Zakup mieszkania

Kto pyta, nie błądzi

Idealne mieszkanie już znalezione? Jednak zanim je kupisz, nie bój się zadać kilku pytań sprzedawcy. A nawet więcej niż kilku!

Jeśli kupujesz lokum z rynku wtórnego, poproś o wgląd w akt notarialny oraz księgę wieczystą. Sprawdź, kto jest aktualnym właścicielem mieszkania oraz kto w nim mieszkał. Dowiedz się, jaki jest powód sprzedaży nieruchomości. Zapytaj o ostatnie remonty. Warto także poprosić o pisemne poświadczenie, że w mieszkaniu nikt nie jest zameldowany, a ono samo nie jest zadłużone.

Jeśli natomiast kupujesz mieszkanie od dewelopera, to z tego artykułu dowiesz się, jak sprawdzić jego wiarygodność oraz o jakie informacje należy go poprosić: http://cordiapolska.pl/blog/2018/01/07/sprawdzenie-dewelopera-formalnosci-przy-odbiorze-mieszkania/.

Oszacuj budżet – co do złotówki!

Po zobaczeniu kilku mieszkań wiesz już zapewne, ile mniej więcej potrzebujesz pieniędzy. Czy jednak masz do dyspozycji odpowiednią kwotę?

Jeżeli nie, to w pierwszej kolejności sprawdź swoją zdolność kredytową. Pracownik banku oszacuje ją na podstawie takich informacji jak dotychczasowa historia kredytowa, zarobki i forma zatrudnienia oraz wysokość wkładu własnego. Na podstawie zdolności kredytowej pracownik będzie mógł zaproponować Ci warunki kredytu mieszkaniowego. Uwaga – warto porównać je w kilku bankach!

Zdobądź pieniądze na realizację marzeń

Kiedy znasz swoją zdolność kredytową i masz wybrane mieszkanie, nie pozostaje nic innego - czas wnioskować o kredyt. W tym celu musisz pozyskać odpowiednie dokumenty:

  • Od sprzedawcy z rynku wtórnego – umowa przedwstępna ze sprzedającym (nie zawsze potrzebna)
  • Od dewelopera – umowa rezerwacyjna lub deweloperska.

O inne potrzebne dokumenty pytaj w banku. Pamiętaj, że każda nieruchomość obciążona hipoteką musi być ubezpieczona – sprawdź, gdzie uzyskasz najlepsze warunki.

Po otrzymaniu pozytywnej decyzji z banku, zostaniesz zaproszony na podpisanie umowy kredytowej. Jak każdy tego typu dokument, dokładnie ją przeczytaj przed podpisaniem. Po zawarciu umowy kredytowej możesz podpisać umowę zakupu mieszkania w formie aktu notarialnego.

W tym momencie zostajesz właścicielem mieszkania, a bank uruchamia kredyt. Pozostaje jeszcze podpisanie protokołu zdawczo-odbiorczego (odnotuj stan liczników!), złożenie wniosku w sądzie o wpis do hipoteki do księgi wieczystej, opłacenie podatku, złożenie odpowiedniej deklaracji podatkowej… i już mieszkanie jest Twoje!

artykuł zewnętrzny

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 100,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny