Wraz z serwisem MyBed.pl przygotowaliśmy dla Was garść cennych porad.

Zabezpieczamy meble tarasowe

Mając duży taras, nie powinniśmy mieć problemów z odpowiednim zabezpieczeniem znajdujących się na nim mebli. Jeśli są to np. krzesła ogrodowe, fotele, stoły i ławy, przede wszystkim należy je umieścić w pobliżu ściany budynku, tak aby mocniejsze podmuchy wiatru nie spowodowały ich przewrócenia się. Ponadto dla oszczędności miejsca i łatwiejszego zabezpieczenia, warto meble ułożyć w stosie, pamiętając o zasadzie, że najcięższe ustawiamy na samym dole, a najlżejsze na górze. Można w ten sposób zbudować całkiem stabilną wieżę, którą następnie owijamy folią lub specjalnymi wodoodpornymi plandekami. Następnie warto zabezpieczyć tę osłonę, związując ją sznurkiem lub sklejając kilka razy taśmami klejącymi do pakowania. Taki sposób pakowania zabezpiecza meble drewniane przed działaniem wilgoci. Jeśli nad tarasem jest jakieś zadaszenie, np. balkon piętro wyżej lub wystający okap dachu, stanowi to jeszcze lepszą, naturalną osłonę.

Oczywiście najlepszym rozwiązaniem jest przenieść meble ogrodowe metalowe lub drewniane do wnętrza budynku, np, garażu, piwnicy lub domku gospodarczego. Niestety w większości przypadków brakuje na to wystarczającej ilości miejsca, dlatego konieczne jest radzenie sobie wyżej wymienionymi sposobami.

Zabezpieczamy meble balkonowe

Połączenie mały balkon — meble ogrodowe jest bardzo często spotykane w blokach i apartamentowcach. Najczęściej znajdziemy tam zestaw dwóch krzeseł oraz stolik. Niezależnie od tego, czy na Twoim balkonie znajdują się drogie lub tanie meble ogrodowe, przed zimą należy je zabezpieczyć. W tym przypadku ważne jest to, aby chronić takie meble przed strąceniem z balkonu w czasie porywistego wiatru. Pierwszym krokiem powinno być ich dokładne zabezpieczenie folią, a następnie przymocowanie za pomocą wytrzymałego sznurka do poręczy balkonu. Jeżeli jest taka możliwość, warto swoje meble ogrodowe wykonane z drewna lub rattanu przenieść do garażu, piwnicy lub nawet schować w mieszkaniu, jeśli jest na to miejsce, a meble się składają.

Pamiętaj o tym, że jeśli są to meble tapicerowane lub wyposażone w poduchy, należy je bezwzględnie schować na zimę w zamkniętym pomieszczeniu. Nawet jeśli zostaną dobrze zabezpieczone przed śniegiem, to mogą chłonąć wilgoć znajdującą się w powietrzu. Długotrwały jej wpływ może doprowadzić do nieodwracalnych uszkodzeń, w tym powstawania plam.

Jak przygotować meble drewniane do zimy?

Do produkcji mebli ogrodowych bardzo często wykorzystuje się drewno. Drewniane meble są piękne i trwałe, ale wymagają również regularnej ochrony i impregnacji. Jeśli widzisz, że drewniane ogrodowe meble mają już zniszczoną powłokę, odchodzi od nich farba lub się łuszczy, należy pomyśleć o ich odnowieniu. Jak tego dokonać?

  • Przy pomocy szlifierki lub papieru ściernego oczyść wszystkie drewniane elementy z warstwy farby. Ze względu na powstawanie dużych ilości kurzu i pyłu, staraj się to robić na świeżym powietrzu i pamiętaj o masce ochronnej.
  • Dokładnie odkurz swoje oczyszczone w ten sposób meble wypoczynkowe, przygotowując je do malowania.
  • Zarówno pojedyncze meble, jak i zestawy wykonane z drewna egzotycznego, staraj się malować tym samym rodzajem farby. Może to być impregnat do drewna, który pozwala zachować rysunek słojów lub farba kryjąca, tak zwana lazura. Ten drugi wybór jest odpowiedni wtedy, jeśli chcemy odnowić stare meble ogrodowe, z których nie udało się dokładnie usunąć wszystkich warstw farby.
  • Pozostaw meble do wyschnięcia. Meble wykonane z drewna schną nieco dłużej niż zestawy metalowe. Dla uzyskania najwyższego stopnia ochrony, należy wykonać co najmniej dwie warstwy.

Drogie vs tanie meble ogrodowe

Jeśli nie masz jeszcze mebli ogrodowych i dopiero myślisz o ich zakupie, na pewno obejrzałeś już wiele ofert mebli ogrodowych w internecie. To, co można zauważyć od razu, to to, że szeroki wybór oznacza dużą rozpiętość cen. Czy zatem lepiej kupować tanie, czy drogie meble tarasowe? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, gdyż nie zawsze wysoka jakość idzie w parze z równie wysoką ceną. To, co możemy natomiast zasugerować, to dokładnie sprawdzać sposób wykonania konkretnych mebli i konfrontować tę jakość z ceną sprzedaży, a także innymi, podobnymi meblami od innych producentów. Na przykład, jeśli szukasz ogrodowe łóżka tapicerowane, sprawdź gatunek obicia, jego grubość, gramaturę oraz odporność na działanie wody i promieniowania UV. Te same kryteria należy zastosować wtedy, kiedy kupujesz meble tapicerowane do ogrodu

ikona podziel się Przekaż dalej