzyski nie owocowały wysokimi rachunkami za prąd, wystarczy podpisać umowę z wybraną siecią energetyczną i zostać prosumentem.
artykuł sponsorowany