Para przegląda oferty samochodowe

Przygotowanie samochodu do sezonu wiosennego-letniego nie jest trudne, choć warto podążać za utartymi schematami. Pominięcie jednego z istotnych elementów może bowiem zakończyć się kraksą w czasie podróży, a to z pewnością odbije się zarówno na samopoczucie, jak i na portfelu. Podpowiadamy, jak w sześciu krokach przygotować samochód na wiosenne wojaże.

Wizyta w myjni - kompleksowa pielęgnacja

Wizyta w myjni to absolutna konieczność. W okresie zimowym (nawet tym ze znikomą ilością śniegu) jezdnie są posypywane solą, która może uszkodzić karoserię, podwozie, nadkola i inne elementy auta. Jej usunięcie jest zatem jednym z wiosennych priorytetów. Ponadto samochodowi przyda się konserwacja pozwalająca na uniknięcie korozji. Koniec zimy to także dobry czas na usunięcie rys i ubytków w lakierze oraz na nawoskowanie karoserii. Odwiedzając myjnę, warto pokusić się także na kompleksowe sprzątanie auta w jego wnętrzu. W czasie zimy z pewnością zebrało się w nim sporo piasku, soli i innych zabrudzeń. Odkurzenie samochodu, wymycie szyb, kokpitu oraz impregnacja tapicerki i gum w uszczelkach zdecydowanie poprawią komfort jazdy. Warto też poprosić pracownika myjni o wyczyszczenie trudno dostępnych miejsc (zarówno tych w kabinie, jak i na zewnątrz) za pomocą sprężarki. Kompresory (jula.pl/catalog/narzedzia-i-maszyny/pneumatyka/kompresory-i-pompy-prozniowe/kompresory/ ) świetnie wymiatają nawet drobne zanieczyszczenia i pozwalają na gruntowne porządki nawet w zakamarkach.

Wymiana opon na letnie

Na liście przygotowań musi znaleźć się także wymiana opon zimowych na letnie. Pominięcie tego punktu może bowiem doprowadzić do wypadku. Wszystko dlatego, że opony zimowe źle reagują na wyższe temperatury. Używane poza sezonem szybciej się nagrzewają, przez co tracą przyczepność, sprawiają, że droga hamowania się wydłuża, a spalanie zwiększa. Ponadto warto dbać o zimowe ogumienie, ponieważ jest znacznie bardziej kosztowne od letniego – pilnowanie terminu wymiany opon oraz ich właściwa konserwacja pozwolą na ich użytkowanie przez kilka lat, co z pewnością przyda się naszemu portfelowi.

Wyważenie i napompowanie kół

Po wymianie opon pora na wyważenie i napompowanie kół. Trzeba dodać, że ta zasada dotyczy również kół zapasowych. Właściwe ciśnienie w oponach zmniejsza bowiem zużycie bieżnika oraz paliwa, co z kolei zwiększa bezpieczeństwo jazdy oraz obniża koszty transportu. Warto dodać, że o ile wymiana opon czy kół może odbyć się w przydomowym garażu, o tyle ich wyważenie nie jest łatwe, dlatego dobrym pomysłem jest powierzenie tego trudnego zadania specjaliście. Wizyta w warsztacie wulkanizacyjnym nie jest dużym wydatkiem, a niewłaściwe ustawienie kół może być niebezpieczne. Nie warto więc na nim oszczędzać.

Wymiana oleju i płynów

Koniec zimy i początek wiosny to także czas na wymianę płynów i olejów. Na liście cieczy, o które warto zadbać na przełomie pór roku powinny znaleźć się: płyn w układzie chłodzenia, płyn hamulcowy, płyn do spryskiwaczy, olej silnikowy oraz olej w układzie wspomagania. Przy okazji wymiany płynów i olejów, warto poprosić o przegląd poszczególnych układów – takie informacje pozwolą określić kondycję samochodu i wskażą ewentualne usterki.

Praca nad mikroklimatem

Filtr kabinowy pracuje intensywnie przez całą jesień i zimę ze względu na dużą wilgoć. Zwiększona wilgotność sprzyja natomiast rozwojowi grzybów i pleśni, dlatego na przełomie pór roku warto przyjrzeć się układowi . Dobrym pomysłem jest także konserwacja klimatyzacji. Początek wiosny to dobry czas na jej odgrzybienie. Trzeba dodać, że usunięcie zanieczyszczeń i drobnoustrojów z układu klimatyzacyjnego jest niezwykle ważne, ponieważ filtrowane powietrze tworzy mikroklimat w aucie. Jazda w kabinie pełnej bakterii, wirusów i grzybów jest nie tylko niekomfortowa, ale przede wszystkim szkodliwa dla zdrowia. Warto więc zadbać o korzystny dla układu oddechowego mikroklimat wewnątrz auta.

Bezpieczeństwo i widoczność przede wszystkim

Bezpieczeństwo na drodze to podstawa każdej podróży. Właśnie dlatego warto wybrać się do profesjonalnego warsztatu i poprosić o sprawdzenie układu hamulcowego oraz systemu ESP/ABS. Ważne jest także skontrolowanie stanu amortyzatorów, układu zawieszenia i świateł. Kompleksowy przegląd pozwoli poprawić nie tylko komfort jazdy, ale przede wszystkim bezpieczeństwo na drodze, co jest niezwykle istotne podczas podróży.

Przygotowanie samochodu do wiosennych i letnich wojaży to nietrudne zadanie, ale wymaga uwagi i przestrzegania kilku zasad – pominięcie jednej z nich może bowiem znacznie zmniejszyć komfort jazdy i wpłynąć na bezpieczeństwo. Przez wyruszeniem w drogę warto więc powierzyć auto w ręce specjalistów.

artykuł sponsorowany

Cenniki usług powiązane z tym artykułem

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 100,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny

Powiązane artykuły