Jak przygotować się do gruntownego remontu łazienki?
Według badań przeprowadzonych przez Fixly, łazienka to trzecie najważniejsze pomieszczenie w domu lub mieszkaniu. Gruntowny remont łazienki (sprawdź) to spore przedsięwzięcie, dlatego istotną rolę odgrywa odpowiednie przygotowanie. Obejmuje ono określenie zakresu prac, sporządzenie budżetu, znalezienie fachowców oraz stworzenie projektu aranżacji wnętrza.
Planowanie remontu łazienki
Na początek warto rozpisać zakres prac niezbędnych do wykonania. Dzięki niemu będziemy mogli sporządzić wstępny kosztorys i ustalić harmonogram. To bardzo ważne, ponieważ niemal co druga osoba ma trudności z oszacowaniem kosztów remontu, jak wynika z raportu serwisu Fixly. Wstępny kosztorys pomoże nam skonfrontować oczekiwania z naszymi możliwościami. Warto, by budżet, którym będziemy dysponować był o ok. 20 proc. większy - dzięki temu zabezpieczymy się w razie wystąpienia niespodziewanych kosztów dodatkowych.
Następnym krokiem do wykonania jest rozpisanie wizji tego, jak prezentować się ma łazienka po remoncie. W tym celu należy określić wystrój wnętrza, wybrać dominujące kolory, wzory płytek oraz zaplanować rozmieszczenie umywalki, sedesu czy mebli łazienkowych.
Dylematem wielu osób jest wybór pomiędzy wanną a prysznicem. Oba te urządzenia sanitarne mają swoje wady i zalety. Generalnie, wanna wiąże się z większym komfortem kąpieli, natomiast prysznic jest bardziej praktycznym rozwiązaniem. Podejmując decyzję, warto wziąć pod uwagę potrzeby domowników oraz metraż łazienki - w przypadku małych pomieszczeń rozsądniejszy będzie wybór prysznica. Alternatywą może być jeszcze wanna narożna, dzięki której również zaoszczędzimy przestrzeń.
Fachowcy do remontu łazienki
Na podstawie planu prac ustalimy, jakich fachowców będziemy potrzebować do remontu łazienki. Możemy powierzyć nasze zlecenie ekipie remontowo-wykończeniowej lub zdecydować się na pojedynczych fachowców do poszczególnych etapów prac - glazurnika do ułożenia płytek lub malarza, jeśli planujemy malowanie ściany. Nie obędzie się oczywiście bez hydraulika, który zajmie się białym montażem oraz ewentualną wymianą lub przeróbką instalacji wodno-kanalizacyjnej.
Montaż punktów świetlnych, opraw oświetleniowych oraz rozprowadzenie kabli to zlecenie dla elektryka. Do tego dochodzi jeszcze stolarz, w przypadku podjęcia decyzji o zakupie mebli łazienkowych na wymiar. Poszukiwanie fachowców warto zacząć odpowiednio wcześniej. Należy liczyć się z tym, że część wykonawców może mieć zajęte wszystkie terminy dobrych kilka miesięcy naprzód.
Aranżacja łazienki
Gruntowny remont łazienki oznacza zmianę jej dotychczasowej aranżacji. Niezbędny jest zatem projekt łazienki. Można przygotować go samemu lub zlecić jego wykonanie projektantowi wnętrz. Wizja nowego wnętrza i zmiany, które chcemy wprowadzić będą w dużej mierze wpływały na zakres samych prac. Im bardziej znaczące zmiany, a szczególnie te, dotyczące układu urządzeń sanitarnych, tym większy remont łazienki.
Wybór stylu aranżacji łazienki zależy tylko i wyłącznie od indywidualnych preferencji. Niemniej jednak, warto przestrzegać dwóch zasad. Po pierwsze, zachować spójność ze stylem obecnym w całym domu lub mieszkaniu, a po drugie - zadbać o funkcjonalność łazienki. Pamiętajmy, że jest to pomieszczenie codziennego użytku, z którego korzystają wszyscy domownicy. Przemyślane zagospodarowanie przestrzeni i dostosowanie jej do potrzeb wszystkich mieszkańców to klucz do sukcesu. Unikajmy zatem Pamiętajmy, że wszystkie planowane zmiany muszą być uwzględnione w projekcie łazienki.
Wymiana instalacja wodno-kanalizacyjna
Generalny remont łazienki to dobry moment na przegląd instalacji wodno-kanalizacyjnej. Przemodelowanie instalacji wodno-kanalizacyjnej to jedna z najtrudniejszych i najbardziej kosztownych części remontu łazienki. Warto dobrze przemyśleć, czy chcemy zmieniać układ przyłączy, ponieważ będzie to wiązać się z dodatkowymi kosztami dla całego przedsięwzięcia. To, na ile jesteśmy w stanie sobie pozwolić najlepiej skonsultować z fachowcem.
W niektórych przypadkach koniecznością może być wymiana instalacji wodno-kanalizacyjnej. Dotyczy to szczególnie remontu łazienki w starszym budownictwie, gdzie instalacja wykonana jest z elementów stalowych i żeliwnych, a liczba i układ przyłączy nie są przystosowane do dzisiejszych standardów. Powodem do wprowadzenia zmian są również wszelkie awarie, takie jak problemy z ciśnieniem w rurach czy cieknące zawory. Diagnozę działania instalacji wodno-kanalizacyjnej wykona hydraulik, który oceni sprawność całego systemu.
artykuł sponsorowany